Golul mental si lipsa trairilor | Forumul Medical ROmedic

Golul mental si lipsa trairilor

22-06-2011
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
De 1 ani si cateva luni ma confrunt cu acest simptom de care numai scap indiferent de ce tratament medicamentos iau.Povestea mea e mai lunga...totul a inceput acum cativa ani adica pe la 17 ani cand dupa indelungate atacuri de panica si anxietate netratate am avut primul gol mental(adica pur si simplu numai aveam nici un gand, nici o idee), lipsa trairilor si senzatia de corp usor, atunci s-a produs si o depersonalizare puternica.Am fost internata de urgenta la psihiatrie si mi s-a pus diagnosticul gresit zic eu de depresie anxioasa, asta pentru ca nu am explicat medicilor toate simptomele cum trebuie.Mi s-a dat antidepresive si boala a remis ramanand doar cu simptomul de corp usor.Timp de 6 ani nu am mai avut probleme decat ca aveam in continuare corpul usor si eram anxioasa.Asta pana cand am luat niste prafuri de slabit de la Herbalife care contineau amfetamine, am intrat in sevraj dupa intreruperea lor apoi m-am confruntat cu manie, psihoze, halucinatii(auzeam voci, imi mirosea a sulf, vedeam tot felul de ciudatenii) apoi dupa aceste stari am intrat brusc dupa 2 luni in starea de gol mental, lipsa trairi(adica nu simt nimic la nivel afectiv), corp usor, depersonalizare, derealizare, memorie proasta, nu pot tine minte nimic, parca nu as mai avea minte, simt ca nu exist(ca eul meu este mort), dar cel mai deranjant este golul asta mental cu care ma confrunt de mai bine de 1 an.Am luat Zyprexa, Romparkin, Rispolent, Abilify, Haldol si acum ma tratez cu Solian si antidepresive cu sertralina fara nici un rezultat.Diagnosticul atunci cand am avut halucinatii a fost tulburare psihotica cu simptome de schizofrenie, si in final am schizofrenie reziduala dar nu e un diagnostic fix, se pare ca am avut simptome din mai multe boli psihice.

Intrebarea e daca cineva se confrunta cu aceste simptome cum a reusit sa le depaseasca, ce tratamente a urmat?Astept cu nerabdare raspunsuri.Va multumesc.
481 comentarii 12 ..... 16 17 ÃŽnainte ›
1
22-06-2011, ora 20:45
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca de la un diagnostic de tulburare psihotica cu simptome de schizofrenie ati ajuns la acela de schizofrenie reziduala, aceasta inseamna o evolutie foarte buna. Adica majoritatea simptomelor dvs au disparut, ramanand cateva reziduale. Asta inseamna ca tratamentele v-au ajutat. Ceea ce ma face sa va incurajez sa respectati schema actuala de tratament, sa nu faceti schimbari neavizate de medicul dvs curant care va cunoaste cel mai bine boala si modul cum a evoluat. Ar fi pacat ca printr-o interventie eronata, neprofesionista, sa va intoarceti de unde ati plecat. Mergeti pe aceeasi linie, chiar daca mai sunt cateva lucruri care va supara.
Sanatate!
0
22-06-2011, ora 20:59
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Livia 86,


( sper ca nu va deranjeaza statutul meu -- sunt intre doua varste -- am trecut prin multe si imi permit sa-ncerc sa va ajut )
am trait si eu simptomele acestea cativa ani in urma dar si altele... nu o sa le redau; ce pot sa-ti spun este ca mi s-a intamplat in contextul unui creier obosit ( simteam scoarta cerebrala iritata -- ma ustura pur si simplu ! ); ce se intamplase ? O peroada prea lunga, de ani, toata viata mea se mutase in creier: ( ce faceam faceam cu creierul: citeam, gandeam, scriam, si tot asa... ) trebuind sa stau mai mult in jurul copiilor prin casa, fara sa raspund nevoilor firesti ale organismului de a iesi intre oameni sa socializez. dar si sub influenta fact de mediu: soare, lumina --; la fel renuntand in favoarea familiei la meseria mea care ma motiva psihic - am ajuns sa ma imbolnavesc grav.

Pe langa palpitatii si dureri ale inimii -- asa a inceput, mi s-au perturbat f tare procesele creierului: imi simteam si eu atunci corpul f usor dar si rugaciunea/ cuvintele mele nu mai aveau greutate in ele; nu ma puteam conecta la ceea ce era in jur, la Dumnezeu --era o senzatie...cred ca stiti -- nu mai spun. Nu era numai atat - vederea scazuse - nu mai percepeam stralucirea luminii ( parea ca un apus chiar si in timpul zilei ) - de restul nu mai vb -- era clar o decompensare la extrema a functiilor creierului --neodihnit, neintretinut cum trebuie...

Am urmat un tratament ( un antidepresiv ajutat de o mica doza de zyprexa - aprox un an -- dupa care m-am luptat din rasputeri sa intru in serviciu pt avea o activitate care sa ma absoarba -- sa dau ragaz creierului sa se odihneasca astfel -- asta e f important ! -- pt ca stand in acasa si in casa ma expuneam in cintinuare la boala ; nu mai puteam dormi deloc -- se daduse torul peste cap ) --

-- vreau sa va spun, stimata Livia86 -- ca la fel am avut o simptomatologie complexa, manifestata f agresiv -- de aceea -- e de luptat, de asteptat, de actionat pt intarire fizica ( pt ca intarindu-va fizic puteti lupta cu simptomele negative ale bolii -- )

S-au diminuat acele stari in cazul meu - dar am facut eforturi supraomenesti sa ies din casa ; totusi am tendinta - rea -- sa stau pe loc -- locuiesc la bloc -- gasindu-mi procupari care obosesc ochii, nervii, neuronii ( calculator, carti...) si mai putin integrarea mea in sistem. Sistemul amplu, viu - universal.

Pt ca stiu ca e extrem de descurajant sa treci prin asa ceva -- va spun sa nu disperati -- sa apelati sa se faca rugaciuni pt dvs, sa incercati sa iesiti din casa zilnic ( dimineata, seara, pe racoare ) -- sa luati tratament -- dar senzatia de corp usor nu stiu daca va dispare la tratament fara sa insotiti tratamentul cu vointa/ credinta de a trai (sa recastigati increderea, motivatia de viata... ) -- SI SA LE TRAITI IN FAPT.

Eu lucrez cu cuvintele ( am de vorbit mult cu copiii -- se face un schimb de energie pozitiva cu oamenii cu care intru in contact -- din natura, cand ies -- si de aici vine o incarcare -- --asa cred, asa simt ; daca sunteti tanara poate gasiti un prieten cu care sa iesiti, sa comunicati si nu numai atat -- sa impartasiti. sa va puteti deschide sufletul, sa va faceti o relatie vie. DUmnezeu sa va ajute.
0
22-06-2011, ora 21:32
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@Dr.carmenvochescu

As vrea sa va intreb daca ati mai avut pacienti cu astfel de simptome ignorand diagnosticul pentru ca nu este unul stabilit concret ma refer la schizofrenie reziduala.Am uitat sa zic ca eu am avut gol mental inainte de a avea halucinatii deci din gol mental am intrat in halucinatii, defapt a fost asa:gol mental si lipsa trairi la 17 ani timp de 2 luni, apoi a remis si am ramas cu senzatia de corp usor pe care o am si acum, timp de 6 ani nu m-am mai confruntat cu golul mental reusind sa termin si o facultate, apoi in timpul consumarii de Herbalife am intrat in manie(care am tratat-o cu Zyprexa si Depakine), dupa care dupa 3 luni gol mental si lipsa trairilor si corp usor dupa care halucinatii care au remis de la Haldol injectabil dupa care 2 zile mi-au revnit gandurile si trairile, dupa care am picat iar in gol mental si lipsa trairi, si senzatia de inexistenta si corp usor simptome care dureaza de mai bine de 1 an.Deci tratamentul m-a ajutat doar sa ies din manie si halucinatii adica au remis cele pozitive dar pentru acestea inca nu am rezultate cu nici un tratament.Ati mai avut asa pacienti?este vindecabil sau cel putin se poate ameliora ceea ce am eu?Adica simt ca numai am ganduri si in marea majoritate a timpului stau muta pt ca pur si simplu nu am NIMIC in cap!Oare se poate remedia asa ceva?la 17 ani a remis si de ce nu remite si acum??
0
22-06-2011, ora 21:42
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
bleucel
acuma cum esti, ti-ai revenit?nu ma refer a o revenire completa, ci o evolutie foarte favorabila pe termen lung..si cand ai luat medicamente, ai simtit ca te-au ajutat?
livia incearca sa faci un pic de sport, te va ajuta cat de cat!!!!de asemenea sa mananci bine si sanatos, fructe multe si somn 8, 9 ore in fiecare seara!!!
0
23-06-2011, ora 15:14
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Da, am vazut multi pacienti in situatii asemnanatoare. Asa cum bine ati remarcat, simptomele pozitive se remit mult mai usor decat cele negative. Asa s-a intamplat si la dvs. Solianul ajuta si la ameliorarea simptomelor negative, dar in cele masura ele se vor diminua depinde de organismul dvs. Sunt oameni la care nici cele pozitive nu dispar, indiferent de tratament, la altii cele negative nu se amelioreaza deloc. In cazul dvs primele au disparut iar cele negative s-au ameliorat fara a disparea complet. Rareori dispare totul. Oricum, aveti un tratament bun care nu trebuie intrerupt si nici schimbat decat daca apare un motiv foarte bine argumentat stiintific.
1
25-06-2011, ora 21:43
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@ dr.carmenvochescu

Vroiam sa va mai intreb ce parere aveti despre tratamentul cu terapia electroconvulsiva pentru golul mental?si restu simptomelor de care ma plang...cel mai greu este ca nu pot tine minte nimic si nu imi pot aduce aminte de nimic si simt ca numai sunt eu si numai am ganduri si trairi...si daca nu se remediaza cu tratamentul medicamentos as apela si la aceasta terapie...credeti ca m-ar ajuta?
0
25-06-2011, ora 22:36
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu v-ar ajuta. Eu va sugerez sa va acceptati problema de sanatate asa cum este ea, oricum ati facut niste pasi importanti in ameliorarea ei si sa va acceptati si pe dvs asa cum sunteti. Cu calitatile si lipsurile dvs, cu golurile dvs. Fiecare din noi avem "golurile" noastre. Luati tratamentul asa cum il aveti acum si aveti grija ca orice posibila recadere sa o luati din pripa si sa va consultati cu medicul dvs asupra ei. Traiti o viata cat mai normala, dar fara alcool, droguri, nopti nedormite si bucurati-va de viata asa cum este ea.
0
26-06-2011, ora 01:50
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Eu, pe de altă parte, am capul plin de prostii. Visez permanent cu ochii deschişi şi nu mai reuşesc să mă concentrez deloc. Când totuşi mă concentrez, reţin, dar doar cât sunt în starea aceea. O dată ce încep gândurile s-o ia razna din nou, uit totul sau îmi amintesc ca şi cum aş fi citit acum un an. Înţelegeţi? Pentru că psihiatrii nu înţeleg şi mă trimit la plimbare spunându-mi că n-am nimic. Dar deja e stresantă problema. De câţiva ani, visatul cu ochii deschişi parcă se înrăutăţeşte. Sunt apatic, sunt plictisit (nu permanent, dar să zicem că 70% din zi da). Vreau să fiu mai "autistic", mai ancorat în lumea mea. Nu am nicio problemă cu visatul atâta timp atâta timp cât ar antrena şi întregul complex de emoţii, atâta timp cât visurile ar fi împletite cu profunzimea emoţiilor pe care astfel de gânduri ar trebui să le nască (entuziasmul, nerăbdarea, dorinţa etc.). Însă mă simt atât de departe în gândurile mele... parcă nici n-aş fi acolo. Ori nu e bine. Vreau să redevin centrul universului interior. Le e atât de greu să-mi dea Wellbutrin sau Strattera pentru o lună de test? Pentru că cu SSNRI n-a mers. A înrăutăţit starea. M-a făcut să fiu...diferit. Într-un sens rău. Eram mai puţin stresat, scăpasem de obsesii (mai puţin de melodiile care se repetau cu o şi mai mare intensitate în cap), eram foarte interesat de ceilalţi, devenisem super sociabil, dar la modul superficial, o superficialitate care cuprinsese şi planurile de viitor (de la medic, cercetător, ajunsesem să-mi doresc să dau la UMC, să ajung să fac bani mulţi, fără prea mult efort intelectual - problemele profunde nu mai mă interesau în niciun fel, şi evident...să-i cheltui pe toţi).

De două săptămâni iau magneziu şi totuşi e mai bine (în mod surprinzător, pentru că nu mă aşteptam). Nu mai mi se repetă nicio melodie în cap (de regulă aveam ceva non-stop pus pe play şi repeat), dorm mai bine şi... uneori..mai mă trezesc cu emoţii la auzul vântului (care mă calmează) sau jucând un joc care-mi aminteşte de trecut, dar practic eu îmi amintesc sentimentele pe care le trăiam aştădată. Adică emoţiile nu sunt un răspuns la prezent, ci diverse situaţii, zgomote, imagini din prezent îmi trezesc amintiri mai vechi. Şi practic îmi amintesc emoţiile pe care le trăiam atunci, cu aproape aceeaşi intensitate, dar durează foarte puţin (o secundă). Are logică?

Cum pot să scap de starea asta de visat cu ochii deschişi şi să mă concentrez din nou. Aveam o memorie de invidiat. Îmi aminteam tot felul de inutilităţi chiar şi peste ani (eu fiind copil mic la vârsta când se întâmplau). Luni am bacul şi mă simt praf. Înţeleg tot ce scrie în comentarii, dar nu reţin decât esenţialul. Aşa şi trebuie. Însă nu găsesc cuvintele cu care să dezvolt ideile. Pur şi simplu mă blochez sau îmi ia foarte mult timp să scot o fraza de om citit. Şi nu sunt prost.
0
26-06-2011, ora 10:33
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu esti prost si nici bolnav...esti doar adolescent...o sa-ti treaca. Bafta la bac!
Dupa aia te poti face tu doctor si sa dai la Stratera si Wellbutrin cui vrei tu. Pe raspunderea ta, of course. Doar ca va trebui sa iti tocesti creierul si coatele invatand vreo 15 ani pentru asta.
0
26-06-2011, ora 10:33
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Şi ce nu înţeleg este cum se poate să-mi dispară toate coşurile pe perioada tratamentului cu venlafaxină, în primele două săptămâni, după care reapar, dar mai uşor şi mai puţin inflamate. Acneea a debutat o dată cu această problemă a visatului cu ochii deschişi. Am început să iau şi zinc, dar nu e periculos pentru rinichi?
0
26-06-2011, ora 10:34
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Mulţumesc :D.
0
26-06-2011, ora 12:06
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@okto: Concentreaza-te pe Bacalaureat pe care sa il iei cu nota mare; si lasa bupropiona ca nu e buna, am avut pacienti care s-au decompensat psihotic de la ea; nu e un antidepresiv nou si agita ca naiba.
Nu ai ADHD ca sa iei atmoxetina.
0
26-06-2011, ora 12:09
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Bine. Ne auzim după bac. Sper că cu veşti bune :)). De-abia aştept să scap de el. Stresul e atât de epuizant...
0
26-06-2011, ora 12:44
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Bacul o sa ti se para joaca de copil pe langa sesiune...mai ales daca dai la medicina.
0
26-06-2011, ora 19:20
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Te sfatuiesc sa nu mai iei medicamente dupa mintea ta ca o sa iti faci creierul varza.
0
28-06-2011, ora 01:51
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Livia86

Adica daca te uiti la clipu asta nu simti chiar NIMIC? Nu te emotioneaza cand zambetul lui Banica, muzica, ritmul? Bicepsii lui Lorenzo Lamas si care masculi mai sunt pe mapamond.

http://www.youtube.com/watch?v=PoYmQBIkvsI

Ce parere ai daca iesi cu vreun prieten in parc si incerci niste stimuli legati de placere, poate simti totusi... ceva... INCEARCA!
In alta ordine de idei, m-am suit in cires cand am fost la vie si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult, daca ma gandesc ca am facut si efortul sa merg pana acolo 4 km cu bicicleta la dus si alti 4 la intors. Iti dau voie sa te sui in ciresul meu (amar), teoretic poti avea experiente nebanuite (aparent), eventual daca urc si eu.

Daca nici una din strategii nu iti ofera posibilitatea de a trai iar BUCURIA, baga aici un ochi:

http://www.youtube.com/watch?v=eG-tKUIscEg

In ultima instanta nu iti mai ramane decat sa meditezi la marii voievozi ai neamului, la Mircea cel Batran, Stefan cel Mare si Mihai Viteazul... Decat nimic... tot e ceva!
0
28-06-2011, ora 22:25
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@okto

Mai bine sa ai capul plin de prostii decat sa il ai GOL:(((.Mai bine sa visezi cu ochii deschisi decat sa nu visezi pentru ca ai capul gol!! sfatul meu este sa nu iti mai faci atatea probleme ca iti complici viata!numai iti face atatea ganduri ca daca si cu parca...traieste momentul asa cum este fara atata analiza si gandeste-te ca sunt altii mult mai rau, nu ca tu ai fi rau!mult succes la bac!

@ Rica Venturiano

Da Rica, nu ma impresioneaza nimic, nu simt nimic, in capul meu e un vid total si daca nu sunt gandurile care sa genereze emotii atunci normal ca nu exista nici sentimente...parca as fi un zombi! o moarta psihic!:((
2
28-06-2011, ora 22:52
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
livia cum nu ai nici un gand?pai asta ce e?gandul ca nu ai nici un gand!!!!si ai si sentimente.acest gand iti provoaca sentimentul de tristete!!!
0
28-06-2011, ora 23:15
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Livia, sa inteleg ca nu esti amatoare de cules cirese?
In orice caz daca vei cauta, vei gasi cu siguranta. Ce traiesti acum mi s-a intamplat mie si altora. Insa am fost indeajuns de curios sa incerc toate solutiile de bun simt si nu am acceptat ca altii sa gandeasca in locul meu. Si iata ca daca acum ma intreaba cineva ce mai fac pot sa afirm cu inima larga si nu din convenienta: BINE!
1
30-06-2011, ora 18:54
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
@ Rica Venturiano

Nu e vorba de cirese, e vorba ca eu sunt aproape moarta psihic si orice fac mi se pare degeaba pt ca numai constientizez lucrurile.E ca si cum ai pune un robot sa culeaga cirese...are vre-o placere?nu cred...Eu inainte de a mi se intampla lucrul asta eram o fire f deschisa si optimista si gandeam f pozitiv dar ceva a murit in mine si se pare ca numai invie...asta e...fiecare cu crucea lui...nu ma astept sa ma intelegi pt ca nu ai trecut prin asa ceva si nu sti cum e sa nu simti nimic si sa ai impresia permanenta ca nu ai nimic in cap! e f greu si dificl sa traiesti asa...daca nu luam Herbalife era cum mai era...asa...parca totul e pierdut...
0
30-06-2011, ora 20:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ba te inteleg perfect, fiindca am trecut EXACT prin astfel de stari. Stateam intins pe pat cate 4-5 ore fara sa misc un deget, ma ridicam doar ca sa raspund monosilabic la telefon sau sa merg la baie cand era cazul.
Durerea m-a transpus in alta realitate: malnutrit fiind am facut o infectie urinara si urinam de 20 de ori/zi.

Tarziu de tot am inceput sa aplic solutiile pe care le-am mentinat aici:
http://forum.romedic.ro/prod/Ce_ne_facem_cu_ANXIETATEA_?_051190.html
http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html

Nu ai rapsuns nimic despre al doilea link catre Youtube. Ce impresie iti face psihoterapeutul ala raportat la problemele tale?
0
03-07-2011, ora 08:31
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Buna ziua, domnilor,

golul mental si lipsa trairilor cand se manifesta la propriu sunt f urate; oameni buni, va inteleg pe toti aceia care ati avut de-a face cu asa ceva;

eu mai am probleme cu un altfel de gol mental si lipsa trairilor ori de cate ori intru in contact cu cate un specimen - rasa homo sapiens - repetarea sistematica a cestui tip de gol - imi infloreste florile iluziilor in mai bine si-mi da aripi pentru intrare in neant -- pazea, pe cat puteti.
Mettez votre cœur et votre esprit sur ses gardes si vous pouvez - et l'aide de Dieu !
0
26-07-2011, ora 05:29
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ce spune okto nu e de gluma, eu la 28 ani am cam aceleas simptome, le am de mult doar ca acum sunt mai intense cand nu sunt in depresie sau Anxietate
Stau si traiesc in fantasma de multe ori, chiar stau in pat ma uit la TV dar nu ma concentrez acolo, gandurile mele-s furate de ce e in mintea mea si de scenarii-le de acolo care oricum sunt mai bune ca cele din realitate desi e clar ca-s scenarii delirante, cateodata ma sperie asta, cu alte cuvinte suna ca si cum din ce in ce incep sa ma desprind de realitatea care nu prea imi mai aduce nici o bucurie.
Asa cum spune okto, emotii-le de multe ori nu-s raspunsul din realitate ci din ce este in mintea mea adica din scenerii-le de acolo.
Cand am Anxietate am scenariid delirante negative, cand nu sunt, am scenarii pozitive bazate pe o fantasma ce functioneaza permanent in fundal, iar aceasta fantasma imi da tonusul, in nici un caz realitatea.
Cand ma ia Depresia intru in realitatea neagra si sunt trist, nu ma bucura nimic, apatic, fara emotii, nu-s motivat sa fac nimic, de fapt ma ia depresia cand pica fantasmarea din cap, fantasmare care de fapt da tonusul !!!
Am fost la medic si mi-a dat Ciprlaex ptr Depresie si Anxietate, astept sa urce iar fantasma sus, altfel sunt terminat.
De exemplu daca fac ceva fara finalizare in realitate, imi imaginez ca as fi realizat ceva cu acel lucru doar, iar asta imi mai urca tonusul, deci lucru in real cu realizare in fantasma.
Nimeni nu-mi spune ce e asta, evident ca fantasma a aparut ca urmare a frustrarilor din real, adica ar inlocui ce mi s-ar potrivi si nu se poate intampla.
Aveti idee ce se intampla cu mine ? Dupa cum am spus, eu la varsta lui otko aveam la fel fantasma pozitiva si traiam mai mult prin filtrul ei dar nu ma perturba de la real inca, nu-mi lua concentrarea, ma interesau destule, acum s-a accentuat.
0
26-07-2011, ora 10:37
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
victorita, tu te refereai la alt tip de gol mental, obiectiv, dar cu care tu trebuie sa te lupti pt a-l schimba; nu uita ca orice incercare de a face asta e sprijinita de Cineva; exista un Principiu Ordonator - Eu Sunt- care actioneaza in sensul unificarii, centrarii prin iubire. Adu-ti aminte ca ai reusit sa faci asta o data, acum cativa ani in urma, numai ca acea lunga despartire care a intervenit a adus daune - Acum trebuie sa ai rabdare sa reconstruiesti in jurul tau din nou; cu puterea pe care o ai ; treptat - dar nu usor - vei reusi

Spirit este puterea minunata
Iar omul este Spirit, ce ia fara-ncetare
Unealta Gandului, apoi modeland ce voieste,
El mii de bucurii si rele zamisleste;
Gandeste-n taina, gandul se-mplineste;
Tot ce-l inconjoara ii e oglinda. - James Allen
0
26-07-2011, ora 22:05
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Am pus si eu o intrebare si anume ce se intampla cu mine dupa cele descrise mai sus, nu raspunde nimeni ? Eu am o idee, insa nu vreau sa cred ca ma indrept catre ce cred eu.
Livia se stie ca Herbalife este suspect, nu scrie pe cutii ce contine, avea Amfetamine probabil ca sa te agite si sa nu mai ai pofta de mancare, lucreaza pe principiul pastilelor alea de slabit, deci total pericol, insa nu stiu daca de acolo esti asa pentru ca multi au luat si nu au avut asa ceva, e pericol oricum pentru multe altele, insa nu i-a lasat fara emotii.
Slabirea se face cu sport si dieta formata din alimente sanatoase si cam atat, fara alte porcarii.
0
27-07-2011, ora 06:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Livia

Tine dieta fara gluten recomandata de domnul Germont.
Este extraordinara.
0
31-07-2011, ora 13:26
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Dieta fara gluten ajuta doar la cei ce au intoleranta la asta, la ceilalti nu conteaza, tu Clara aveai asa ceva si nu ai stiut, de aia te simti bine asa.
Doar o gramada de oameni mananca paine si restul si nu au absolut nimic.
0
02-08-2011, ora 11:44
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu Costy, nu te îndrepţi către schizofrenie pentru că până la vârsta asta ar fi debutat deja. Eşti stresat sau ai anxietate? Cred că refugiul permanent într-un univers imaginar în care se întâmplă ce vrem noi e răspunsul la stres. Când eşti stresat perioade de timp mai îndelungate se întâmplă ceva cu curtizolul prn creier şi o glandă care se micşorează (de fapt, se micşorează mai multe de prin sistemul limbic). Anxietatea te împiedică să simţi plăcerea unei conversaţii cu cineva sau să-ţi doreşti să fii înconjurat de oameni pentru că ţi-e frică. Nu trebuie să-ţi tremure picioarele, să te ia ameţeala sau leşinul ca să zici că ai anxietate. Astea deja sunt atacuri de panică. Şi o simplă fobie de ceva cu care trebuie să te confrunţi zilnic te va face să resimţi stresul permanent şi să intri în depresie. Omul e totuşi o fiinţă sociabilă şi are nevoie să comunice cu cei din jur. Din moment ce în realitate ţi-e frică să te deschizi celorlalţi gândindu-te că vei fi judecat sau dezamăgit, o faci în imaginar, unde eşti Dumnezeu şi iese totul aşa cum vrei. Eu m-am plictisit de atâta visat.

Anxietatea se tratează cu SSRI-uri. Dar pe mine mă făceau şi mai calm şi exact de asta nu am nevoie. Îmi trebuie ceva care să mă facă să mă iubesc aşa cum trebuie, să fiu mai detaşat şi mai egocentrist. Că deja m-am săturat să fiu atent la sentimentele tuturor celorlalţi.
0
02-08-2011, ora 20:19
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu mi-e frica ca ma judeca, ci pur si simplu am Anxietate mascata exact cum spui, iar asta strica permanent starea dand si Depresie.
De aia si am inceput tratament pentru ca nu mai suport, degeaba gandesc eu constient ca aia si ailalta, se declanseaza automat si nu ai control.
In legatura cu visarea ce sa spun, la mine visarea functioneaza cand sunt bine, cand am Anxietate si Depresie aceasta visare se blocheaza si ma arunca brusc in realitatea care nu ma bucura mai deloc, de fapt asta cred ca-mi face Depresia, imi taie singurul lucru care ma tine cat de cat sus si anume visarea asta si speranta aia care moare ultima.
In momentul in care pica mecanismul visarii care compenseaza de fapt ce nu am in realitate, atunci e dezastru, totul e negru.
Interesul meu este ca tratamentul sa blocheze Anxietatea si Depresia si sa ma lase cum eram chiar daca visare urca la loc, nu conteaza atat timp cat aia e motorul, visarea da tonusul, iar cu acel tonus pot sa-mi vad de lucrurile marunte.
Cand sunt in Anxietate ma gandesc la starea mea, nu la altii, cand sunt bine sunt oricum detasat si nepasator cu sau fara visare.
0
03-08-2011, ora 17:43
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
costy, ti-am trimis un mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns
481 comentarii 12 ..... 16 17 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul