Glioblastom - un diagnostic cumplit

818 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 27 28 Înainte ›
0
16-08-2012, ora 21:18
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
Buna ziua. sunt din Constanta. Mama mea a fost operata in data de 14 iunie 2012 si 15 iubie 2012 la 'celebrul" centru de excelenta al spitalului Bagdasar, Bucuresti. pe 6 august 2012 a murit. Diagnostic: glioblastom. Este crunt sa ai acest diagnostic dar este crunt si sa ajungi la " cel mai bun spital pe neurochirurgie" din Romania. Sunt inca tulburata de tot ce am trait si am vazut in acest spital.pe noi D-zeu ne-a iertat repede si citind aici tot ce scriu alti oameni inteleg ca mama a scapat usor. Dar tot nu pot sa accept ca a murit la 68 de ani si ca eu nu mai pot sa o ingrijesc cum am facut 2 luni si ziua si noaptea. as reprosa medicilor si perdonalului in general ca nu ne pregatesc pt ce inseamna boala asta.eu am sperat ca o nebuna ca o salvez. am fiica studenta in anglia, economiseam bani sa o ajut, si in 2 sapt nu mai aveam niciun ban. oare ce or fi simtind cei care ne iau bani si stiu ca, de fapt, nu avem nicio sansa? nu as vrea sa fiu in locul lor. scriu aceste randuri pt ca mama isi dorea sa le scriu, a fost dorinta ei sa stie si alti oameni ce inseamna :"maretul centru de excelenta". cred ca meritam, pt cat am platit, sa ni se spuna la ce sa ne asteptam.Doctorul imi spunea mereu : "e normal" si, chiar daca nu am nicio legatura cu domeniul medical, sunt prof limba engleza, tot puteam sa imi dau seama, ca mama nu e bine. am luat-o din spital si am adus-o la mine acasa, am ingrijit-o cat am putut eu de bine, si a murit cu mine. o sa fie o trauma cu care voi ramane toata viata. nu puteam sa intru pe net la vremea aceea dar am presimtit sfarsitul. nu il acceptam insa, nici acum nu il accept. nici nu stiu cand voi reusi. dar mi-e rusine ca traiesc intr-o tara ca asta.sunt constirnta ca oameni mult mai tineri ca mama mea mor din cauza acestei voli. as putea accepta si faptul ca medicii nu pot face mai nimic, cel putin in romania. dar de ce nu pot fi oameni?! asta nu pot sa inteleg!
0
16-08-2012, ora 21:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante! totusi, cine a fost medicul ei si ce intrebari i-ai pus ? cu medicul de familie ai vorbit despre starea ei ?
0
16-08-2012, ora 22:27
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
doctorul Munteanu. medicul de familie a trimis-o de urgenta de la Pogoanele, jud. Buzau in orasul Buzau, la Spitalul micro 14 pe 10 iunie.am aflat seara tarziu, mama isi scapase telefonul in toaleta, avea deja probleme cu mersul, avea ameteli, dureri de cap. pe 11 iunie la ora 8 eram la spital, eu locuind in cta. I-au facut RMN si au spus ca are o tumoare. am plecat la Bucuresti si mi-a fost recomandat acest doctor, care ne-a primit imediat, a internat-o si mi-a spus ca e intr-o zona operabila. cand l-am intrebat de riscuri, mi-a spus ca o sa aiba campul vizual redus. am acceptat imediat operatia, pe 14 a si operat-o, dupa ce in prealabil am dat o suma de bani. dupa operati, care a durat 3 ore, a inceput delirul.a durat de la 20 pana la 14 a doaua zi, cand brusc a incetat sa mai vorbeasca. nu stiu cum de mi-a venit sa ii zic sa ma stranga de mana, mana stanga nu o mai misca. si nici piciorul stang. am sunat imediat chirurgul, m-a trimis sa ii facem ct si am dus-o in blocul operator. eu, cu o asistenta si o infirmiera, pentru ca nu aveau brancardieri. avusese loc o hemoragie. a rezista la inca o operatie si au dus-o la terapie intensiva. prima data au adus-o intr-un salon postoperator unde nu erau conditii pt un om operat pe creier. am dat 2 milioane ca sa fie tinuta 3 ziile la terapie. din momentul cand au adus-o in salaon, delirul a continuat. nu dormea, nici ziua, nici noaptea, vorbea aiurea, nu imi mai recunosteam mama. operatia insa parea bine, nu a supurat, nu a facut febra. dar ramasese semiparalizata pe stanga. asa ca la 10 zile de la operatie am plecat din spital, unde conditiile au fost de cosmar. acasa, parea binisor, dar a inceput sa se acumuleze un lichid in jurul operaiei. era din ce in ce mai agitata, nu dormea noaptea, am luat o asistenta sa ma ajute noptea, cand delirul ajungea pe culmi de nedescris. Apoi brusc a cazut intr-o stare de letargie, nu a mai mancat, nu a mai baut apa si a facut febra toata ziua de 5 august. pe 6 august la 3.45 dimineata a murit.
0
16-08-2012, ora 22:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante inca odata !

totusi nu vad in relatarea ta nimic de care sa fie vinovat cineva... tu ce vina atribui si cui anume ?
0
17-08-2012, ora 07:53
euandreea
Nu este medic/terapeut
euandreea
Eu am o intrebare in ceea ce priveste temodalul. Tatal meu pe perioada radioterapiei a primit doza de 160 mg/zi. A venit apoi primul ciclu dupa radioterapie cand a primit 340 mg/zi. Aceste dozaje i-au fost prescrise de un doctor foarte bun din Bucuresti. Pentru ca noi suntem din Brasov ne-ar fi fost destul de greu sa mergem de fiecare data la Bucuresti si ne-am mai gandit noi ca daca Doamne fereste ii este rau sa fie luat in evidenta la Brasov iar cand am fost la medicul oncolog de aici ne-a dat doza de 300 mg/zi pentru ca leucocitele si neutrofilele sunt la limita inferioara si ca nu are rost sa distrugem rezultatele bune pe care le-a avut pana acum. Suprafata in mp a tatalui meu este de 2.23 dar a zis ca nu se i-a in calcul ceea ce este dupa virgula deoarece aceea este grasime si nu metabolizeaza medicamentul si doar suprasolicitam maduva spinarii. Este normala aceasta doza ?
Doamna Clara din iunie dupa ce a terminat radioterapia si tatal meu i-a venin de scorpion albastru (Escozine ) si ge.
0
17-08-2012, ora 08:30
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
am fost si la oncolog, nu am scapat de acest calvar. doar ca nu am mai avut cand sa incepem tratamentul pentru ca a aparut febra cerebrala si dupa o zi cu febra, care nu scadea nicicum, mama a murit.
0
17-08-2012, ora 09:20
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
Buna ziua, euandreea:din cate stiu eu, singurul tratament cu venin de scorpion albastru se numeste Vidatox si se poate cumpara doar din Tirana si Havana.Sotul meu pe acesta il foloseste.
Multa sanatate si o zi buna!
0
17-08-2012, ora 09:38
crc
Nu este medic/terapeut
crc
De ceva vreme, se gaseste Vidatox si in Muntenegru, la Budva si in Bosnia si Hertegovina, la Brcko. In Bosnia, nu este doctor care sa studieze dosarele. In Muntenegru, sticluta de Vidatox este mai scumpa decat in Albania.
Sanatate multa tuturor.
0
17-08-2012, ora 12:40
euandreea
Nu este medic/terapeut
euandreea
noi luam veninul de la medolife.
0
17-08-2012, ora 13:07
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
RaulDuke ma intreaba cui reproaez ceva. Este o intrbeare retorica presupun sau nu ati citit cu atentie ce am scris. Nu e evident????medicilor le reprosez! nu faptul ca nu au putut sa o salveze, asta e clar ca nimeni nu scpa daca are diagnostic de glioblastom.le reprosez, si in primul rand doctorului Munteanu ca nu a stiut sau nu a vrut sa vorbeasca cu mine si sa imi spuna la ce sa ma astept. ii reprosez ca imi spunea tot timpul: "e normal" si in niciun caz nu era. ii reprosez ca, macar dupa ce a lut banii pe care, recunosc, i-am dat din toata inima si cu toata speranta, nu m-a avertizat de ce urma sa se intample.ii reprosez ca efectiv m-a mintit si a profitat de disperararea mea de a-mi salva mama. ii reprosez si i-as dori sa nu mai faca asa si cu alti apartinatori. sa-i fie teama de D-zeu!eu nu puteam atunci in spital sa caut pe net sa ma informez cu aceasta boala. stateam si ziua si noaptea cu mama, eram singura. ma ingrozeam de ce si cum vorbea. de-abia mai aveam puterea sa mai merg, pur si simplu eram ca un robot. chiar nu era de datoria lui, macar morala, sa ma puna in garda in legatura cu aceasta boala?! chiar nu am dreptul sa reprosez nimic, domnule RaulDuke?!
0
17-08-2012, ora 21:45
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
astept raspuns domnule RaulDuke!si cred ca nu numai eu, ci toti cei care suntem numiti "apartinatori"!Mi se pare un termen atat de dur!stiti ca am platit spitalul pentru ca am stat si mi-am ingrijit mama, care dupa termenul dvs imi apartinea? pentru ca am fost infirmiera, asistenta, brancardier, am avut chiar si rol de medic atunci cand toate asistentele si medicul de garda imi spunea ca s-a linistit dupa crizele de agitatie si totusi eu mi-am dat seama ca ii este rau si am sunat chirurgul!iar pentru toate acestea, pentru ca am avut grija si de alti bolnavi care nu mai aveau pe nimeni sa le apartina, am platit spitalul!mama mea a platit asigurari de sanatate toata viata, eu la fel, ca toti din tara asta nenorocita, si, totusi, am platit tot in spital inclusiv materialele necesare pentru operatie, orice calmant, orice perfuzor, orice sugifix cred ca se numea...mai intrebati-ma, va rog, cu tupeu, cui vreau sa ii reprosez ceva!
0
17-08-2012, ora 23:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nicoletadumitrache: inca odata, imi pare rau pentru pierderea ta! nu stiu la ce intrebare vrei sa-ti raspund, nu ai pus niciuna... si nu inteleg de ce tupeu vorbesti. din ultimele tale postari inteleg pentru ce esti suparata si dezamagita pe doctori si foarte trista pentru ce s-a intamplat. e regretabil, dar totusi nu vad o vina identificabila sau atribuibila unei singure persoane, si nici un mijloc in care lucrurile ar fi putut iesi BINE sau FERICIT. orice s-ar fi facut, tot dramatic ar fi fost finalul...

din pacate la ora actuala exista un impostor pe acest forum, cu numele RoulDuke (cu O in loc de A), lucru care face discutiile putin mai dificile.
0
18-08-2012, ora 08:10
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
intrebari la care sa rapundeti dl.RaulDuke:
1. de ce apartinatorii platesc ca stau in spital?
2.de ce trebuie sa dai bani ca sa iti puna perfuzia o asistenta?
3. de ce o infirmiera nu vine sa schimbe lenjeria decat daca dai bani?
4, ce fac cei care nu au minim 40 ron pe zi pentru infirmiere si asistente?
5.ce fac cei care nu au bani pentru medicamente si tot ce trebuie pentru operatie?
6.cum sa rezisti fizic nu mai vb p7sihic sa pazesti un bolnav operat pe creier si ziua si noaptea pt ca personalul medical e redus si nu te ajuta cu nimic?mai ales cand vor sa isi smulga bandajul?
7. ce faci daca nu ai bani sa platesti brancardieri, asistente, medic anestezist, mana doaua si cel mai important chirurgul?
8.ce faci daca ai un servici de la care nu poti lipsi ca sa iti pazesti pe cel bolnav?
9.de ce nu sunt anumite ghiduri pentru astfel de bolnavi si familia lor? de ex. la cei transplantati cu rinichi sunt. si sunt acolo inclusiv sfaturi care sa te ajute psihic sa faci fata unei astfel de situatii.
10.stiti cate cuvinte a schimbat doctorul cu mine legat de o[eratoe si tot ce a fost dupa? maxim 10 fraze alcatuite din 2 propozitii.cea mai folosita propozitie: e normal.de ce nu stiu cum sa iti vb si sa iti explice?
0
18-08-2012, ora 12:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intrebarile tale sunt retorice, nu cred ca vrei sa iti raspund cu adevarat la ele... altfel raspunsul este direct: pentru ca pot sa o faca si putine lucruri ii impiedica ! ce fac cei care nu au de nici unele: sufera mai mult, evident. din pacate.

totusi toate acestea se intampla mai prin toate locurile, in special in sectiile de chirurgie, in romania si este modul in care societatea a stabilit ca cineva care lucreaza in sanatate sa-si castige traiul. si apoi cu cat exista mai putine locuri unde se face un anume lucru (cum sunt interventiile neurochirurgicale la Bagdasar), cu atat in acel loc personalul isi permite mai multe, pentru ca are un relativ monopol... lumea nu are unde altundeva sa se duca.

iarasi, din pacate, aceste lucruri nu au cum sa se schimbe in bine, dupa ce de zeci de ani deja evolueaza in aceasta directie. nu au cum sa se schimbe dupa zeci de ani in care societatea nu a facut nici cea mai mica investitie in ce inseamna sanatate. oamenii stiu atat in romania despre accesul la servicii medicale: ca "LI SE CUVINE". insa nu stiu cat costa, iar singurul mod in care pot sa afle sunt lipsurile, greutatile si acest soi de disperare si panica inexorabila. cinic spus, desi nu am spus eu primul, exact asa cum zicea si chirurgul care te-a marcat pe tine in mod negativ, "e normal"! e normal ca societatea sa treaca printr-o astfel de suferinta pentru care numai ea e responsabila!
0
24-08-2012, ora 10:36
Maria_Anca
Nu este medic/terapeut
Maria_Anca
Pentru Clara_beby
te rog sa-mi spui cine va prescris tratamentul cu venin de scorpion albastru si date de contact. Ai pomenit de trimiterea unui dosar, spune-mi ce contine acest dosar si adresa exacta unde se duce.
Vreau sa lupt pentru familia mea!
Sotul meu a fost diagnosticat si operat in urma cu o luna si jumatate de glioblastom.De saptamana viitoare v-a incepe radio si chimioterapia. Acum se simte bine. Crezi ca se poate incepe si tratamentul cu venin si restul?
Sunt insarcinata in luna a 5 a si avem o fetita de 10 ani.
Vrem sa-l avem cat mai mult cu noi !
Multumesc si multa sanatate !
0
24-08-2012, ora 11:36
Clara_beby
Nu este medic/terapeut
Clara_beby
Buna ziua, tratamentul il prescrie medicul din Tirana.acolo trebuie sa mergeti cu dosarul medical si in functie de dosar va prescrie tratamentul.dosarul trebuie sa contina istoricul bolii din momentul depistarii si pana in prezent, tradus in engleza, italiana sau spaniola, copie dupa buletin, imputernicire daca merge altcineva.ma puteti contacta p mail pt alte informatii.adresa d mail este ca si userul d aici si este p yahoo.multa sanatate!
0
26-08-2012, ora 23:37
Sheniloiu
Nu este medic/terapeut
Sheniloiu
Am tot amanat sa va impartasesc din experienta nostra tocmai pt. a nu "deranja" miracolul ce s-a petrecut si pt. ca multi nu cred in medicina naturista dar, este datoria noastra sa-i ajutam pe cei bolnavi dragi noua prin orice mijloace, sa le alinam suferinta si totusi, cum ne sfatuia dl. RaulDuke, sa nu-i chinuim numai din dorinta de a-i tine cat mai mult langa noi.
Pe scurt, acum un an de zile mama mea {70 ani}, a facut o criza, in urma rmn-ului s-a constatat glioblastom gr. IV. Neurochirurgul a spus ca trebuie operata ca sa-i taie o parte din tumora {aprox. 6 cm}, ca nu poate fi extirpata in intregime avand forma de ghirlanda. Totodata ne-a informat si asupra riscurilor: sa nu mai poata vorbi, manca, misca sau mai rau sa ramana pe masa de operatie. Grea si apasatoare, decizia a fost sa nu o operam.
Citisem de multe ori in revista "formula as" de dl. Mircea Peia din Timisoara. am luat legatura cu dansul {eu locuiesc in tm iar mama in c-ta} si timp de un an de zile mama a urmat tratamentul prescis de dumnealui { este medic neurolog} iar acum la ultimul rmn concluzia este " fara urme tumorale".
Cine vrea sa vada diferenta dintre cele 2 rmn-uri sa citeasca postarile mele din datele urmatoare: 26.07.2011, 16.10.2011, 23.10.2011, 14, 15.07.2012 unde am scris nu numai despre mama ci si despre prietenul nostru care a fost operat in septembrie 2011 tot de glioblastom, a urmat cam o luna de chimioterapie, dar tumora a recidivat si a fost propus la operatie iar. A urmat tratamentul prescris de dl dr si azi, dupa un an, la rmn a iesit ca tumora s-a redus si el se simte bine.
Bine, nu va ganditi ca atat mama cat si prietenul nostru sunt ca inainte si si-au reluat activitatile cotidiene si asa cum a specificat si dl. dr. peia inca nu exista caz de glioblastom vindecat definitiv dar, atata timp cat ii putem ajuta si nu ii chinuim si-i avem printre noi trebuie sa multumim acolo sus, stiti voi unde!
Sa aveti o saptamana buna si multa sanatate tuturor!
0
27-08-2012, ora 00:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai spus ce tratament anume au urmat.
0
27-08-2012, ora 13:00
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
pentru Sheniloiu: ma intereseaza nr tel al doctorului de la Timisoara. Mama mea a murit acum 3 saptamani suferind de glioblastom dar as vrea sa ajut o prietena a carei mama se lupta cu aceasta boala.Ati putea sa ne dati mai multe amanunte legate de acest tratament naturist?astept rapuns.
0
27-08-2012, ora 13:52
Sheniloiu
Nu este medic/terapeut
Sheniloiu
Buna-ziua! Nr. de tel. al dl. dr. peia il gasiti in orice revista formula as cu care acesta colaboreaza. acolo sunt date nr. de telefon si adresa dumnealui. in ceea ce priveste tratamentul, mama ca neoperata a avut anumite medicamente iar prietenul operat, altele. de exemplu mama a luat capsule de boswellia, napraznic, zheoshark, anumite ceaiuri sau pulberi din plante care au actiune antitumorala. stiu ca foarte multa lume priveste cu scepticism medicina alternativa, naturista, poate si eu am crezut inainte ca este apa de ploaie, dar credeti-ma la mama si la prietenul nostru au avut efect pt. ca alt tratament nu au urmat.
Va doresc o zi buna si sanatate tuturor!
0
27-08-2012, ora 16:24
Maria_Anca
Nu este medic/terapeut
Maria_Anca
euandreea ai reusit sa mai afli ceva de clinica din GERMANIA ?
In timpul radioterapiei si chimioterapiei a mai luat ceva ?
0
27-08-2012, ora 17:36
nicoletadumitrache
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrache
Multumesc Sheniloiu. am gasit nr doctorului. credeti ca e nevoie sa mearga la timisoara cu mama bolnava? sau e de ajuns sa vb cu doctorul?ele stau in bucuresti. mama ei a inceput prima cura de citostatice.
0
28-08-2012, ora 21:42
Sheniloiu
Nu este medic/terapeut
Sheniloiu
Cu mare placere, d- na n.d.! sigur nu e nevoie de mers cu persoana la tm. eu am fost singura caci mama locuieste la c-ta si cred ca dl. dr. ( care dupa cate stiu opereaza la Seghet, aici are numai acest cabinet de reflexoterapie), o sa va dea tratament si prin telefon. Eu peste o ora plec la mama la c-ta si ma intorc peste o saptamana dar daca aveti nevoie de ceva (cazare sau orice ajutor), cu mare drag!
Apropo de vidatox si dl. dr. ne-a recomandat numai ca noi n-am avut de unde sa-l procuram.
Noapte buna si sanatate!
0
29-08-2012, ora 22:29
iris_dariana@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iris_dariana@yahoo.com
Buna seara.nu am mai scris de ceva vreme dar am urmarit discutiile.mama a fost operata din nou, pe 01.08.la doar 11luni dp prima operatie.operatia a decurs ok, nu a ramas cu sechele, dar dp 2sapt dp operatie a inceput sa ii amorteasca mana iar akum nu isi mai simte partea dreapta nicîcum.face injectii d tramadol de 2ori pe zi dar nici astea nu isi mai fac efectul.o doare capul mai non~stop.si abia akum ni sa spus ca daka bea medrol nu are voie sa manance sarat.iar ea de cand a iesit din spital a mancat mancaruri numai sarate, nu a putut manca nimic dulce.acuma sunt disperata pt ka mi s-a spus k daka continuam cu mancare sarata o omoream.acum i sa prescris furosemit, aspacardin si sa continue cu medrol16mg.sper sa fie doar asta motivul durerilor.ahhh, si am fakut si ct acum o sapt si nu are nimic doar edem si lichid asa k sper ca de la tratament va fi mai bine.
0
29-08-2012, ora 23:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, medrol e ce trebuie, dar intr-o doza mai mare. nu trebuie sa manance sarat, pentru ca va face retentie de sare si lichide; mai bine decat furosemidul merge MANITOLUL, daca are edem pe ct-ul cerebral. iar pentru dureri, trebuie escaladat tratamentul antialgic, cu tramadol, ulterior cu opioide, daca e nevoie.
0
30-08-2012, ora 13:07
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Buna,

Condoleante tuturor pentru pierderile suferite si putere multa celor care inca se lupta cu boala asta.
D-le Raul, am rugamintea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra vis-a-vis de ce va voi relata despre diagnosticul tatalui meu.
In 27 decembrie 2011, tatal meu a suferit o semipareza pe partea dreapta cu o convulsie urata si a fost diagnisticat cu AVC (facuse un CT la spitalul de urgenta unde a fost transportat). Si-a revenit in cca 2 ore de la acel eveniment dar a mai stat 3 zile in spital pentru monitorizare. A fost trimis acasa cu tratament pentru hipertensiune si colesterol. Are 57 de ani. In momentul internarii a avut tensiunea 180 cu 120. In rest tensiune normala mereu. La sfarsitul lunii februarie a inceput sa se simta tot mai rau in sensul ca vorbea tot mai neinteligibil, ii amortea mana dreapta si nu mai avea control asupra ei si schimbarile astea se produceau de la o zi la alta. In 3 martie eram programati la Cluj la RMN (suntem din Alba Iulia) si in ziua in care am ajuns acolo era intr-o stare de afazie mixta. Nu stia ce anotimp e, cati ani are, cum ma cheama etc. Numarai pe degete cuvintele pe care le mai putea spune. Mana dreapta nu si-o putea folosi. La RMN a fost evidentiata o formatiune tumorala temporo-parietala-stanga 4 cm cu edem si parca impreuna cu edemul avea 8 cm (nu mai am foaia aceea de la clinica unde a facut RMN pt ca a ramas la neurochirurgie). Ni s-a spus ca ce suferise in decembrie nu fusese nici o clipa AVC ci era de la tumora totul. A facut 6 zile perfuzii cu dexametazona si nu mai stiu ce, dupa care a fost operat in 9 martie. Operatia a decurs bine, pe fisa de externare a scris ablatie totala. Dupa operatie si-a revenit perfect cu vorbitul, cu mana...era totul bine, mai putin o stare de irascibilitate si nervozitate mai accentuate. Rezultatul histopatologic ne-a spus un diagnostic tare neplacut: astrocitom anaplazic gradul III. Apoi a urmat 30 de sedinte de radioterapie concomitent cu temodal, la Cluj, si acum face chimio cu temodal aceeasi schema de 5 zile cu 23 zile pauza. A suportat destul de bine radioterapia si chimio...doar putin mai slabit si unele nopti cu insomnie dupa radio. A...mai ia si orfiril pentru preventia convulsiilor. Luni, 27 august 2012 a repetat RMN tot la Cluj, de control. Concluzie: formatiune tumorala temporo-parietal stanga - aspectul este sugestiv pentru tumora recidivata (astrocitom anaplazic/glioblastom). La diagnostic de trimitere mai scrie: examenul RMN nativ si cu substanta de contrast evidentiaza temporo-parietal stanga, cortico-subcortical o formatiune tumorala polilobata, inomogena, relativ bine delimitata, cu componenta chistica captare intensa si inomogena a substantei de contrast, predominant periferic. Formatiunea prezinta edem perilezional si efect de masa asupra cornului temporal al VLS.
Dr oncolog si Dr neurochirurg au spus dupa acest RMN ca ce se vede acolo e posibil sa fie efectul radioterapiei si peste 3 luni sa repete RMN. El se simte relativ bine...in sensul ca e pozitiv, desi stie diagnosticul, s-a reintors la munca cu jumate de norma. A ramas cu acea stare de nervozitate si parca incepe sa se incurce cand vorbeste...inverseaza literele in cuvinte.Dr neurochirurg ne-a spus ca daca in intervalul de timp pana la urmatorul RMN se altereaza stare lui, sa mergem de urgenta la el. Ei bine de luni seara incoace citesc pe net din nou despre nenorocita asta de boala si am citit si acest topic in intregime si sunt ingrozita...
Intrebarea mea este.Ne-au dus cu zaharelul ca ar putea fi de la radioterapie sau chiar asa este, a recidivat tumora? Cum suna ce scrie pe diagnosticul de trimitere de la RMN?
0
30-08-2012, ora 21:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu daca se poate spune ca "da, v-a dus cu zaharelul...", pentru ca asa ceva nu se poate confirma decat printr-o biopsie, care in momentul de fata oricum nu are niciun rost. nu este exclus ca ei chiar sa fi crezut asta, acest lucru fiind defapt posibil. totusi improbabil, iar imaginea RMN descrisa spune fara prea mare drept de tagada ca este vorba de o recidiva. mai multe detalii v-as putea da daca ti putea sa reproduceti protocolul operator de la interventia neurochirurgicala + examenul histopatologic al piesei rezecate. acolo se vede daca erau factori de prognostic majori pentru recidiva.

altfel genul acesta de tumoare este, din pacate, marcata de o rata mare de recidive iar riscul sa se intample asta era extrem de mare oricum. nu stiu daca chirurgii mai au, in acest caz, multe lucruri sa va propuna...
0
30-08-2012, ora 21:48
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Multumesc pentru rapuns,

Nu am la mine biletul de iesire din spital dupa operatie, insa dimineata il iau de la parinti si o sa scriu ce e pe el in cursul zilei de maine. In schimb am rezultatul anatomopatologic care spune asa: Macroscopic - piesa de 5, 5/4/1 cm cu aspect neomogen pe sectiune, cu arie albicioasa de 3/2 cm si arie galbuie de 2/2 cm. Microscopic - s-au examinat 4 fragmente de parenchim cerebral, care prezinta o proliferare tumorala astrocitara difuza de tip gemistocitic, cu arii extinse de necroza, structuri vasculare trombozate, infiltrat inflamator limfocitar in peretii vasculari si perivasculari, de asemena se constata arii cu aspect microchistic. Concluzie: aspectul histologic descris apartine unui astrocitom gemistocitic, dar asocierea necrozei extinse si dimnesiunile mari ale formatiunii tumorale, necesita incadrarea intr-un astrocitom anaplazic grad III OMS. Si mai scria diagnosticul clinic cu care a fost trimisa piesa: tumora parieto-temporala stanga. Afazie mixta. Crize Jacksoniene motorii.
0
30-08-2012, ora 21:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vad factori de risc suplimentari, cum ar fi ceva care sa sugereze o excizie incompleta a tumorii... totusi iti poti imagina ca e de multe ori absolut imposibil sa scoti o tumoare complet DIN CREIER. asta presupune sa tai pur si simplu din creier, deci... lucru fie incompatibil cu viata fie incompatibil cu ramanerea in stadiu de non-leguma al pacientului. data fiind evolutia ulterioara, chiar in fata acestei recidive, nu pot spune, pe aceste date, cum ca neurochirurgii ar fi facut o treaba altfel decat foarte buna, data fiind situatia. poate daca obtii si protocolul operator.
0
30-08-2012, ora 21:58
dalina82
Nu este medic/terapeut
dalina82
Mai am la mine si biletul de iesire din spital dupa sedintele de radioterapie, iesirea fiind la data de 12 iulie 2012. Pacientul in varsta de 57 de ani se prezinta cu diagnosticul de astrocitom anaplazic temporo-parietal stang gradul III operat in 9 martie 2012 prin ablare macroscopica in totalitate confirmata prin CT postoperator. A urmat un ciclu de chimioterapie cu temozolomide. La internare - IK-90, RPA IV, fara hipertensiune intracraniana sau de evolutivitate neurologica. Sub tratament anticonvulsivant cu orfiril 600 mg/zi. Ex. biochimie, hemoleucograma - valori normale. Avand in vedere histologia, varsta s-a decis radioterapie conformationala cu scop curativ concomitent cu chimioterapie cu temozolomide 75 mg/mp/zi adica 160 mg/zi. A fost iradiat cu: Dt=60 Cy, 30 de fractiuni, 45 de zile pe tumora primara. Iradiere 3 D conformationala. Imobilizare cu masca termofora. Aparat: Al. Varian. Energie 6 MV. Pe parcursul tratamentului a prezentat la nivelul zonei de iradiere eritem care dupa tratament cu oximed spray s-a ameliorat. La externare: IK-90, fara HIC. Toxicitate RTOG 0. Ex. biochimie, hemoleucograma - valori normale. Pe urma scrie recomandarile la externare..curele lunare cu temozolomide, rmn, etc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
818 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.