gonartroza la o persoana de 93 de ani cu un parkinson

22-04-2018
robin nadia
Nu este medic/terapeut
robin nadia
Buna ziua,

As dori sa stiu daca bunica mea de 93 de ani dupa ce a facut o criza cu dureri acute la genunchi, gasindu i o gonartroza la radiografie ar putea face infiltratii sau trebuie sa stea cu antiinflamatorii si paracetamol.
A vand in vedere ca are un parkinson evoluat dar stabil dat medicamentelor, cu o memorie perfecta inca, fara semne de perdere a memoriei profunde, dar cu o mare instabilitate fizica.
Dr. reumatolog pe care a vazut ia recomandat antiinflamatorii injectabil 7 zile cu o crema si paracetamol.
Mi sa parut lejer tratamentul avand in vedere ca e la ultima injectie si genunchiul tot o doare daca l pune in pamant. Trebuie sa se sprijine de baston si de mobila sau de cineva.Merge binenteles mult mai putin dar cu dureri suportabile.
Poate dat. parkinsonului nu i s au recomandat aceste infiltratii cu lichid heluronic dar as vrea si parerea unui alt doctor.

Merci anticipat pt raspuns,
Cu respect,
Nadia
1 comentarii
0
22-04-2018, ora 23:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la aceasta varsta evident proteza ar fi cam riscanta, insa nu imposibila
acidul hyaluronic nu cred ca ar fi contraindicat in Parkinson, insa intrebati neurologii
daca are dureri accentuate, poate cel mai indicat ar fi un tratament conzervativ cu plasture fentanyl - cereti parerea neurologului daca este compatibila cu medicatia actuala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.