gingivita? paradontoza?

20-06-2010
condruta
Nu este medic/terapeut
condruta
Buna ziua!
Am o lucrare de aprox.8 ani cu 2 dinti si o masea imbracate si 2 masele puse.De 2 saptamani am gingia umflata, rosie si doare.Am fost la stomatolog si mi-a zis ca e gingivita lucrarea este buna, pentru care mi-a dat sa fac spalaturi de 3 ori/zi cu infuzie de musetel, coada soricelului.patlagina si galbenele.Am facut o saptamana spalaturi, am schimbat periuta cu una mai moale ca nu putem sa ma ating acolo de durere, si pasta de dinti cu parodontax dar fara nici un rezultat.Am fost la control si cand s-a uitat mai bine mi-a zis ca am inceput de paratontoza ca mi se misca toata lucrarea cu dintii imbracati cu tot.Mi-a si arata cum se misca de sub gingie.Mi-a spus sa continui cu spalaturile si ne vedem peste inca o saptamina.Dar eu nu ma simt bine, gingia doare e rosie, Nu sangereaza si nu pot manca pe aceea parte.Va rog dati-mi un sfat ce este de facut?
3 comentarii
0
20-06-2010, ora 10:44
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar trebui data jos lucrarea, evaluata starea dintilor e sub lucrare(daca intr-adevar sunt mobili si gradul de mobilitate nu mai permite recuperarea lor, trebuie extrasi) si refacuta lucrarea.Trebuie vazut daca se misca cu tot cu dinti sau doar lucrarea, pentru ca in cel mai fericit caz poate fi doar o gingivita cauzata de adaptarea actuala incorecta a lucrarii, caz in care dintii de sub lucrare pot fi folositi si schimbata doar lucrarea
0
25-06-2010, ora 22:49
kata80
Nu este medic/terapeut
kata80
Am si eu o intrebare, daca puteti sa ma ajutai cu un sfat.Acum un an si ceva am avut o problema la o masea, un abces, datorat unei obturatii gresite de canal., Am mers la alt medic care mi-a obturat iarasi canalul , insa nu s-a vindecat complet si mi-a ramas putin umflata gingia.Doctorul mi-a zis ca nu o sa am pprobleme, doar ca o sa-mi ramana umflata gingia, cas-a solidificat puroiul la radacina, insa acum mi-a aparut acelasi fel de abces la 2 masele mai in spate.Am fost la doctorul respectiv si mi-a spus ca nu este de la primul abces, e un fel de gingivita.Mi-a dat niste apa de gura si o pasta de dinti pentru gingivita(LACALUCT), am urmat tratamentul o luna fara rez.Am mers iarasi la doc. alt tratament, un preparat pe care-l foloseam direct pe gingie.Nici asta nu a dat rezultate.Nu mai stiu c sa cred, dati-mi un sfat.Multumesc
0
26-06-2010, ora 16:42
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar trebui sa faceti o radoiografie la maselele respective pentru a se vedea daca nu este problema la varful radacinii, caz in care trebuie tratata aceasta problema. Tratamentul pentru gingivita are efect doar pentru gingie, daca este o problema cu maseaua, nu se rezolva printr-un tratament strict pentru gingivita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •