Gonartroza

14-08-2015
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Buna ziua!

Am dureri de genunchi, un fel de arsura si imi trosnesc, asa ca am facut o rafiografie si se pare ca am gonartroza in stadiu incipient. De la ce puteam sa fac, avand in vedere ca am doar 30 ani, greutate normala si nu am facut/fac nici un sport agresiv pt genunchi? Iarna am stat in frig, este posibil de acolo sa fie?
Am citit ca mersul pe bicicleta ar face bine, dar pe mine ma dor genunchii dupa ce pedalez, asta ar insemna sa renunt la mersul pe bicicleta?
Daca fac fizioterapie si iau artro-stop si vit D de ex as tine boala in loc?
Daca stau cu genunchii indoiti apoi am observat ca simt senzatia de arsura.
Multumesc mult!
12 comentarii
0
14-08-2015, ora 09:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular, este ireversibila, evolueaza catre agravare si nu poate fi """"tinuta pe loc"".
Suplimentele alimentare mentionate nu influenteaza evolutia catre agravare.
Va rog sa ma scuzati, insa nu am inteles tocmai esentialul: sex, greutate/inaltime, status profesional si eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-08-2015, ora 10:02
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Ma scuzati, sex feminin, inaltime 1.67 si 60kg.Lucrez de acasa, dar nu stau mult la birou, la 30 min-1h ma ridic.Am practicat inot de performanta in copilarie.Incerc sa ma menajez cat pot(nu car greutati, nu merg f mult pe jos, nu stau mult in picioare), pt ca am probleme si cu coloana, si totusi.
Mai am obiceiul sa stau cu genunchii indoiti, chiar si la birou, si noaptea, acum incerc sa ma controlez.
Am cazut o data acum 11 ani destul de rau pe genunchiul stang, am avut si laxitate ligamentara, dar acum pe mine ma dor ambii genunchi, stangul mai tare intr-adevar.
Mama mea are gonartroza, insa ei i-a aparut dupa 55-60 de ani.

Multumesc frumos.

O zi placuta@
0
14-08-2015, ora 11:56
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Pe interpretare scrie asa:
Modificari incipiente de gonartroza cu ascutirea spinelor tibiale. Spatiu articular femuro-tibial si femuro-patelar respectate.
0
15-08-2015, ora 18:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular, este ireversibila si evolueaza catre agravare progresiva, in functie de utilizarea articulatiei.
Este datorata, cel mai adesea, greutatii exagerate si efortului fizic excesiv (apare cam la toti sportivii de performanta).
Nu aveti nimic de facut, in afara evitarii eforturilor fizice mari si a sporturilor agresive pentru genunchi (jogging, tenis, aerobic, banda de mers etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-08-2015, ora 12:34
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Buna ziua!

Asta stiu si eu, intrebam in conditiile in care am greutate normala, nu am carat, nu am facut efort fizic care sa fie brutal pt genunchi cum a putut sa imi apara?
Este posibil din cauza ca am probleme cu amigdalele, mereu sunt inflamate si au puroi?
Si daca cand merg cu bicicleta ma dor genunchii, ma gandesc ca ar trebui sa renunt, nu?
Supramax+artro stop ajuta cu ceva?

Multumesc!
0
17-08-2015, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza poate fi datorata si sportului de performanta, dar si traumatismelor articulare.
Nu exista o legatura cu amigdalele, iar suplimentele alimentare mentionate nu va sunt utile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-10-2015, ora 20:06
Anida13
Nu este medic/terapeut
Anida13
Bună seara. Va scriu în numele mamei mele de 48 de ani, 1.55m, 65 kg, care a fost diagnosticată de curând cu gonartroza bilaterala în stadiul incipient. Doctorul i-a recomandat ostenil 2% şi Superflex 6. Încă nu a început tratamentul. Precizez ca a fost mai tot timpul casnica dar stand la curte s-a ocupat de activitatile gospodaresti, a
facut chiar si munca barbateasca ( sapat in curte, mortar..etc )Credeţi ca este unu tratament eficient? Va mulţumesc
0
07-10-2015, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Categoric nu este eficient.
Genunchii sunt distrusi din cauza supra-solicitarii de ordin mecanic (greutate exagerata, efort fizic excesiv).
Prin urmare, singurul tratament logic consta in abordarea cauzelor: reducere ponderala masiva si reducerea drastica a eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-10-2015, ora 20:40
Anida13
Nu este medic/terapeut
Anida13
Ce părere aveţi despre terapia orthokine?
0
07-10-2015, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa intelegeti ca inca nu s-a descoperit o metoda de "vindecare" (de "regenerare") a cartilajului articular distrus.
S-au facut experimente diverse (inclusiv metoda mentionata), insa un adevarat tratament eficace ar aduce, cu siguranta, premiul Nobel pentru medicina inventatorului.
Cred ca inca nu ati inteles ca trebuie sa tratati cauza (greutate excesiva, efort exagerat) si nu efectul (distrugerea articulatiei datorata solicitarii excesive).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-11-2015, ora 22:22
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna seara!
Tratamentul gonartrozei urmeaza cateva etape:
1. Scaderea in greutate, sau controlul ei (nu caram sacose grele, sau copii in brate, nu stam mult in picioare la cozi, etc.) si gimnastica care sa tonifice musculatura coapsei (cea mai utila este cea efectuata in bazin, deoarece in apa "scadem" in greutate pentru ca ne impinge apa in sus si astfel se reduce presiunea in articulatii
2. Administrarea de antiinflamatorii in perioadele foarte dureroase si de infiltratii cu solutii vascoelastice care sa lubrefieze si sa hraneasca cartilajul articular restant
3. Ultima solutie consta in interventii chirurgicale (osteostomii, sau proteza de genunchi)

Artroza nu se vindeca, dar poate fi incetinita evolutia ei. Prima etapa de tratament este foarte importanta fiind temelia urmatoarelor doua. Multi o neglijeaza, insa fara o mobilitate si o musculatura adecvata si interventiile chirurgicale pot da rezultate nesatisfacatoare.
Cu stima
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
0
01-11-2015, ora 22:26
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Mai exista un forma de tratament pentru fazele incipiente de gonartroza. Se face mare reclama acum pentru ca este la moda: tratamentul cu PRP, sau plasma imbogatita cu trombocite. In ce consta: se recolteaza o seringa de sange venos, se centrifugheaza si se separa un esantion de ser cu celule care au rol in vindecare (trombocite, celule stem). Acest esantion se injecteaza apoi cu o alta seringa in articulatie. Unele studii arata o diminuare a durerii si imbunatatirea performantelor functionale ale genunchiului.
Cu stima Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •