gonartroza cu modificari pronuntate pe articulatia radiografiata

05-01-2012
atena_dumitrescu
Nu este medic/terapeut
atena_dumitrescu
Buna seara, mama mea de 67 ani a fost diagnosticata cu gonartroza cu modificari pronuntate pe articulatia radiografiata cu diminuare de spatiu articular in 1/2 mediala. De 2 luni are dureri ingrozitoare la genunchi, se misca foarte greu. A fost sfatuita de medicul care a consultat-o sa faca un tratament cu celebrex, tratament care nu a dat nici un rezultat. In final, singura sansa ar fi CRESPINE - mono-injectia intraarticulara de acid hialuronic Cross-Linked.
As dori un sfat in legatura cu aceasta ultima optiune.
Va multumesc.
5 comentarii
0
05-01-2012, ora 21:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate are mama, ce antecedente traumatice, metabolice, vasculare, inflamatorii-reumatologice are??
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-01-2012, ora 22:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand - consulta un alt medic!
Pe langa sfatul medical pe care il vei primi de la domnul doctor Marius Uscatu, am sa iti dau un sfat care poate ameliora starea mamei tale, cu toate ca au aparut deja acele modificari articulare.
Aceste dureri articulare, chiar daca o sa ti se para ciudat, pot fi provocate de o infectie importanta si cronica in corp.
Desi gonartroza este o afectiune de natura degenerativa, o infectie bacteriana reprezinta un factor agravant.
Bacteriile emit in organism toxine care irita si inflameaza articulatiile, iar in timp acestea chiar se pot deteriora, mai intervine si varsta, solicitarea articulatiei, presiunea exercitata asupra acesteia.
Poate ca mama are si o greutate mai mare.
De cele mai multe ori, este vorba de o - infectie vaginala cu bacterii - de exemplu - e-coli, enterococ, streptococ, enterobacter.

Ar trebui sa faca o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.

Pentru analiza de secretie vaginala, nu se spala in vagin cu 72 de ore inainte de recoltare si trebuie sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, in caz ca a luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Faptul ca este la menopauza nu inseamna ca nu mai poate face infectii vaginale, ba dimpotriva. Vaginul si-a mai pierdut din puterea de aparare, la aceasta varsta.
Ar fi bine sa faca aceasta analiza de secretie vaginala cu antibiograma si daca se gaseste focarul de infectie, se trateaza si macar scapa de aceasta sursa constanta de toxine care irita articulatiile.
Mai poate fi si de la o infectie sau carii dentare mai vechi. Cauta pe net - bacteriile din carii.
Ai sa fii surprinsa cate probleme pot cauza, chiar infectii la inima - endocardite, miocardite etc.
Mai poate cauta infectii in nas sau in gat, facand exudat nazal si faringian cu antibiograma
si urocultura cu antibiograma.
Pentru exudate, nu trebuie sa se spele in nas si in gat, sa nu manance nici sa nu bea apa. Analiza se face dimineata.
Multa sanatate!
0
05-01-2012, ora 22:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Desi cu intarziere, va urez
La Multi Ani Domnule Doctor si va doresc multa sanatate, bucurii si impliniri in 2012!!
0
15-01-2012, ora 16:05
DELIASINDIA
Nu este medic/terapeut
DELIASINDIA
Buna ziua,
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.In prezent am 34 de ani, am doi copii, inaltimea de 1, 68 si 72 kg.Am nascut cu doua luni in urma.In anul 2004 mi s-a umflat glezna stanga, e ca o minge acolo, uneori dureroasa, alteori nu.Dupa 2-3 ani genunchiul stang a inceput sa se umfle, e dureros si are aspectul unui burete.
In anul 2009 am facut o analiza de rezonanta magnetica cu substanta de contrast la glezna stanga si rezultatul a fost:
-importante modificari de tenosinovita la nivelul tuturor tendoanelor de pe fata mediana posterioara si laterala a gleznei exceptand tendonul ahilian.Importante modificari de semnal ale calcaneului care nu prezinta modificari de contur, acesta prezinta o formatiune centrala de cca 1 cm, cilindrica, aparent necrozata central ce este inconjurata de un masiv edem.Dupa SDC se constata o masiva gadofilie la nivelul sinovialelor cat si al calcaneului.Nu se evidentiaza linii de fractura.Aspectul sugereaza un proces inflamator de natura incerta.Fara alte modificari de structura osoasa la nivelul oaselor tarsului.-
S-a recomandat o biopsie, dar la sfatul medicului de familie nu am facut asa ceva.Dupa nastere durerea la glezna stanga si la genunchi s-a intensificat
VA ROG RECOMANDATI-MI UN MEDIC CARE MA POATE AJUTA.Mentionez ca sunt din judetul Timis.
Multumesc
0
15-01-2012, ora 16:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Primul reflex este sa slabiti vreo 10-15 kg, catre greutatea normala si sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Suferinta descrisa de D-voastra este tipica supraincarcarii mecanice, prin supraponderabilitate sau efort fizic/sportiv excesiv, care distruge progresiv articulatiile (artroza).
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: