Glioblastomul!!! tumora secolului...

06-07-2010
isidora26
Nu este medic/terapeut
isidora26
Buna. Nici nu stiu cum si de unde sa incep!!! ca si cuvant de inceput as putea sa va zic ca Dumnezeu este acolo sus si ca are grija de noi toti...oamenii buni sunt ingerii lui..trimisi pe pamant pentru a-i ridica pe altii din suferinta iar cand isi implinesc misiunea se intorc unde le e locul... cea mai mare suferinta e ca acesti ingeri sunt persoanele dragi noua!!! imi doresc din suflet sa aud ca s-a vindecat macar o persoana din acele multe care au acest diagnostic crunt care parca atunci cand il citesti nu iti ofera decat o condamnare lenta la moarte!!! cazul meu este la fel de disperat ca a multor altor copii de aici care au mamele pe patul de suferinta sau unii din pacate nu le mai au. mama mea a fost diagnosticata cu Glioblastom monstrocelular in martie 2010(ea nestiind acest lucru, sper sa ma ierte candva, dar nu as putea sa ii spun ca e condamnata la moarte, am recurs la acest fapt pt a o putea incuraja sa lupte si mi-as dori din rasputeri sa invingem ) tumora fiind de 3, 5 cm, a suferit o interventie chirurgicala la spitalul bagdazar in bucuresti pe 12 martie sub indrumarea domnului doctor Ciubotaru Vasile, dar dupa cum bine se stie in urma operatiei mai exista celule restante...in urma operatiei a avut o usoara hemipareza dreapta dar arata a fi in remisie, am urmat sfaturile cele mai bune si am facut radioterapie concomitent cu chimioterapie in turcia la Spitalul Acibadem Kozyatagi, numai radioterapia ne-a ajuns 13000 de euro, a facut si epilepsie secundar tumorii, a stat acolo 6 saptamani dupa care a revenit in tara si lucrurile s-au inrautatit... a inceput cu o pareza totala membrele drepte, apoi cu afazie...dureri mari de cap. indrumarea era sa facem un rmn in 1 iulie, dar fiindu-i mai rau am facut mai devreme rmn la cerere...si am descoperit ca tumora a recidivat avand marimea de 72/54/43 situata in talamus INOPERABILA.tratamentul cu temodal nu il mai putem continua deoarece are anemie gradul 2 si neutropenie gradul 2, am facut in schimb comanda de ceaiul ESSIAC si in momentul de fata il folosim. ii fac dexametazona injectabila si a inceput sa isi revina cu vorbirea... Dumnezeu poate face minuni prin orice terapie ca toate sunt date de la el.e singura speranta in momentul de fata.tuturor celor care trec prin suferinta, le doresc sa gaseasca puterea de a lupta si de a merge mai departe...
14 comentarii
0
04-09-2011, ora 22:43
Aradaniel
Nu este medic/terapeut
Aradaniel
inteleg prin ce situatie treceti de unde ati comandat ceailu essiac? sanatate tuturor !
0
30-09-2011, ora 13:01
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ce sa zic, as vrea sa va dau un raspuns, dar nu e zona mea de competenta, am facut neurologie, dar nu la un nivel asa ridicat...Nu se poate corecta anemia cu ceva perfuzii de sange?Ma gandesc la asta, in ideea de a relua terapia, dar nu vreau sa judec eu asta, poate Dumneavoastra stiti mai bine.Sa va ajute Dumnezeu si sa treceti peste asta, oricum ar fi rezultatul, numai Dumnezeu stie cum va evolua, s-au vazut si cazuri care au evoluat bine, chiar pana la vindecare, fara sa se stie de ce si cum...Uman, va apreciez, medical, e greu sa-mi dau cu pararea...Zona aceea, a talamusului, resp[onsabila de multe lucruri.Un semn bun e ca poate vorbi!Are nevoie de multa, multa afectiune si cat de putina durere se poate.Doamne ajuta!
0
19-03-2013, ora 21:48
tabirtoiu iustina
Nu este medic/terapeut
tabirtoiu iustina
Buna isadora! incep prin a va dori multa sanatate si mult ajutor de la Dumnezeu!si eu ma aflu intr o situatie ca a ta! mama mea a fost diagnosticata in 2009 cu astrocitom anaplazic parietal dreapta.. in 2011 a recidivat si in vara lui 2012 a fost operata la bagdasar de dr Gorgan si acum are ca diagnostic glioblastom multiform!am facut dupa operatie raze (28) iar acum suntem pe tratament avastin si temodal.A ramas cu o hemipareza pe stanga dar se poate deplasa usor !acum o sa facem alt rmn practic sa vedem daca au avut un efect razele facute si acestea la clinica privata gral medical!mama in principiu a suportat bine toate astea are un organism puternic.. in fiecare dimineata bea suc de morcovi cu sfecla rosie si mar cred ca ajuta si acesta!ideea este ca acum ma interesam de acest ceai essiac si vreau sa te intreb daca se observa ceva?
0
25-11-2013, ora 22:02
elizar
Nu este medic/terapeut
elizar
Buna Iustina, cum se mai simte mama ta? Cam care a fost pretul la Graal Medical? Sora mea se va opera la Obregia pentru glioblastom, dar speranta mea este sa nu se confirme acest diagnostic. Am incredere de asemenea, in medicii de la Obregia, par un pic mai umani decat anumiti profesori de la Bagdasar.
0
23-02-2014, ora 20:04
cristigheo
Nu este medic/terapeut
cristigheo
Buna ziua,
Incepa povestea mea din 2003. Atunci am fost operat la Bagdasar, de dl.Prof.Ciubotaru de oligodendromgliom gr.2.Domitupa
operatie, am ramas cu o usoara forma de epilepsie ( crize comitiale )si acum sunt sub tratament = schema facuta de
dl.Prof. Rogozea.Controale facute toate la timp, RMN-uri, CT-uri, totul timp de 9 ani fix ( 02.12 2003 / 09.12.20012). Pe 09.
12.2012.am lesinat la servici cu covulsii si hemipareza toata partea stg. Pe 12. am fost operat de sceeasi achipa la
Bagdasar, (buni), dupa operatie totul a decurs normal si in 10 zile am fost acasa ( hemi pareza in remisie in continuare).
Diagnostic oligodendrom anaplazic gr.3. Cu trimitere la Institutul Cantacuzino pt Imunohistochimie. Rezultat=
Glioblastom. Radioterapie = Fundeni.Chimioterapie=Coltea. Trebuie sa fim TARI, sa ne ficsam anumite tinte eu, trebuie
sa-mi gadil nepotii, am citit ca se poate pana la 6-7 ani. Nu ar fi minunat ! Viata e frumoasa si noi suntem minunati!!!
Ce papere aveti?Abie astazi am avut voie la calculator
Va pup.

.
0
20-11-2015, ora 12:18
ada89
Nu este medic/terapeut
ada89
Buna ziua,

Tatal meu in varsta de 65 ani a fost diagnosticat in urma RMN-ului cu glioblastom.
Doctorul ne-a prezentat cele 2 variante care exista in cazul acestei boli necrutatoare si anume: fie nu il operam fie il operam si urmam tratamentele standard ( radio+chimio ) dar care nu fac altceva decat sa prelungeasca.
Problema este ca tata refuza cu vehementa orice interventie chirugicala, el vrea sa mearga acasa, fiind internat sub tratament la neurologie.
Va rog foarte mult daca poate cineva care a trecut printr-o astfel de experienta sa ma ajute cu sugestii/pareri.
Am citit toate comentariile de pe acest forum legate de glioblastom.
Daca in urma operatiei as sti sigur ca nu exista sanse de recidiva si ca se poate recupera in totalitate as trece peste cuvantul lui, insa avand in vedere prognosticurile parca ezit sa trec peste voia lui.

Multumesc.
0
20-11-2015, ora 13:23
Sams
Nu este medic/terapeut
Sams
Sunt persoane care au 10 sau 20 de ani de la operatie, cauta pe google greg cantwell sau ben williams, fiecare organism reactioneaza diferit, depinde si de cat se poate scoate afara din tumora. Nu pot sa -ti dau un sfat, trebuie sa iti asculti instinctul, eu am ales operatia pentru sotul meu si nu regret nicio clipa, am avut 10 luni frumoase. Inca mai am speranta chiar daca acum avem o recidiva. Iti doresc multa putere si intelepciune.
0
20-11-2015, ora 13:53
ada89
Nu este medic/terapeut
ada89
Doctorul ne-ar fi spus ca poate face rezectie totala. Acum nu stiu ce sa cred. Pana nu vede exact nici el nu poate sti cu certitudine.
Eu am fost prima care a fost pro operatie, pentru ca vreau sa fac totul sa il salvez.
Dar mai apoi vazand comentarii legate de acest subiect parca ezit mai ales stiind si parerea tatalui.
Mi-e foarte frica ca poate nu rezista organismul lui la radio si chimio. Bietul de el e cam slab.
Zilele se scurg si nu stiu cum sa il ajut :(.
Si ma mai intreb...daca nu se opereaza ii da ceva tratament sau il lasa pur si simplu in voia Domnului?

Multa sanatate tuturor !
0
20-11-2015, ora 15:21
Sams
Nu este medic/terapeut
Sams
Dupa parerea mea, diagnosticul se poate pune cu exactitate doar dupa efectuarea biopsiei. Nu trebuie sa iti fie frica de chimioterapie si radioterapie. Il ajuta, crede-ma. Am incercat toate tratamentele naturiste, toate dietele minune si nimic nu a functionat, in schimb a functionat temodalul. La unii functioneaza, la altii nu. suntem diferiti si raspundem diferit la tratament. Gbm este agresiv si avanseaza foarte repede, asta este tot ce pot sa-ti spun. Vor aparea tot felul de probleme, depinde ce zona a creierului este afectata.
0
20-11-2015, ora 15:32
ada89
Nu este medic/terapeut
ada89
In rezultatul de la RMN scrie fontal dreapta. Prima criza a a debutat prin slabiciune si nu isi mai putea coordona aproape deloc mana si piciorul stang. El nu ne-a spus nimic, noi am observat ca nu e bine si l-am dus de urgenta la spital. Ulterior am aflat ca i-a spus mamei ca pe el il durea capul tot mai des doar ca nu a spus :(. La internare neurologii au spus ca e accident vascular insa dupa efectuarea CT-ului l-au trimis de urgenta la RMN.
Si eu sunt intru totul de accord cu tine ca diagnostic precis se pune dupa biopsie, dar cum fac eu sa il conving sa se opereze?
De cand am primit vestea sunt ravasita, nu mai imi gasesc linistea. Incerc sa ma mobilizez si sa gasesc cele mai optime solutii pentru el.
Imi doresc foarte mult sa traiasca sa isi vada nepoata. Urmeaza ca in martie sa nasc.
Dar daca el refuza orice tratament poate nu apuca luna martie :(.
0
20-11-2015, ora 15:56
Sams
Nu este medic/terapeut
Sams
Centrul personalitatii, totusi, intreaba si neurologul. Decizia ii apartine tatalui tau, tie nu-ti ramane decat sa apelezi la santaj emotional daca doresti sa il ai cat mai mult timp langa voi. faptul ca se poate extirpa in totalitate sau aproape in totalitate tumora este o veste buna. Nu mai pierdeti timpul, dintr-o persoana sanatoasa, nefumatoare, sportivA, optimista, sotul meu s-a transformat intr-un alt om si asta din cauza tumorii. Delir, halucinatii... Este cel mai agresiv cancer, nu mai stati pe ganduri si aveti incredere in medici. Cautati un neurochirurg bun, cu referinte si pe urma un centru de radioterapie cat mai performant, un oncolog bun si aveti toate sansele sa va bucurati cat mai mult timp unii de altii.
1
17-03-2016, ora 17:15
gabriela.cata
Nu este medic/terapeut
gabriela.cata
Buna ziua
Sotul meu are 54 ani si a fost operat acum 3 saptamana la spitalul Monza. Rezultatul a fost unul devastator glioblastom. De atunci viata noastra s-a schimbat radical.
Pe 21.03.2016 incepem radioterapie concomitent cu chimioterapie (temodal)la clinica Amethyst.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat o parere orice deoarece sunt speriata, disperata nu stiu ce sa mai fac pentru a salva viata sotului meu.
0
20-03-2020, ora 22:46
C. Ele
Nu este medic/terapeut
C. Ele
Buna Gabriela. Socrul meu are același diagnostic si a fost operat tot la Monza, de dr. Stoica. Luni venim la București la Dr. Frâncu la clinica Amethyst. Imi poti da mai multe detalii, te rog? Mulțumesc si sper din suflet ca soțul tau este bine
0
28-04-2020, ora 16:42
DianaOP
Nu este medic/terapeut
DianaOP
Buna C. Ele, Pe scurt, tatal meu a fost diagnosticat si operat in noiembrie de glioblastom; Dr. Stoica este cel mai bun lucru care ni s-a intamplat de la acest diagnostic crunt; operatia a fost un succes, am urmat tratamentul standard: radioterapie + chimioterapie la Amethyst pt 30 zile, 5 zile pe saptamana; primul rmn facut la 3 luni post operator a fost f bun, fara urme... acum suntem sub tratament oncologic cu temodal: prima luna, doza mai mare; in a doua luna i-a fost adaugata si lomustina; mergem la control saptamana aceasta pt reteta pt luna a 3-a... aveti credinta, nu va luati dupa statistici, fiecare caz e diferit... (important, daca nu v a fost deja recomandat, sa faceti analiza pt statusul de metilare) multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Încetinirea creșterii glioblastoamelor prin răcire (hipotermie citostatică)
  • Glioblastomul este sensibil la feroptoză: o dietă personalizată reprezintă speranță pentru pacienții cu glioblastom
  • Terapia inovatoare cu celule CAR T vizează două proteine ​​pentru a combate creșterea agresivă a tumorilor cerebrale
  • Inovare în tratamentul glioblastomului prin imunoterapie alogenă
  •