gingie albastra dupa ce mi-am pus o lucrare din semiportelan

13-07-2011
veronicabb
Nu este medic/terapeut
veronicabb
Buna ziua!De aproximativ 3 luni mi-am pus o lucrare din semiportelan, mai exact 7 dinti, partea de sus.De un timp am observat ca gingiile mele au devenit putin albastre chiar unde de impreuneaza dintele cu gingia, restul gingiei fiind roz.alta problema ar fi ca daca apas cu degetul gingia simt un miros neplacut.Va rog sa imi spuneti despre ce este vorba si ce ar trebui sa fac.
3 comentarii
0
13-07-2011, ora 22:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pentru o perioada, clateste gura (dupa spalat pe dinti) cu CORSODYL (atentie, NU se inghite, ci doar se clateste gura)..iar apoi sa badijoneji gingia cu PLANTAGINGIVAL...sanatate.
0
13-07-2011, ora 23:33
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
daca te apesi pe gingie si iti iese un miros neplacut inseamna ca iti intra aer sub
du-te inapoi la dentistul care ti-a pus lucrarea sa ti-o faca din nou cum trebuie
eu am facut puroi din cauza asta
acum cand vin in tara o sa merg peste nenorocitul ala de medic
2 saptamani am stat cu antibiotic si antiinflamator
bafta
0
14-07-2011, ora 11:30
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cauze pot fi mai multe:

- poate sa transpara metalul de sub lucrare si aspectul gingiilor sa fie gri (se intimpla la pacientii cu gingii subtiri)
- e posibil sa aveti probleme parodontale nediagnosticate/netratate
- posibil ca lucrarea sa nu se adapteze perfect pe dinti
- posibil ca lucrarea sa nu fie corect facuta si sa agreseze gingia
- posibil sa fie de la materialul de obturatie a canalului (daca sint nervi scosi sub lucrare)

Un consult stomatologic ar trebui sa va edifice asupra cauzei.

Corsodylul este intradevar f bun, dar atentie: poate produce coloratii pe lucrare. Aceste coloratii nu sint definitive si se pot indeparta in cabinet prin periaj profesional. Si din nou atentie: corsodylul nu rezolva problema de fond ci doar va poate ajuta pe moment in ce priveste mirosul si starea de sanatate a gingiei. Fara o rezolvare a cauzei, nu veti obtine prea mari rezultate doar cu corsodyl.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Bacteriile cauzatoare de boli ale gingiilor folosesc microorganismele bune pentru a se înmulți
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •