Genunchi reci seara

31-12-2011
alyyn2045
Nu este medic/terapeut
alyyn2045
Buna ziua si bine v-am gasit

Problema mea este ca seara aproape de fiecare data...cum ajung acasa de la scoala servici..etc, genunchi se fac reci... daor in zona articulatiei genunchiului sunt rece, apoi dimineata, simt o durere articulara atunci cand urc scarile, de parca ma inteapa ceva in genunchi.

Tin minte ca o fosta prietena m a avertizat ca i sa gasit nush ce baterie, cate cica netratata imi va da reumatism articular si nush ce probleme la inima dupa varsta de 25 ani..acuma am 27...si se pare ca..a avut dreptate?:(...

dimineata incerc sa fac o incalzire a articulatiei cum se face in ora de sport, dar nimic. ma doare si atat,

tin sa spun ca acuma iarna ma imbrac gros.. am pantaloni sintetici pe sub orice pantalon...ca sa ma feresc... inr est nu stiu ce am si ce sa fac..

Va rog s ama ajutati cu un sfat pt ce pot avea si ce pot face.

Multumesc
2 comentarii
0
31-12-2011, ora 00:15
alyyn2045
Nu este medic/terapeut
alyyn2045
trebuie sa mai adaug ca seara imi simt reci ambii genunchi, iar ziua, dimineata, ma doare doar genunchiul drept...ma doar cal simt ca ma inteapa cand urc niste simple scari, apoi facant miscare mult..spre mijlocul zilei nu mai simt durere...uit ca mai am si probleme, dar searra cand ajung acasa deja genunchii se fac reci, nustiu de ce :9... si sincer sa va spun e de ceva timp, si vad ca dureaza..si deasta ma ingrijoreaza...

acum ultima fosta pretena cica ia gasit streotococ auriu...iar eu nu am laut nici un tratament..oare sa fie de la el, credeti ca trebuia sa iau ceva sau mai pot lua ceva acuma...nu e prea tarziu sa mai iau pastile..sa scap de o eventuala infectie ?
0
31-12-2011, ora 10:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, cel mai probabil este de la streptococ.
Ai putea sa il cauti in nas, gat, urina sau genital.
In functie de unde simti ca ai ceva simptome, poti cauta mai intai.
De ex. daca te doare gatul - faci exudat faringian cu antibiograma
Daca ai nasul infundat din cand in cand - poti face exudat nazal cu antibiograma
Daca simti ca nu urinezi cum trebuie, prea des, nu te poti tine sau te ustura - faci urocultura cu antibiograma.
Daca la urocultura nu iese nimic si nici la exudate, atunci mai poti cauta facand - analiza de secretie uretrala cu antibiograma.
Mergi la doctor si spune-i ca ai avut contact cu persoana infectata cu acest streptococ si sa iti dea analize de facut.
Antibiograma este neaparat necesara, mai ales ca ai bacteria de mult timp si trebuie sa stii exact la ce antibiotice este sensibila, ca sa nu te tratezi cu ceva la care este rezistenta.
Pentru exudatul faringian si nazal, nu te spel in nas si in gura, nu mananci si nici nu bei apa inainte de analiza.
Cum te trezesti, mergi la laborator.
Pentru urocultura, nu bei diuretice inainte - ceaiuri, bere, lapte, cafea, ca daca urinezi mult inainte de analiza, practic se spala vezica si poate iesi rezultatul fals negativ.
Mai trebuie sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile inainte, tot ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Cand o sa iei antibiotic, trebuie sa ai grija sa il iei la ore fixe, pui ceasul sa sune. O intarziere si de 15 min poate face ca bacteria sa capete rezistenta la antibioticul luat.
Tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile, pentru streptococ.
Vorbeste cu medicul de familie sa iti dea trimitere la orl, de acolo iti poate da sa faci exudatele cu antibiograma.
Urocultura cu antibiograma ti-o poate da sa o faci, chiar el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.