genunchi nedureros umflat

26-11-2011
florycutz
Nu este medic/terapeut
florycutz
Buna ziua

Acum 3 sapamani am avut dureri puternice la genunchiul drept (la miscare).
Dupa cateva zile de ketonal si fastumgel, durerea a disparut. De atunci se tot umfla, ba in stanga, ba in dreapta genunchiului. Umflatura este moale, nedureroasa la atingere. Nu este rosie zona, nu e calda.
Am 42 de ani, am munca la birou, nu am facut sport de performanta, nu am facut miscari ciudate in ultima perioada, nu am cazut, nu am ridicat nimic f greu.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la aceasta problema: ce ar trebui sa fac - radiografie, tratament etc.
Multumesc
2 comentarii
0
27-11-2011, ora 16:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles, din relatarea D-voastra, singurele elemente esentiale: greutate/inaltime, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice, vasculare, etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-12-2011, ora 10:07
florycutz
Nu este medic/terapeut
florycutz
Greutate - 68 kg.
Inaltime - 1, 77 m
nu am cazut, nu m-am lovit, nu am suferit alte traumatisme.
nu prea stiu exact ce inseamna "antecedente metabolice", desi am cautat pe net. singura problema mai serioasa am avut-o in iulie, la londra, cand am avut un ciclu ffff. abundent, care s-a transformat in hemoragie. Cand am ajuns in tara am fost la medic, mi-a descoperit 3 fibroame (de 2, 2 si 4 cm) si mi-a prescris un tratament cu antiinflamator si progesteron. Ultimele doze le-am luat prin august.
Probabil o sa trebuiasca sa ma operez, dar acum sunt bine si am cam neglijat, intr-adevar.
Am 2 copii, nascuti prin cezariana.
Antecedente inflamatorii reumatologice nu am.
Vasculare - nici atat.
Deci... de exemplu ieri, la serviciu (lucrez in MAI), am avut ceva drumuri de facut si pe la 3 aveam genunchiul cat o minge. Eram si in fusta (poate frigul???) poate efortul, alergatura. Chiar nu imi dau seama.
Trebuie neaparat sa vad ce se intampla!
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.