gonartroza- posibilitati operatie

07-12-2015
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
buna seara!
scriu in numele mamei mele care este diagnosticata de ani buni cu 'gonartroza bilaterala decompensata algic si functional'. abia mai merge, in baston, problema e ca nu reuseste sa slabeasca, are circa 95 kg la ~1, 60m. doctorii i-au zis ca alta solutie nu mai are decat sa se opereze sau sa se mai chinuie asa, nu se stie cat. problema e caprotezele la genunchi sunt foarte costisitoare din cate am inteles. prin Casa de Sanatate nu se mai subventioneaza aceste proteze? ea are o pensie de abia 450 lei, nu are cum sa poata suporta singura toate costurile. daca e cineva care ne poate sfatui in privinta asta, preturi, medici/spitale recomandate, recuperare postoperatorie., as fi recunoscator
7 comentarii
0
07-12-2015, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema este fundamental diferita decat v-o imaginati: nu se pune problema compensarii protezelor, desi ele sunt 100% compensate.
Nu cred ca veti gasi un ortoped care sa accepte protezarea genunchiului pana cand mama nu ajunge la 60 kg. Complicatiile sunt incredibile si nu si le asuma nimeni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2015, ora 11:50
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
deci protezele sunt compensate 100%?? banuiesc ca se face un demers, un dosar probabil. cum se procedeaza, daca puteti sa-mi spuneti. stiu ca am auzit pe cineva cum ca aceasta compensare se face in functie de medic, adica un medic are un anumit numar de proteze compensate... ma puteti lamuri? pentru ca daca exista un program de compensare in domeniul asta, nu vad de ce nu i se permite pacientului sa aleaga la ce spital, ce medic doreste.
in ce priveste greutatea mamei mele, banuiam si eu ca greutatea e o mare problema, o sa mergem la un medic nutritionist, probabil, sa vedem ce se poate face. sa slabeasca 30 kg e exclus, dar poate sa se apropie de o greutate acceptabila astfel incat sa se poata opera
0
08-12-2015, ora 12:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista Programul National de Endoprotezare, prin intermediul caruia clinicile sunt dotate cu protezele necesare. Sunt clinici din Bucuresti unde managerii au interzis total chirurgilor sa solicite pacientilor achizitionarea protezelor din fonduri proprii.
Problema D-voastra este alta.
Orice chirurg responsabil evita sa protezeze pacienti cu obezitate grava, datorita complicatiilor incredibile ce pot surveni. Mama este 100% diabetica, iar diabetul reprezinta o contraindicatie absoluta pentru protezare, datorita blocarii circulatiei arteriale (arteriopatie obstructiva diabetica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-12-2015, ora 11:26
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
eu sunt angajat de 13 ani, deci contributor la sistemul de sanatate, mama este pensionara, deci fost contributor. concluzia logica ar fi ca protezele(la ambele picioare) mamei sa fie asigurate prin Cas. asa cum pentru cei raniti in #Colectiv, indiferent ca au fost sau nu asigurati, s-au gasit fondurile necesare pentru suportarea spitalizarii in afara tarii chiar!
d-l doctor, de ce spuneti ca mama este 100% diabetica?
0
09-12-2015, ora 11:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
La greutatea actuala enorma este 100% diabetica, dupa criteriile moderne de evaluare.
Este absolut imposibil de protezat genunchiul la greutatea actuala.
V-am precizat ca protezele sunt 100% gratuite, fiind asigurate prin Programul National de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-12-2015, ora 11:35
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
daca 95 kg e o greutate "enorma"... atunci cei cu peste 150 kg ce sa mai zica. imi dau seama ca nu e recomandata operatia de protezare acum, dar sper ca pana in vara sa mai slabeasca si sa incercam apoi
0
09-12-2015, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Intr-adevar, aveti dreptate, dupa criteriile medicinei moderne o greutate cu 80-90% mai mare decat cea normala (95 kg fata de normalul de 50 kg) este considerata obezitate grava si reprezinta o contraindicatie absoluta pentru protezarea genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: