Gonartroza

09-01-2016
Violeta Ousor
Nu este medic/terapeut
Violeta Ousor
Buna ziua!
Am 48 de ani, 1, 65 inaltime, 98 kg si am displazie bilaterala de sold din nastere.

De ceva timp ma doare foarte tare genunchiul stang. Am facut ieri un RMN si rezultetul este urmatorul:
Reducerea inaltimii spatiului articular in compartimentul medial.
Cartilajul de acoperire-atat condilian cat si platou tibial in compartimentul intern- apare mult redus in grosime.Cartilajul condilian intern are hipersemnal PD fat sat intens. Arie de edem osos subcondral adiacent(hipersemnal PD fat sat), cu hiposemnal T1 ovalar subcondral ce masoara aprox.5, 8/7, 7mm.
Subluxatie laterala menisc inter. Fisura orizontala ce intereseaza cornul posterior si portiunea intermediara a meniscului intern.
Ligamente incrucisate anterior si posterior, tendonul cvadriceps, ligamentul petelo-tibial.Lama fluida si densificare grasoasa periligament colateral medial si adiacent tractului ilio-tibial extern. Lama fluida prezenta si in jurul ligamentului colateral fibular.
Revarsat fluid prezent intraarticular, retro si suprapatelar, cu grosime maxima lateropatelar extern-32mm.
Densificare edematoasa subcutanata atat la nivelul fetei anterioare a articulatiei genunchiului, cat si in compartimentul intern.
Concluzii:
Gonartroza.
Condopatie condil femural intern grad III-IV.
Subluxatie laterala menisc intern. Fisura grad II corn posterior si intermediar menisc intern.
Modificari edematoase periligament colateral medial si tract ilio-tibial.
Hidartroza.

Va rog sa-mi spuneti ce alte investigatii sau tratament trebuie sa urmez.
6 comentarii
0
09-01-2016, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa tratati cauza distrugerii articulatiei (gonartroza).
Cauza este reprezentata, evident, de cele peste 40 kg in exces, care au distrus atat genunchii cat si soldurile.
Pana la normalizarea greutatii trebuie sa evitati cu strictete statul in picioare si mersul pe jos.
Este o rava eroare sa "fortati" un tratament chirurgical pana nu slabiti 40 kg (proteza s-ar distruge in 6 luni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-01-2016, ora 16:45
Violeta Ousor
Nu este medic/terapeut
Violeta Ousor
Va multumesc!
0
09-01-2016, ora 16:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare drag!
V-as ruga sa nu aveti resentimente la adresa mea din simplul motiv ca v-am precizat cauza reala a suferintei, chiar daca va este ne-convenabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-01-2016, ora 19:39
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna seara,
IN gonartroza tratamentul are trei faze:

Faza 1 Consta in controlul greutatii (scaderea in greuate, respectiv nepurtarea de sarcini ce depasesc 10% din greutatea ideala a persoanei respective) si gimnastica de tonifiere a musculaturii coapsei (cu cat muschii coapsei sunt mai tonici, cu atat si frecarea in articulatie este mai putin dureroasa). Cand toate aceste masuri sunt epuizate se trece la urmatoarea faza:

Faza 2 La faza 1 se adauga tratamentul medicamentos (antiinflamatorii nesteroidiene orale, preparate cortizonice injectabile, infiltratii cu solutii vascoelastice, infiltratii cu PRP, sau PRF, etc.)

Faza 3 Consta in tratamentul chirurgical ( osteotomii de corectie, sau punerea unei proteze de genunchi)

RMN-ul dumenavoastra arata ca sunteti intr-un moment destul de avansat de distrugere a cartilajului articular. Ce v-as recomanda:

- scadere in greutate
- gimnastica (mai ales cea in bazin-hidrokinetoterapia)
- eventual infiltratii cu solutii vascoelastice, sau PRP

Am o pacienta, care este relativ tanara, cu o gonartroza destul de avansata dezvoltata in urma unei operatii suferite in copilarie. Tratamentul de mai sus a fost salutar.

Abia dupa epuizarea acestor metode se poate lua in discutie si protezarea.

Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirug umar si cot
0
16-01-2016, ora 12:48
Violeta Ousor
Nu este medic/terapeut
Violeta Ousor
Buna ziua!
Domnilor va multumesc mult pentru raspunsuri.
Intre timp am consultat un ortoped care mi-a recomandat sa fac artroscopie pt.menisc, reconstructie de cartilaj.
Marti am programare la alt ortoped, la Euroclinic, pentru inca o parere si daca este cazul sa stabilim cand si in ce conditii voi face interventia.
Domnule Dr.Uscatu nu am de ce sa va port resentimente (am probleme cu piciorele, la capsor stau binisor, inca) sunt constienta de kg in plus, din pacate se iau usor si se dau greu jos.De 20 de ani am probleme si cu tiroida, iau zilnic Euthirox. Surplusul mare de kg l-am acumulat cam intr-un an jumate maxim doi, renuntand la sport pentru ca aveam dureri si medicul de familie mi-a interzis sa fac sport. Am facut multe infiltratii pentru ca din cauza displaziei am probleme si la coloana si pentru ca nu mai aveam dureri asa mari nu m-am dat in laturi de la nicio munca fizica, desi cu ani in urma un ortoped de Spitalul Militar mi-a recomandat sa nu fac eforturi fizice, sa nu car greutate, etc. Acum constientizez, cam tarziu, ca n-a fost bine, dar...
0
17-01-2016, ora 00:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa fiti realista: cresterea in greutate nu are legatura cu absenta sportului, ci doar cu alimentatia inadecvata, care a distrus si tiroida.
Ar trebui sa ascultati sfatul medicului de la Spitalul Militar si sa renuntati la kilogramele in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: