Giardia la sugar de 4 luni

31-03-2018
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Bebelușul meu a luat în 2 luni 1 kg in greutaate., manca doar 70 ml la masa, făcea caca o data la 4 zile, avea crampe parca de fiecare dată când îi intră laptele in burtica.ne am chinuit așa aproape 2 luni, nici un medic nici de familie nici pediatrie au zis că nu e cazul sa facem o coprocultura deoarece atât de mic nu are cum să facă paraziti.uite că el avea GIARDIA.la igiena am avut grija mereu, hainele spălate la 60°, călcate, biberoanele sterilizate, jucării dezinfectate cu spirt,.Eu merg la facultate, soțul la servici, sora la școală.iesim in colectivitate și unul din noi a adus parazitul.urmam tratament toți, noi flagul 7 zile, el vermigal 5 ml timp de 5 zile.am citi că acest parazit provoacă intoleranta la lactoza, să ii iau lapte fara lactoza?eu ii dau Nan1.dupa cat timp se vede efectul tratamentului?azi e prima zi și nici o schimbare.
2 comentarii
0
03-04-2018, ora 15:52
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Aproximativ 66% din populatie este purtatoare de Giardia iar tratamentul se efectueaza doar in cazurile in care apare simptomatologie clinica ce ar aduce in discutie aceasta etiologie. Din ceea ce relatati nu este cazul. Nu ati precizat varsta sugarului.
0
03-04-2018, ora 17:01
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Bebele are 4 luni..manca doar 40ml la masa..e luat în 2 luni doar 1 kg în greutate.la 4 luni are 6 kg.doctorull a spus că are un deficit ponderal de cel puțin 500g.sa născut cu 3470g.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul