Genunghi incordati, dureri

02-03-2012
mihai25_a
Nu este medic/terapeut
mihai25_a
Buna ziua,

De cateva zile am o durere la genunchi, cred ca in zona rotulei. Nu mi s-au umflat, insa ii simt mai mereu incordati.
Durerea a aparut la vreo zi dupa ce am facut cativa kilometri pe jos pe asfalt, in bocanci.

Cum se poate identifica daca este ceva fisura? Prin radiografie sau exista RMN care se poate face la genunchi ?
Sau, atata vreme cat pot umbla pe picior, inseamna ca nu e nimic rupt si ca nu e nevoie de nici o radiografie/rmn?
Mai mult, intreb si eu: care e diferenta dintre o radiografie si un RMN?

Ce ar fi mai indicat sa consult? Un reumatolog, un ortoped sau un doctor specializat in medicina sportiva?

Multumesc.
3 comentarii
0
02-03-2012, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Orice radiografie sau RMN sunt excluse total fara o indicatie expressa din partea ortopedului, dupa examinare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-03-2012, ora 15:09
mihai25_a
Nu este medic/terapeut
mihai25_a
Buna ziua,
Sigur ca prima data o sa merg la un medic. Ce ar fi mai indicat sa consult? Un reumatolog, un ortoped sau un doctor specializat in medicina sportiva?

Intreb deocamdata daca s-ar preta in cazul de fata o radiografie/un RMN, asta in cazul in care, desigur, medicul indica. Vreau sa stiu doar informativ deocamdata, eventual si ce problema as putea avea legat de aceste dureri si incordarea care o simt la genunchi.



Care e diferenta dintre o radiografie si un RMN?
RMN - e pt. tesuturi moi
Radiografie - e pt. oase ? Zic bine?

Multumesc.
0
02-03-2012, ora 15:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va repet: esential este consultul clinic la ORTOPED.
Radiografia sau RMN-ul sunt totalmente secundare, se practica rarissim (traumatisme recente, pentru decelarea unor potentiale fracturi) si nu determina o indicatie terapeutica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.