gingie dupa operatie

21-10-2013
ioana2007f
Nu este medic/terapeut
ioana2007f
Buna ziua !
Acum trei saptamani am avut o interventie la maxilar pt extractia unui rest de radacina. A fost efectuat un lambou, dupa 10 zile s-au scos atele, chirurgul spunandu-mi ca gingia se vindeca bine. Mi-a spus sa merg la un nou control peste o luna. Acum, la 21 de zile de la interventie, gingia este pe alocuri mai rosie, putin umflata si o simt usor amortita. Nu ma doare deloc zona respectiva. Este normala aceasta reactie ? cat dureaza refacerea completa a gingiei dupa o astfel de interventie ?
3 comentarii
0
24-10-2013, ora 10:32
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu te ingrijora, e normal sa mai fie rosie, inflamata putin, datorita traumei. Se va vindeca dupa o luna de zile, in unele cazuri dureaza si mai mult.
Daca nu ai infectie, atunci esti OK.
0
24-10-2013, ora 10:37
ioana2007f
Nu este medic/terapeut
ioana2007f
O potentiala infectie cum ar trebui sa se manifeste astfel incat sa stiu daca am sau nu asa ceva ?
0
24-10-2013, ora 12:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pai te-ar durea daca ar fi infectata, si s-ar si umfla.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: