Glezna umflata

24-08-2016
geodon
Nu este medic/terapeut
geodon
Buna seara,
am 36 de ani, am glezna si toata laba piciorului inflamate, peste noapte se retrage. Am luat tratament cu Arcoxia, Dicloreum de 150, primite de la ortoped, dar si in continuare se inflameaza. Am facut analize de sange si azi am primit rezultatul Vsh 35mm/h si 70mm/2h, Fibrinogenemie 703mg/dl, Aslo 457 UI/ml, Proteina C reactiva- pozitiva, leucocite 8, 13x10. Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic si cu un tratament daca se poate sau sa imi spuneti la ce medic sa merg.
Va multumesc,
Geta.
3 comentarii
0
31-08-2016, ora 00:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele capitale:
- greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate;
- antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, infectioase etc.
- sunteti cumva diabetic? ce eforturi ati practicat? ce legatura exista intre simptomele descrise si efort?
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-09-2016, ora 21:50
geodon
Nu este medic/terapeut
geodon
Buna seara,
Am 66 kg, inaltime 1, 63 cm, lucrez la birou.
-nu am diabet
Boala a debutat dintr-o data prin inflamarea piciorului si durere, nu am putut sa mai merg de durere, la sfarsitul lunii iunie. Nu am facut atunci nici un sport.
Am mers la urgente si ortopedul mi-a pus piciorul in gips 16 zile, spunand ca am tendinita, dar alt ortoped mi-a zis ca nu era cazul. Dupa ce mi-a luat gipsul piciorul ma durea si se inflama in contiunare. Atunci am primit de la alt medic tratament cu Oxacilina si Dicloreum, apoi de la altul Clindamicina si Arcoxia, Mi-am facut RMN la glezna si rezultatul este lichid la articulatii, tendoane si ligamente. Am fost diagnosticata acum 5 ani cu spondilita pentru ca mi-a iesit HLA B27 pozitiv, dar problema de acum nu cred ca are legatura, medicii spun ca s-ar putea sa fie un Streptococ.
Va multumesc,
Geta,
0
19-09-2016, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fara sa va fi consultat, inclin sa cred ca tratamentul antibiotic nu a fost cea mai fericita alegere.
Daca aveti HLA B27 pozitiv si ati fost diagnosticat(a) cu spondilita, cred ca ar fi foarte indicat sa va intoarceti la reumatolog.
Neglijarea tratamentului bolilor reumatologice (inflamatorii, de tip auto-imun) poate conduce la consecinte grave, respectiv distructii articulare severe si invalidante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: