gonartroza

08-06-2017
Mys
Nu este medic/terapeut
Mys
Doresc sa știu dacă pentru dureri în gonartroza ajuta ortezele mobile de genunchi.
6 comentarii
0
08-06-2017, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul depinde de datele personale ale pacientului: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic, amtecdente traumatice si de alta natura, dar mai ales de originea gonartrozei si de examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-06-2017, ora 13:09
Mys
Nu este medic/terapeut
Mys
Persoana de sex feminin în vîrstă de 75 ani, 1, 63 înaltime, 85 Kg, probleme grave de sănătate ( adenomocarcinom pulmonar, afectiuni cardiovasculare severe) din cauza cărora nu se poate efectua protezare de genunchi. Doresc să stiu dacă pentru atenuarea durerilor genunchiului ( cartilagiu sever afectat ) poate fi folosită orteza mobila. Vă mulțumesc.
0
08-06-2017, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din pacate, situatia este destul de delicata.
Distrugerea articulatiei genunchiului (gonartroza) se datoreaza celor 30 kg in exces.
Prin urmare, nu exista nici o solutie de ameliorare a suferintei in afara de renuntarea la cele 30 kg, coroborata cu reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Nu stiu, sincer, care ar fi logica utilizarii ortezei mobile de genunchi la aceasta greutate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-06-2017, ora 09:11
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Imi permit sa fac unele sugestii contradictorii cu ale colegului meu.

Evident scaderea in greutate este de bun augur pt intreg organismul. Insa reducerea drastica a mersului este discutabila.

Cartilajul este o structura avasculara care se hraneste majoritar prin difuziune din lichidul articular. Adica nutrientii trec din lichidul articular in cartilaj. Pt ca acest lucru sa se intample este nevoie de anumite gradiente de presiune care sa creeze o forta care sa impinga acesti nutrienti intr o anumita directie. Iar aceste gradiente se obtin tocmai prin miscare, care in plus imbunateste si calitatea lichidului sinovial.

Prin urmare...recomandarea mea mea este miscare cu moderatie.
0
09-06-2017, ora 10:55
Mys
Nu este medic/terapeut
Mys
Revin la întrebarea mea, dacă pentru a atenua durerile la mers ajută orteza mobila de genunchi. Am nevoie de aceasta informatie întrucât orteza costa cca 2000 lei iar pentru noi este un sacrificiu f. mare. Mi se rupe sufletul când văd că la orice mișcare suferă atâta durere.Vă mulțumesc mult.
0
09-06-2017, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Un raspuns precis necesita, evident, o examinare clinica directa.
Nu stim daca exista o instabilitate majora, ce ar putea justifica o orteza.
Din datele furnizate de catre D-voastra pana acum, inclin sa cred ca orteza este inutila (este infinit mai utila renuntarea la cele 30 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: