gingii inflamate (gingivite).. tratament?

14-10-2005
aurelian
Nu este medic/terapeut
aurelian
daca stiti un tratament eficient... pt gingii inflamate???
3 comentarii
0
22-11-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
In primul rand...nu trebuia sa postati intrebarea aici...e scris mare si citet in dreapta sus!

Semne de gingivita: gingiile sunt rosii, dor, unflate, se detaseaza de pe dinti.
Care este cauza acestor gingii inflamate la dvs?
Gingivita poate aparea ca urmare a unei igiene bucale deficitare sau ca un semn asociat cu o boala generala a organismului: deficienta vitaminica, etc.

Tratament: detartraj, ceai de musetel, spalarea regulata de 3 ori/zi pe dinti, antiinflamatoare. Trebuie tratata deficienta vitaminica: tratament cu vit A, C.
Trebuie sa va consulte un medic pentru a trata cauza.
In timp gingiile se pot retrage (paradontoza) si puteti pierde dintii.
Asa ca trebuie luata in serios problema dvs.
0
21-06-2006, ora 00:00
aurelian
Nu este medic/terapeut
aurelian
multumesc
0
03-10-2008, ora 00:00
CRES
Nu este medic/terapeut
CRES
Rugaminte
am puse doua coronite de portelan la incisivii din fata. Una din ele este pusa pe dintele meu iar cealalta pe pivot. Dintii au fost imbracati acum 4 ani si de circa un an de zile a aparut o problema: numai la coronita care a fost pusa pe pivot s-a retras gingia si e vanta in dreptul dintelui. Si la cealalta lucrare gingia are nuanta schimbata usor spre vinetiu dar gimgia nu s-a retras.
Problema mea este : de ce s-a retras asa tare gingia la lucrarea facuta pe pivot si ce as putea face ca sai revina la forma initiala ( culoarea ma deranjeaza dar mai putin).
Mentionez ca am si un implant dentar.( la un molar).si spalatul dintilor este cel putin de doua ori pe zi. ( implantul a fost facut acum 2 ani)
si am si niste premolari imbracati acum 11 ani ( pe pivoti), doar la unii din ei s-a retras doar putin gingia.dar e cumva de inteles.. sunt mai demult imbracati...
nu stiu in ce masura conteaza, dar n-am decat 39 de ani.mi se pare prea devreme sa inceapa sa mi se retraga gingiile...si nu inteleg de ce se intampla fenomenul asta doar la un dinte.
inca ceva : retragerea gingiei la incisvul mentionat este mult mai mare decat la molarii/premolarii imbracati ( cred ca am mentionat asta).
cu multumiri anticipate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •