gingii colorate, va rog un rspuns

05-02-2008
Andreas
Nu este medic/terapeut
Andreas
Am o problema, de ceva timp in partea de jos a dintilor ginigia s-a inchis la culoare f mult (spre negru) partial si nu pe toata suprafata, Trebuie sa recunosc ca sunt fumatoare si nu am mai facut demult un detartraj desi tin f mult la igiena orala.As vrea sa stiu daca innegrirea gingiilor se datoreaza din cauza fumatului sau a altor afectiuni ale organismului.
2 comentarii
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este din cauza fumatului. Si aceia ce vezi pe gingii, aproximativ se intampla si in plamanii tai!
Multa sanatate !
0
07-02-2008, ora 00:00
bobodent
Nu este medic/terapeut
bobodent
gingia nu mai e hranita corespunzator.se produce o ischemie pe vase adica nu iriga bine.nu te judec ca fumezi, dar e bine sa faci un detartraj, sa folosesti o apa de gura dupa periaj de la oral b si pasta de dinti lacalut activ pe care o gasesti in farmacii.daca iti mai sangereaza gingiile cateodata nu folosi periute cu perii tari.succes si fa un calcul cam cati bani ai economisi pe an daca nu i-ai da pe tutun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: