Gonartroza bilaterala - Ce se poate face si ce costuri presupune?

11-09-2007
dorin24
Nu este medic/terapeut
dorin24
scriu in numele mamei mele care a fost diagnosticata cu gonartroza bilaterala deformanta, decompensata algic si functional(sper ca nu am gresit nimic). are varsta de 56 de ani, boala a aparut in urma cu aproximativ 10-12 ani, bineinteles ca nu in forma de acum, ea evoluand intre timp. ea este si putin grasuta ceea ce nu e bine pt boala asta. a facut tratamente fizioterapeutice, a facut si tratament balneo(bai calde, mai ales la Herculane) dar boala nu a stationat. stiu ca exista varianta operatiei si introducerii unei proteze(pe baza de silicon cred) dar fiind la genunchi am inteles ca e cam riscant. de curand am aflat din mai multe surse cum ca ar fi aparut niste "lichid" care se introduce intre articulatii pt a stopa erodarea cartilagiilor si fara sa fie nevoie de operatie.nu stiu insa in ce cazuri e indicata aceasta procedura, daca se face in romania(eu am inteles ca s-ar face in tg-mures) si cam ce costuri presupune ea. daca ma poate ajuta cineva(parere avizata)... multumesc anticipat
55 comentarii 12 Înainte ›
0
18-11-2007, ora 00:00
neli-lu
Nu este medic/terapeut
neli-lu
draga dorin 24
am varsta mamei tale si sufar de aceasi boala ca a D-sei. exista intr-adevar posibilitatea introducerii acelui lichid de care vorbesti, se practica o interventie chirurgicala laparoscopica, cu durata de cca 1 ora, dupa care pacientul merge acasa pe picioare si face recuperare ambulatorie. cu ocazia interventiei se scoate prin spalare cartilagiul distrus si se injecteaza solutia de inlocuire a cartilagiului.Operatia se practica si in brasov, daca locuiti prin imprejurimi, intr-un cabinet particular, si costa in jur de 16milioane.informatii la telefon fax.0268/426991, dupa ora 16
Curaj si sanatate
0
19-11-2007, ora 00:00
dorin24
Nu este medic/terapeut
dorin24
multumesc pentru raspuns. dumneavoastra ati facut o astfel de operatie? stiti ce riscuri implica? maica-mea are localizata boala la nivelul genunchilor, ma intreb daca exista si riscuri... din cate stiu eu solutia aceea care tin loc de cartilagiu se introduce in mai multe etape, treptat(adica pacientul se prezinta de mai multe ori, nu doar o data. nu suntem din apropierea brasovului, suntem din tg-jiu(gorj), dar nu e problema distanta ci sa reuseasca operatia, sa fie medici buni, sa poata merge apoi.apropo de pretul operatiei, costa aprox. 16 milioane pentru un picior, nu?
numai bine!
0
19-01-2008, ora 00:00
sorel
Nu este medic/terapeut
sorel
Am 32 ani sunt o pers sero+ si am aceiasi problema trebuie sa-mi fac o operatie ptr proteze daca stie cin un dr care poate sa ma ajute si cat ma costa astfet de operatie ca nu se uita nim la noi am dureri insuportabile toata durerea se lasa in genunchi va multumesc chiar dca sunt sero+ platesc poate mai mult ca unu care este sero- cred ca asta este un chin care nim nu stie daca stie cin sa lase un nr de tel pe mail meu ok
0
21-01-2008, ora 00:00
ganster
Nu este medic/terapeut
ganster
am coxartroza bilaterala de 15 ani si gonartroza la piciorul drept de 2 ani. Nu am anchilozat de tot, dar nu pot sa desfac picioarele in lateral si sa pun picior peste picior si nu merg corect. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se face in tara operatie laparascopica (am inteles ca se introduce un lichid pt. refacerea cartilajelor). In ce oras se face, cat costa si daca operatia este reusita. Imi puteti trimite raspunsul -. Va multumesc.
0
05-02-2008, ora 00:00
marian1961
Nu este medic/terapeut
marian1961
Va rog sa-mi raspundeti si mie daca a facut cineva operatie laparascopica la Brasov pentru coxartroza sau gonartroza si este reusita. Va multumesc.
0
05-02-2008, ora 00:00
marian1961
Nu este medic/terapeut
marian1961
Va rog sa-mi raspundeti si mie daca a facut cineva operatie laparascopica la Brasov pentru coxartroza sau gonartroza si este reusita. Va multumesc.
0
05-02-2008, ora 00:00
marian1961
Nu este medic/terapeut
marian1961
Va rog sa-mi raspundeti si mie daca a facut cineva operatie laparascopica la Brasov pentru coxartroza sau gonartroza si este reusita. Va multumesc.
0
23-02-2008, ora 00:00
ralu6
Nu este medic/terapeut
ralu6
operatii ptr coxartroza sau gonartroza realizeaza doktorul Marinca de la spitalul de ortopedie Foisor din Bukuresti
0
16-02-2009, ora 12:23
gruba f
Nu este medic/terapeut
gruba f
as dori sa stiu ce medicament sau trata ment sa sa iau pt coxartroza bilaterala.deminneralizare osoasa, opacitate omogena in tesuturile moi, paratrohanterian dreapta, modificari in ax la nivel vertebral lombar, exostoze periarticular genunchi bilateral, osteoscleroza platourilor tibialebilateral, zona de osteoscleroza neomogena cu contur fluu cu mici osteolize in interior, 2/2 CM proiectata la nivel distal difizar femural stanga, modificarea valgului fiziologic genunchi bilateral
0
16-02-2009, ora 17:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu exista medicamente pentru o insiruire de termeni de origine radiologica. Singura care conteaza este suferinta D-voastra, care va fi cuantificata in cadrul unui examen clinic ortopedic complex.
In functie de consultul ortopedic se va propune fie tratamentul conservator (abstentie), fie cel chirurgical, constand in osteotomii sau artroplastii (proteze). Cel mentionat in comentariile anterioare (visco-suplimentare) este extrem de controversat in lumea civilizata, recurgandu-se din ce in ce mai rar la el.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-04-2009, ora 18:03
nisteamarilena@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
nisteamarilena@yahoo.com
va rog din suflet sa-mi spuneti cam cat costa o operatie de implant de proteza de sold pentru coxartroza! mama mea are 74 de ani si necesita o astfel de operatie si nu stiu cam cat ar costa ! stiu ca difera de la proteza la proteza dar as dorii macar in mare sa stiu cam intre ce sume sa ma incadrez! am sa o operez la spitalul de urgenta floreasca !ce parere aveti?
0
03-04-2009, ora 18:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Operatia, ca si proteza nu costa nimic, fiind suportate de catre Casa de Asigurari.
Problema se complica atunci cand pacientul afla ca fondurile sunt limitate, ca exista liste de asteptare etc...caz in care pacientul scarbit de aceste lucruri, "solicita" cumpararea din fonduri proprii a protezei (mii de euro..).
Proteza nu trebuie cumparata nicicum; in cazul in care sunteti refuzati, solicitati in scris Casei de Asigurari motivatia refuzului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-07-2009, ora 14:39
doru_romanu
Nu este medic/terapeut
doru_romanu
Buna ziua! Are cineva cunoştintă despre efectele benefice ale acupuncturii în tratamentul gonartrozei avansate (preoperatorie) a genunchiului? Va mulţumesc mult.
0
17-07-2009, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In cazul gonartrozei toate tratamentele alternative, cum sunt acupunctura sau balneo-fizioterapia au doar efecte simptomatice, adica va pot usura durerea. Gonartroza isi continua evolutia si nu poate fi vindecata vreodata.
Doar artroplastia (proteza interna) poate rezolva fundamental problema, insa aceasta indicatie trebuie foarte atent indicata din punct de vedere beneficii-complicatii potentiale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-07-2009, ora 18:58
doru_romanu
Nu este medic/terapeut
doru_romanu
Respectele mele, D-le doctor! Vă mulţumesc pentru răspunsul prompt la întrebarea pe care am adresat-o în legătură cu problema mea. Vă doresc multă sănătate, putere de muncă şi succese!
0
21-07-2009, ora 07:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau oricand la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-07-2009, ora 14:17
traky
Nu este medic/terapeut
traky
buna ziua am si eu o intrebare si sper sa ma ajute cineva am 21 ani si am fost diagnosticat cu gonartroza bilaterala cu genu varum secundar la spitalul Foisor si bucuresti.si mi-a dat doar tratament dar imi e frik k va evalua boala si nu stiu ce sa mai fac la ce madic sa ma mai duc k ei spun ca nu stiu momentan ce sa imi faca k sunt prea tanar si nu se pune problema operatiei de artoplastie...
0
29-07-2009, ora 14:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este foarte ciudata gonartroza la varsta D-voastra si cred ca trebuie sa investigati si alte cauze, de natura reumatologica sau hematologica.
Sunt absolut sigur ca cei de la Foisor v-au vorbit si de alte interventii chirurgicale, cum ar fi osteotomiile de valgizare.
Nu se pune absolut deloc problema artoplastiei (protezarii interne) la aceasta varsta.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-07-2009, ora 15:39
Nirvana
Nu este medic/terapeut
Nirvana
Am 46 de ani si din februarie ma chinui cu o gonartroza genunchi drept. Am fost luni la Policlinica Foisor, dr. Dragosloveanu si mi-a recomandat operatie. In ce consta operatia si ce riscuri implica in viitor? Mentionez ca nu s-a pus problema unei proteze. Am tot facut tratament si fizioterapie si nu cedeaza durerea (desi este ameliorata) si nu pot merge drept. Am dureri mari la coborat scari. Multumesc.
0
29-07-2009, ora 23:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Operatia preconizata este, cu mare probabilitate, osteotomia de valgizare tibiala, dar s-ar putea sa ma si insel, sa fie un alt tip de operatie.
Gonartroza este destul de suparatoare dar multa vreme raspunde la tratamentul balnear si fizio-kineto-terapic.
Nu ati precizat greutatea corporala si inaltimea. Obezitatea reprezinta un factor agravant major, si numai reducerea ponderala are un efect spectaculos, amanand orice interventie timp de zeci de ani.
Trebuie sa stiti ca, in prezenta obezitatii, orice interventie chirurgicala are de 10-20 ori mai mic sanse de reusita la distanta.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-09-2009, ora 22:06
Eva_Albu
Nu este medic/terapeut
Eva_Albu
Buna seara! Am 53 ani si 74kg, 164cm. De ~ 2 luni am dureri la ambii genunchi. Azi mi-am facut radiografie - rezultat: modificari minime de gonartroza. cat e de grav? cat de repede poate evolua? Am citit pe forum de operatie/proteza cat si de asa numitul "lichid" care se introduce intre articulatii; in cazul meu ce ma sfatuiti? Ce este de facut?
Multumesc anticipat!
0
15-09-2009, ora 08:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este absolut prematur sa va ganditi la o eventuala proteza, mai ales ca prezentati dureri doar de circa 2 luni.
Radiografiile sunt semnificative doar in conditiile unui consult ortopedic specializat. Puteti avea niste radiografii cu mari modificari de artroza dar cu dureri minime si invers, dureri majore pe modificari artrozice minime dpdv radiologic.
Evolutia depinde de multi factori, dintre care cei mai importanti sunt cei mecanici: supraponderabilitatea, uzura accentuaata datorata eforturilor fizice majore prelingite etc.
Acel "lichid" este controversat si oricum are doar un efect plaeativ, simptomatic, reusind sa va amelioreze simptomele o perioada strict limitata de timp, cu riscurile de rigoare (introducerea in articulatie a unui lichid strain organismului).
Limitati efroturile fizice si consultati un ortoped.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-10-2009, ora 08:38
claudiasecara
Nu este medic/terapeut
claudiasecara
Stimate, d-le Doctor Marius Uscatu
Am varsta de 63 de ani, 1, 65 inaltime, 95 kg, si aproximativ de un an de zile ma chinuie, gonartroza genunchi drept. Rugamintea mea este de a ma ajuta cu informatii de obtinere unei proteze prin programul national.
Va multumesc!
1
30-10-2009, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Protezele sunt suportate 100% din Programul national de Endoprotezare, prin urmare nu veti plati nimic.
Exista nenumarate clinici din tara unde puteti beneficia de interventie.
Un singur amendament: aveti un exces de greutate important, si in acest caz interventia este contraindicata formal, ca fiind lipsita de utilitate practica si periculoasa. Proteza va fi solicitata de 4-5 ori mai mult decat in cazul unei persoane normale, cu reducerea proportionala a duratei de viata a acesteia. De asemenea, complicatiile post-operatorii sunt mult mai frecvente.
Stiu ca este iluzoriu sa va cer sa slabiti, insa trebuie sa fiti perfect constienta de aceste aspecte. Nu mi-o luati in nume de rau, va vorbesc cu toata dragostea...
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-11-2009, ora 09:45
dorin24
Nu este medic/terapeut
dorin24
D-le dr. Marius Uscatu, mama mea se confrunta cu aceeasi problema ca a d-nei clauidasecara. tot gonartroza are(gonartroza bilaterala decompensata algic si functional- e diagnosticul dr.) si estre si ea un pic supraponderala(1, 65kg/80 kg). in ultimele luni are dureri aproape insuportabile la genunchi. acum 3 luni a facut niste infiltratii cu niste lichid hialuronic, insa nu a simtit aproape nimic, poate si din cauza ca boala e avansata. desi am depus un dosar la casa judeteana de sanatate de peste 6 luni, a trebuit sa platim acest tratament din banii nostri, ai familiei. macar de ar fi avut cat de un efect. am mai mers ulterior la medic si i-au recomandat sa incerce operatia, introducerea unei proteze, numai ca am auzit ca sunt costuri f mari. si daca un tratament de 1000-1200 de lei nu a fost decontat de casa de asigurari. de proteza nici nu cred ca ne putem face sperante. ce sfaturi ne dati, cum sa procedam, unde/cui sa ne adresam?
multumiri anticipate!
0
05-11-2009, ora 00:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Protezele sunt suportate 100% din Programul national de Endoprotezare, prin urmare nu veti plati nimic.
Exista nenumarate clinici din tara unde puteti beneficia de interventie.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-11-2009, ora 12:04
claudiasecara
Nu este medic/terapeut
claudiasecara
buna, dorin24 ! Sunt, claudiasecara, si am inteles ca mama ta se confrunta cu aceeasi problema.Am sa te rog, sa imi scri la adresa de mess hope.0922 pentru a discuta legat de problema mamei tale. Am fost plecati la Cluj si pot sa iti furnizez informati care poate ti-ar fi de folos.
Multa sanatate!
0
25-11-2009, ora 19:40
Myadi
Nu este medic/terapeut
Myadi
Buna seara Domnule Doctor Marius Uscatu,
mi-au fost de folos raspunsurile dumneavoastra la diversele intrebari de mai sus. Mama trebuie sa se opereze de gonartroza in luna februarie 2010 la spitalul Sf. Pantelimon (in luna august 2009 a facut operatie de coxartroza). Imi puteti spune daca si anul viitor protezele sunt gratuite (fiind suportate financiar de Casa de Asigurari)?
Am remarcat (in discutiile anterioare) ca exista o serie de clinici care ar face astfel de operatii cu proteze gratuite, imi puteti da, va rog, cateva exemple?
Va multumesc anticipat.
Cu deosebit respect,
Mihaela Chira
0
25-11-2009, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Asa dupa cum am mai precizat, protezele articulare au fost si vor fi gratuite.
Prin urmare, trebuie sa refuzati cu desavarsire achizitionarea lor din fonduri proprii, atata timp cat exista fonduri specializate, destinate acestui scop.
Exista zeci de clinici de ortopedie din tara care fac parte din Programul National de Endoprotezare, beneficiind de fonduri pentru achizitionarea acestor proteze.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-11-2009, ora 20:58
Myadi
Nu este medic/terapeut
Myadi
Buna seara Domnule Doctor Marius Uscatu,
va multumesc frumos pentru raspuns. Am studiat lista spitalelor care aplica Programul National de Endoprotezare. E bine de stiut ca exista alternative.
O seara placuta.
Cu respect,
Mihaela Chira.
Adaugă un comentariu / răspuns
55 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: