Genunchi umflat si dureros

16-01-2016
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
Buna ziua,

Va voi relata in cele ce urmeaza, in cel mai succint mod pentru ca nu doresc sa va retin foarte mult timp, problema pe care o are mama mea (54 ani, 110 Kg) la genunchiul stang.
Voi scrie direct rezultatul examenului RMN pe care l-a efectuat acum cateva zile:
- lichid articular, supra si retropatelar;
- plicile supra si infrapatelare prezente;
- edematierea-partilor moiperiarticular, LIA, LCI, corn posterior menisc intern;
- leziuni grd II coarne posterioare meniscale;
- ingustarea sp articular cu expulia partiala a ambelor meniscuri.

Cu acest rezultat mama a mers la Dna Doctor care i-a dat trimiterea la RMN primind raspunsul ca trebuie repaus si antiinflamatoare. Ce-i drept Dna Doctor despre care spun este reumatolog insa nici nu a considerat de cuviinta sa o trimita si la un ortoped.

Mama are in prezent dureri moderate la genunchi asta datorita si faptului ca este in concediu medical (deci este in repaos) si ia si antiinflamatoare insa daca parcurge o distanta mai mare se deplaseaza cu greutate si apar dureri dar suportabile.

Conform rezultatului RMN care este parerea dvs privind tratamenul/cura pe care trebuie sa o urmeze.
14 comentarii
0
17-01-2016, ora 00:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul este simplu si logic: trebuie sa renunte la cele 50-60 kg in exces (nu am inteles inaltimea), care i-au distrus genunchii.
De asemenea, trebuie sa reduca la minimum solicitarea genunchiului (stat in picioare, mers pe jos si orice efort).
Antiinflamatoarele sunt total contraindicate la greutatea dansei, deoarece ii pot crea falsa impresie ca poate continua sa traiasca cu aceasta greutate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2016, ora 09:42
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
Buna ziua si multumesc pentru raspuns.

Inaltimea mamei este de apx 1, 68 m si i s-a adus la cunostinta de catre Dna Doctor Reumatolog ca trebuie sa slabeasca.

In alta ordine de idei, tot pe acest forum am citit (la alti pacienti cu probleme asemanatoare) ca trebuie sa:
- stea in pozitia de repaos (intins in pat) cu piciorul ridicat peste inaltimea toracelui (1-2 perne);
- foloseasca o fasa elastica cu care sa bandajeze genunchiul dureros;
- puna comprese cu gheata in zona dureroasa (nu direct aplicate pe piele);
- aiba repaos total si folosirea unei carje in momentul cand se deplaseaza pentru a se elimina presiunea pusa pe picior.
Se aplica cele de mai sus si in cazul mamei mele?

Credeti ca este util ca mama sa ia o perioada ARTROSTOP si OSTEOCARE? Sunt utile in acest tip de afectiune?

Concluzia ar fi ca nu este necesara interventia chirurgicala si ca prin repaos si slabit genunchiul va deveni mobil si nedureros in timp ? In reultatul RMN apare si un lichid la genunchi. Acest lichid va remite de la sine?
0
17-01-2016, ora 09:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- antiinflamatoarele sunt total contraindicate la greutatea dansei, deoarece ii pot crea falsa impresie ca poate continua sa traiasca cu aceasta greutate.
- suplimentele alimentare mentionate sunt, evident, inutile;
- fasa elastica si compresele nu sunt utile;
- trebuie sa evita cat mai mult mersul pana renunta la cele 50-60 kg in exces;
- dupa ce va renunta la cele 50-60 kg articulatia va ramane distrusa, insa va fi mai putin dureroasa, deoarece se va reduce de 10 ori solicitarea mecanica a acestei articulatii; lichidul descris de RMN reprezinta o reactie de aparare a organismului la presiunea enorma la care este supusa articulatia.
- la ce interventii chirurgicale va referiti: pentru slabit sau pentru genunchi?
- interventiile chirurgicale la nivelul genunchiului sunt absolut contraindicate la aceasta greutate enorma, determinand complicatii potentiale grave.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2016, ora 09:54
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
Inseamna ca singurele probleme raman: greutatea si faptul ca... are servici si trebuie sa mearga dupa ce se termina medicalul la... servici.
Serviciul actual o obliga sa stea in picioare si sa manipuleze si greutati (lucreaza la o fabrica de articole de cauciuc avand functia de operator presator);
0
17-01-2016, ora 10:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti prefecta dreptate, exista o singura problema: greutatea enorma.
La aceasta greutate are interdictie de a sta in picioare si de a merge pe jos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2016, ora 10:19
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
Avand in vedere faptul ca certificatul medical expira la sfarsitul lunii si este evident ca nu poate slabi 50 kg in 2 saptamani (nu este posibil practic)iar indicatia medicala este sa nu mearga pe jos... oare cum va mai merge la servici ? Credeti ca o orteza ar ajuta in acest caz?
0
17-01-2016, ora 11:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Orteza nu are nici o utilitate.
Singura solutie este scaderea ponderala drastica, chiar daca pacienta o refuza cu inversunare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2016, ora 12:31
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
Stimate Domn Doctor,

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si explicatiile transmise.
Am comunicat mamei mele tot ce mi-ati spus si acum ramane sa faca tot posibilul sa dea cat mai multe kg jos.
O singura remarca am care cred ca nu schimba cu nimic economia acestei discutii: mama are 1, 75 m inaltime si nu 1, 69 cum am scris mai sus.

Daca mai sunt si alte precizari de facut de catre dvs sau alti colegi de-ai dvs de pe acest forum, le astept cu mare interes.

Cu respect,
Aurel
0
19-01-2016, ora 11:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Important este sa refuze drastic orice operatie pana nu renunta la greutatea excesiva.
Singura solutie actuala este scaderea ponderala drastica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-01-2016, ora 18:55
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
De refuzat cel mai probabil o va refuza pentru ca nu este foarte dornica de operatii insa provocarea cea mai mare in acest moment este cum sa slabeasca atat de mult intr-un timp scurt mai ales ca nu are voie sa faca miscare...
0
19-01-2016, ora 18:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul este relativ simplu: dieta cu minimum de glucide (fara dulciuri, fara fructe, fara cartofi si cat mai putina paine), pentru tot restul vietii.
Este mai mult decat evident ca nu se poate slabi prin miscare, acesta este un mit care aprtine secolului XX...Miscarea produce doar distrugerea articulatiilor obezului, cu rezultate zero asupra greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-02-2016, ora 19:14
aurel82
Nu este medic/terapeut
aurel82
O intrebare legata de apele termale: la afectiunea pe care o are sunt indicate intrarile in bazine cu ape termale gen cele de la Calimanesti Caciulata?

In alta ordine de idei va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre un produs numit Genacol?
0
02-02-2016, ora 21:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest produs, pe care-l mentionati, o va ajuta sa slabeasca?
Poate incerca procedurile tip ape termale, insa exista riscul de exacerbare a suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-04-2017, ora 12:39
OanaSamit
Nu este medic/terapeut
OanaSamit
Buna ziua! Am 23 de ani, 52 kg si 160 cm si de aproape doua luni am dureri de genunchi foarte puternice, mai ales cand este nor, simt un fel de cutite sau fulgeraturi. Chiar si la o usoara apasare, rotula ma doare si se aud pocnituri de fiecare data cand flexez piciorul. Mentionez ca nu am avut lovituri sau operatii. Am avut in copilarie probleme cu genunchii, mi se umflau, iar doctorii au spus ca e din cauza repetatelor infectii la amigdale. Pana acum doua luni aveam dureri rareori, cand era nor, dar am inceput sa frecventez sala de fitness, unde nu am facut exercitii peste puterile mele, insa se pare ca articulatiile genunchilor mei au fost suprasolicitate fara sa imi dau seama. Nu mai merg la sala de fitness de doua luni. Dimineata nu simt dureri puternice, dar pe masura ce stau ziua mai mult pe scaun, sau merg, urc scari si depun efort normal (am o viata activa), durerile si tensiunea in oase apar. Am incercat geluri antiinflamatorii de multe feluri, am luat doua cutii de Glucozamina si nimic. Nu stiu cu ce pot ameliora durerile. Ma gandesc la cartilajul de rechin despre care am auzit pareri bune. Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? Multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul