glioblastom si analize

03-01-2012
catalina.b
Nu este medic/terapeut
catalina.b
Buna seara.As dori sa ma ajutati cu o parere despre cazul tatalui meu.Acesta are 59 de ani si a fost diagnosticat cu glioblastom.Iata ce scrie in biletul de externare, pentru a va fi mai usor sa interpretati: IRM cerebral(13.10.2011)-la nivelul lobului temporal stang, subcortical se remarca mai multe leziuni rotund-ovulara de 15mm diametru, confluente, cu hipersemnal T2, hiposemnal T1, cu discreta restrictie de difuzie, cu priza de contrast periferica intensa si edem perilezional, cu aspect sugestiv pentru patologie infectioasa sau tumorala. In data de 24.10.2011 se intervine chirurgical si se realizeaza ablatia cvasitotala a tumorii temporale stangi.Examen anatomopatologic definitiv:macroscopic:formatiune multifracmentara de 4, 5/4/1, 5 cm. cenusie cu zone hemoragice si necrotice masive, de consistenta scazuta neomogena.microscopic:glioblastom cu importanta componenta oligodendrogliala ce prezinta zone intinse necrotico-hemoragice, acestea prezinta peste 85% din suprafata tumorala.
dupa operatie tatal meu s-a simtit bine cam o luna de zile dar incepand cu luna decembrie s-a simtit rau.(probleme de vorbire si o usoara amortire a membrelor de pe partea dreapta), pe 6 decembrie ne-am prezentat la un control la spitalul bagdasar unde a efectuat o tomografie cu substanta de contrast si aceasta a fost interpretata ca fiind favorabila.
din pacate, aceste simptome s-au agravat in ultima saptamana-nu mai vorbeste si nu-si mai poate misca deloc membrele drepte si de asemenea fizionomia este total schimbata pe partea dreapta.
i-am contactat pe medicii de la bagdasar explicandu-le care este situatia iar acestia au replicat ca asa este boala si sa-i administram perfuzii cu manitol si tratamentul in continuare si ca ne asteapta la un control de abia pe 16 ianuarie.
as vrea sa precizez ca tata face doar cura cu temodal, medicii spunand ca radioterapia l-ar face 'tampit'
credeti ca deja aree o recidiva ?va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra despre situatia tatalui meu.
va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: