glanda tiroida...un sfat va rog

26-11-2013
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
buna ziua.ma numesc oana am 22 de ani...cand am fost gravida am facut niste analize de sange in care mi-a iesit o problema a glandei tiroide, doctorita mi-a dat niste pastile pe baza de hormoni l-thiroxine.de 50 de mg...dupa ceva timp am repetat analizele si a fost nevoie sa ia 75 de mg.doctorita a spus ca probabil este doar pe perioada sarcinii (o dereglare)...in fine...dupa ce am nascut am inbtrerupt tratamentu...nu am mai intrebat doctorita daca trebuie sa continui...dupa ceva timp au inceput niste stari de nervozitate, oboseala, si imi era f frig...aveam temp corpului numai 33 respectiv 34 rareori...am hotarat sa merg la control...mi-a gasit glanda marita ceva de genul acesta...mi-a spus ca normal ar trebui sa iau l-thiroxine de 250 dar sa marim treptata dozajul mi-a prescris din nou pastile de100 de mg acum am ajuns la 150...ideea este ca am inceput sa ma ingras..poate sa fie de la pastile ?pastilele este necesar sa le iau chiar toata viata? ceea ce a fost afectat in perioada cand nu am luat pastile ramane afectat?
2 comentarii
0
29-11-2013, ora 14:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ca simptom ai si ca un pumn in gat sub marul lui adam?
Cum sunt trecute in analizele de sange cela pt. tiroida?
MULTUMESC.
0
29-11-2013, ora 14:41
oanaadriana
Nu este medic/terapeut
oanaadriana
da simt ca si cum as avea ceva acolo asta in special cand ma supar.oricum rezultatul analizei este hipotiroidie.si medicul mi-a zis ca o sa iau pastilele toata viata pt ca nu va trece niciodata si am inceput sa ma ingras de la ele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •