GGT dublat = alcoolism?

11-06-2013
yonyon
Nu este medic/terapeut
yonyon
Buna ziua. Mi-am facut un set de analize recent si ma ingrijoreaza cateva valori.
Trigliceride 2, 3 si ale mele au fost 2, 66.
HDL Tube EDTA 1, 04 - 1, 56 ale mele 0, 943.
Colesterol/ HDL trebuia sa fie mai mic de 3, 55 si al meu a fost de 4, 60.
ALAT (GTP) trebuia sa fie sub 41 si ale mele au fost 52, 4.
Creatinina mai mic de 97 si ale mele au fost 121.
GGT trebuia sa fie mai mic de 66 si ale mele au fost 110. Asta ma ingijoreasa cel mai tare.
Celelalte nu au fost depasite. Daca as primi un respuns mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc anticipat!!!!
3 comentarii
0
11-06-2013, ora 16:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sigur vei primi un raspuns competent.
pana atunci detaliaza DE CE ti-ai facut aceste analize,
ce te supara, doare
daca ai vreo boala
varsta
si
DE CE..ti-ai scris acel "diagnostic"..?!
cele bune
0
12-06-2013, ora 16:03
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
nu este obligatoriu ca acel GGT dublat sa reprezinte un semn de alcoolism; poate fi si doar o dovada de steatoza hepatica - adsinca incarcare cu colesterol la nivelul celulelor hepatice - dat de colesterol/trigliceride crescute in sange, datorita alim entatiei (grasimi, alcool, fast-food, prajeli etc) sau de anumite boli hepatice specifice, cum ar fi cele legate de prezenta virusului B sau C; mai sunt si alte cauze, mai rare; in medicina, 1+1 nu fac intotdeauna 2 si atunci este nevoie sa stim mult mai multe detalii pentru a sugera un diagnostic; ca sa nu mai spun ca acest lucru se face numai dupa un consult medical complet + ecografie abdominala.
1
12-06-2013, ora 21:05
yonyon
Nu este medic/terapeut
yonyon
Am 40 de ani iar analizele mi le-am făcut în vederea ocupării unui loc de munca. In urma cu aprox o luna mi-am făcut şi o ecografie abdominala pt ca am avut nişte dureri de spate şi am crezut ca sunt rinichii deoarece durerea era localizata oarecum stânga dreapta fata de coloana în zona lombara. În final s-a dovedit a fi o febra musculara mai severă. Nu mă doare nimic nu am nici-o problema de sănătate sau cel putin asa credeam pana sa vad rezultatul analizelor. Ce am uitat sa spun este ca am aprox 1, 80 m şi 110 kg. Recunosc ca nu mănânc tocmai sănătos dar nu sunt un prieten înflăcărat al lui Bachus. Întrebarea este cum revin la valorile normale, regim alimentar? tratament alopat? medicina naturista? Mulţumesc mult pentru răspuns doamnei doctor !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: