Gingia dupa operatie

04-03-2011
Alexandrus15
Nu este medic/terapeut
Alexandrus15
buna ziua, in urma cu 9 zile am avut o rezectie apicala la o masea din partea stanga jos, miercuri la 7 zile dupa operatie mi s-au scos firele (insa de la alt doctor pentru ca celalalt nu a putut fi)si astazi am observat ca am o gura deschisa chiar sub maseaua operata..este ceva alb acolo si nu e o gaura adanca dar e ca o rana deschisa! si este fix sub maseaua operata ?..in rest gingia este vindecata

este posibil ca doctorul sa nu ma fi cusut bine in aceea zona si cea ce vad eu alb sa fie maseaua sau osul ?
sau asa este normal pentru ca eliminand tesutul bolnav..a ramas acol un loc liber..dar este vizibil

va rog astept urgent raspuns!
3 comentarii
0
04-03-2011, ora 21:21
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este posibil sa se fi produs o dehiscenta a plagii ( adica plaga nu s-a vindecat complet, marginile ei fiind "nesudate"). cel mai bine ar fi sa va vada la un control medicul chirurg, cel care v-a operat.
0
04-03-2011, ora 21:31
Alexandrus15
Nu este medic/terapeut
Alexandrus15
Va multumesc din suflet pentru raspuns !
dar va mai intreb ceva...o sa vorbesc in zilele urmataore cu chirurgul
dar imi este groaza ca o sa imi taie gingia din nou ca sa fie cusuta..si sudata cum deabia au trecut 9 zile de la operatie imi este frica ca gingia nu o sa mai fie sanatoasa si paote nici nu o sa se mai lipeasca!

nu se poate face ceva tratament ?
sau nu se poate lipi in timp ?
0
05-03-2011, ora 10:28
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu o sa mai fie puse fire, gingia se va vindeca singura, dar trebuie sa va vada medicul pt a se asigura ca evolutia este buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: