giardia poate influenta nr. de limfocite si neutrofile?

19-01-2009
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Stimata Doamna,
in urma unor analize facute la o fetita de 3 ani si 3 luni au iesit:
Leucocite 8.4 x 103/mm3
Neutrofile 22.6 %
Limfocite 68.6 %
Monocite 6.8 %
Eozinofile 1.4 %
Bazofile 0.6 %
Hematii 4.56 x 106/mm3
Hemoglobina 13.2 g/dl
Hematocrit 38.3 %
MCV 84.2 fl
MCH 29. pg
MCHC 34.5 g/dl
RDW 13.1 %
Trombocite 313 x 103/mm3
MPV 7.2 fl
PCT 0.225 %
PDW 16.1 fl
Neutrofile 1.9 x 103/mm3
Limfocite 5.7 x 103/mm3
Eozinofile 0.1 x 103/mm3
Monocite 0.6 x 103/mm3
Bazofile 0.1 x 103/mm3
electroforeza proteinelor serice:
Albumin 67.6 %
Alpha 1, 8 %
Alpha 2, 8. %
Beta 9.0 %
Gamma 13.3 %
Raport A/G 2.09 %

ce ma ingrijoreaza este rezultatul de la coprocitograma: Rare celule epiteliale plate, rare leucocite, rare hematii, numeroase pseudohife miceliene, frecv. chisti de Giardia.
Mentionez ca fetita a facut luna trecuta tratament cu helmiflores si zentel pentru giardia.
Va rog sa-mi spuneti daca anumite valori din hemoleucograma pot fi influentate de giardie?
Va multumesc din suflet!
2 comentarii
0
20-01-2009, ora 07:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hemoleucograma este normala.Daca inca sunt chisti de giardia, ori tratamentul s-a facut incorect sau insuficient, ori fetita nu e spalata pe maini inainte de a manca, ori fructele, legumele nu sunt spalate inainte de a le da fetitei.Urmeaza din nou tratament cu Flagyl sau un tratament naturist pentru lambliaza [giardiaza].Nu numai fata trebuie tratata, ci si voi, cei din familie.Ai grija la masurile de igiena. Scaunul trebuie din nou dat la analiza dupa tratament. Tratamentul se poate repeta, daca e cazul.Mergi cu analizele la medicul de familie.Numai bine!
0
15-05-2009, ora 10:45
necsu
Nu este medic/terapeut
necsu
draga laura si fetita mea de 8 ani are giardia i-am dat helmiflores de la care banuiesc ca a facut si o alergie in zona genitala. Apoi i-am facut hemoleucograma in care eozinofilele au iesit foarte marite. Medicul i-a dat tratament cu Zentel. Spune mi te rog daca ai facut pauza inte cele doua medicamente si cat. Multumesc si astept raspunsul tau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul