Glicemia 90

07-09-2016
ionuthusi
Nu este medic/terapeut
ionuthusi
Buna ziua. Am doar o mica întrebare si daca se poate sa îmi dați si un sfat. Am 15 ani, si la începutul anului am avut glicemia 90 cred ( test la laborator ), si acum vreau sa va întreb daca este semn de prediabet sau altceva..? La 100 glicemie este foarte grav? Ce îmi sugerați ca sa o am mai mica? Menționez ca nu am rude si nici părinți care suferă de diabet.. Mulțumesc.
2 comentarii
1
07-09-2016, ora 14:31
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Valorile normale ale glicemiei sunt intre 60-99 mg/dL. Începând cu 100-125 se cosidera glicemie bazala modificat, „prediabet”, cu risc crescut de a dezvolta diabet. Medicina nu este o stiinta exacta.
Desi prediabetul nu reprezinta un diagnostic, ci defineste doar o categorie intermediara intre sanatate si patologie, chiar si pentru incadrarea in aceasta categorie cu risc trebuie sa se tina cont de VARSTA, EREDITATE, si de alti factori de risc. Valorile sunt utilizate drept reper, insa nu reprezinta un diagnostic de certitudine, cel putin nu in cazul dvs.

Deci 100 este o valoare situtata la limita superioara a normalului. Este important de determinat ce ati consumat in ultimele zile inainte de realizarea analizelor, implicit modalitatea in care ati tinut post inainte de efectuarea lor. Acestea ar putea influenta valorile glicemice. Trebuie sa aveti in vedere ca in cazul unei suspiciuni pentru prediabet sau alta boala v-ar fi recomandate analize suplimentare pentru a livra in cele din urma un diagnostic. Cum am spus si mai sus, cel mai probabil nu este cazul dvs.

Pentru o viata sanatoasa, incercati sa:
-reduceti consumul de dulciuri si in special pe cel de bauturi carbogazoase/ necarbogazoase indulcite,
-inlocuiti cel putin jumatate din cerealele si produsele derivate cu variante integrale ( faina integrala, orez complet, paste integrale, paine cu un continut crescut de cereale integrale, hrisca),
-cresteti aportul de legume peste 3 portii pe zi,
-fructele incercati sa le consumati intregi si nu sub forma de sucuri, 2-3 portii pe zi,
-consumati leguminoase (linte, naut, mazare, fasole, pastai),
-asigurati-va cele 2-3 portii de lactate zilnice,
-consumati cel putin 2 portii (100-150 g) de peste saptamanal (ton, somon, macrou, pastrav, sardine, cod, hering, fructe de mare etc.),
-consumati cartofii de preferat gatiti la cuptor, de circa 2 ori pe saptamana, iar portia este reprezentata de un cartof mediu de dimensiunea pumnului dvs., (cartofii prajiti trebuie consumati ocazional- de mai putin de 4 ori pe luna si respectand portia!!)
-carne rosie consumati de maxim 4 ori pe luna (65 g gatita dietetic)...
- evitati produsele de tip junk-food (pizza, fast-food).. acestea de asemenea trebuie consumate ocazional

Si nu in ultimul rand, ramaneti activ sau cresteti gradul de activitate.. faceti cel putin 60-120 minute de miscare (plimbari, jocuri recreative cu prietenii, mers pe bibicleta etc.).

Desigur, acestea sunt cateva recomandari generale. Echilibrul alimentar si un stil de viata activ ar putea fi premisele unei greutati sanatoase si constante. In acest mod veti putea controla factorii de risc pentru diabet zaharat modificabili, in limitele permise de biologia dvs.

Este laudabil faptul ca doriti sa preveniti! Felicitari si succes!

Multa sanatate! In cazul in care mai aveti intrebari, va raspund cu drag!
0
07-09-2016, ora 15:16
ionuthusi
Nu este medic/terapeut
ionuthusi
Va mulțumesc mult pentru răspuns. Am sa țin cont de spusele dvs. Din nou, mulțumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •