gimnastica pentru picioare

11-05-2008
drutzilla
Nu este medic/terapeut
drutzilla
Sufar de insuficienta veno limfatica si am picioarele aproape in permanenta umflate(mai ales stangul).Natura serviciului nu-mi permite prea multe momente de repaus iar cand ajung acasa dupa o zi de munca ma ingrozesc privindu-mi gleznele.Abia dupa o zi, doua de odihna totala, gleznele mele se apropie de dimensiuni normale.Daca cineva stie vreun exercitiu(masaj) eficient pe care-l pot face in putinul timp liber pe care-l am, il rog sa ma ajute.
Multumesc!
5 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Ciupa
Nu este medic/terapeut
Ciupa
Da, masaj... eventual pentru drenaj... In schimb poti incerca pozitii antideclive si kinetoterapie. Un kinetoterapeut sau un medic reumatolog te poate ajuta cel mai bine.
Exercitiile de kinetoterapie pentru insuficienta veno-limfatica, aici in Romania sunt restranse. In general trebuie sa eviti pozitii in care greutatea iti e pe picioare (ortostatica). Din sezut sau decubit dorsal sa exectuta cele mai multe exercitii (poti incerca bicicleta ergometrica, cu un sucitor sa executi aceeasi miscare ca a mainilor cand intinzi aluatul, dar cu picioarele, etc)
0
09-09-2008, ora 00:00
drutzilla
Nu este medic/terapeut
drutzilla
Multumesc, Ciupa!Stii cumva daca reflexoterapia ajuta?Sau stii vreun tratament naturist?
0
28-02-2009, ora 22:29
Fiziokinetic
Nu este medic/terapeut
Fiziokinetic
Poti face si drenaj limfatic; ti-ar fi foarte util, da o senzatie de usurare a picioarelor foarte mare, pe linga faptul ca incep sa se dezumfle chiar de la prima sedinta.
Mariana Mailat
0767.130.166
0
05-01-2010, ora 00:56
Nitescu Simona
Nu este medic/terapeut
Nitescu Simona
Ce inseamna drenaj limfatic? Si mie mi se umfla ioarele din cauza insufuxuientei venoase cronicei vreausa stiu daca pot sa fac si eu drenaj limfatic?
0
05-01-2010, ora 11:26
Fiziokinetic
Nu este medic/terapeut
Fiziokinetic
Drenajul limfatic este un masaj facut de un aparat special, prin presiune; este foarte placut si foarte bun pentru picioare umflate, deoarece prin activarea limfei se vor drena, si apoi elimina, toxinele si apa retinute in tesuturi. La insuficienta venoasa cronica trebuie avut grija (daca aveti si varice) si trebuie sa cereti acordul medicului curant, cel care cunoaste evolutia bolii dvs. Vi se poate recomanda kinetoterapia, cu reale rezultate benefice.
Mariana Mailat
-*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •