Gonartroza

24-03-2011
nely18
Nu este medic/terapeut
nely18
Buna ziua,
Bunica mea are gonartroza, a facut un film la genunchi si se vede ca deja e deplasat un os si nu mai are lichid sinovial.De o saptamana se deplaseaza foarte greu cu o carja, deoarece are dureri mari la mers. Acum ia un tratament cu arcoxia si midocalm si un unguent, dar nu se vada rezultate. A facut si o infiltratie, dar medicul zice ca nu prea o va ajuta nici astea. Ce ar putea face (medicamente, injectare de lichid sinovial, operatie)pentru a scapa de aceasta durere? Ea are 73 ani si a suferit deja 2 operatii prin care i-au fost puse 2 proteze la solduri.
3 comentarii
0
24-03-2011, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nici medicamentele si nici infiltratia nu constituie veritabile tratamente.
In cazul gonartrozei, l varsta aceasta, exista doar solutia protezarii sau a tratamentului conservator. Exista o problema majora, pe care nu ne-ati semnalat-o: ce greutate are pacienta??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-03-2011, ora 16:13
nely18
Nu este medic/terapeut
nely18
Are 75 kg la o inaltime de 1, 6 m. Stiu ca greutatea este o problema majora la gonartroza, dar ea nu pare grasa, are doar picioarele groase. Credeti ca pastilele artrofelx / artro complex ar ajuta-o cumva? Am inteles ca glucozamina si condroitina ar reface lichidul sinovial in timp.
Multumesc.
0
25-03-2011, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu este vorba despre "lichidul sinovial" ci despre degradarea cartilajului (gonartroza), pentru care nu exista absolut nici un tratament medicamentos util.
Utila este doar normalizarea greutatii (are totusi vreo 25 kg in plus, ceea ce este enorm).
Daca nu intelege legatura dintre obezitate si degradarea articulatiilor, nu este nimic de facut.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: