Gingie, dinti, buza, barba inferioara dreapta amortite

23-01-2012
FLORYCICA
Nu este medic/terapeut
FLORYCICA
acum 2 luni mia fost scos nervul de la un molar inf dreapta dupa anestezie am ramas cu o amorteala la gingie buza dinti barbie. am 2 luni si o sa ptamina de cind am aceasta amorteala care ma scoate din minti. poate cineva sami spuna ce tratament sa iau ca sami treaca, s-au ce trebuie sa fac?imi va trece de la sine ? cit poate dura acest lucru?va rog sami raspundeti daca stiti vreun tratament ptr asa ceva. acest lucru mi sa intamplat dupa o lucrare dentara totala.
5 comentarii
0
23-01-2012, ora 23:44
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Va recomand sa consultati un medic neurolog pentru a verifica din ce cauza aveti acest efect dupa anestezia respectiva.
0
25-01-2012, ora 21:58
FLORYCICA
Nu este medic/terapeut
FLORYCICA
Buna seara !

In urma unei anestezii la un molar inferior dreapta am ramas cu o amorteala si furnicaturi, ace, la barba, gingie buza si dinti, am o senzatie foarte jenanta zici ca-s paralizata in zona respectiva. am fost la medic si mia dat sa iau Magne B6
si MOVALIS antiinflamator nu stiu daca ma va ajuta prea mult acest tratament. Aveti vre-o sugestie privind problema mea ?
0
25-01-2012, ora 22:01
FLORYCICA
Nu este medic/terapeut
FLORYCICA
Buna seara !
Va rog sa-mi spuneti daca pot consulta un medic fizioterapeut in problema pe care o am, si ce documente medicale trebuie sa am la mine ?
0
10-03-2012, ora 20:22
maridel
Nu este medic/terapeut
maridel
buna florycica. Am vazut acum mesajul tau. Ma aflu in aceeasi situatie de multa vreme cu diferenta ca la mine e in partea superioara si la mine mai e in plus si senzatia de, , frigere, ,
Eu m-am pricopsit cu asta in urma triplei fracturi a osului zigomatic, (pometele obrazului)pe care, , scumpul, , meu sot a binevoit sa-l, , aranjeze, , Acum fac tratament, dar sa stii ca vindecarea e foarte lenta an asemenea cazuri, si nu garanteaza nimeni ca se remediaza 100% eu abia acum dupa 1 an si 9 luni
am inceput sa intrevad, , luminita de la capatul tunelului, , si-i multumesc lui Dumnezeu pentru asta.E tragic... e o senzatie pe care nu o intelege decat cel ce trece prin asa ceva.Psihic e cel mai greu, dar Dumnezeu ne intareste.E foarte important sa gandesti pozitiv, sa -ti ancorezi credinta in Dumnezeu, si oricine, orice zice tu sa speri.La tine nu e atat de grav, caci mie mi-a fost strivit sau sectionat nervul maxilar intre oase, deci e posibil ca tu sa te vindeci mult mai repede.Doamne ajuta!...Voiam sa te mai intreb daca simti cand te ciupesti, putina durere sau daca simti cand pui un obiect rece sau cald pe buza/barba.daca simti asta esti pe drumul cel bun.Eu abia de o saptamana incoace percep foarte bine factorii termici si am nadejde ca va fii bine. Multa bafta, tratament cu neuromultivit, si insanatosire grabnica.Tine-ma la curent si daca mai ai nevoie de sfaturi iti stau la dispozitie cu multa placere..ASTEPT VESTI DE LA TINE.
0
03-04-2012, ora 23:34
myh27
Nu este medic/terapeut
myh27
eu am 2 ani de cand am suferit extractia unui molar de minte semiinclus si am ramas cu jumatate de barbie, jumatate de buza si 4 dinti amortiti in urma lezarii nervului alveolar inferior.Nu pot sa spun decat ca este INGROZITOR de stresant. Se pare ca este o leziune DEFINITIVA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Bacteriile cauzatoare de boli ale gingiilor folosesc microorganismele bune pentru a se înmulți
  •