Gonartroza bilaterala

02-06-2014
phitia
Nu este medic/terapeut
phitia
Buna ziua.Mama mea are 54 de ani, 1.43 si 85 kg...are si coxartoza si gonartroza bilaterala dar la genunchi este mult mai rau...noi suntem din ploiesti si nu stiu unde sa ma duc, sa ma interesez de acest program de protezare gratuit.De asemenea nu stiu la ce medic sa am incredere sa apelez.Este destul de urgent pt ca nu mai reuseste sa se deplaseze prin casa macar...are nevoie de ajutor sau sa se sprijina de perete si pana in cealalta camera...va rog dk ma puteti indruma si de asemenea daca exista vre-o optiune pentru cazurile mai grave cum este cel al mamei mele...va multumesc anticipat si sper sa ma ajutati(si imi cer scz dk acest subiect exista deja dar nu l-am gasit...)
1 comentarii
0
02-06-2014, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Distrugerea cartilajului articular (artroza) se datoreaza greutatii enorme (are cel putin dublul greutatii normale).
La aceasta greutate nu exista o solutie chirurgicala, deoarece orice proteza ar fi repede distrusa prin uzura mecanica, datorita greutatii exagerate.
Prin urmare, logic, mai intai trebuie realizata scadere ponderala drastica (prin dieta, si nu prin miscare!!!), si abia mai apoi se poate pune problema solutiilor chirurgicale eventuale (osteotomii, protezare etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: