Gonatroza bilaterala dreapta

23-06-2010
Paki
Nu este medic/terapeut
Paki
Buna ziua ma numesc Andone Paraschiva sint in virsta de 63 de ani am 115 kg.si inaltimea 173.Am fost o persoana activa, am muncit in alimentatie publica sint pensionara.Am avut acum 21 ani operatii pe ambele picioare de varicii.colicist.coloana(varicii) 3 cezariene, iar acum 5 ani am facut foraje extractie tibie si pironeu ptr.oxigenare.Problema mea este in felul urmator:am picioarele foarte unflate in special la ambii genunchi, imi amortesc nu pot sta in picioare mai mult de 2 minute nu am echilibru(imi joaca picioarele de la genunchi in jos)am furnicaturi pe ele, si o culoare de mov inchis.bineinteles am si varicii chiar in curs de 2 ani mi s-au spart varice de 5 ori.avind gonatroza pe picior dr.si folosindu-l mai mult pe cel stg.mi s-a deformat si cel stg.Nu ma pot misca deloc stau numai in pat.Sint singura, fara ajutor, si mentionez caci nu am mai facut de acum 5 ani nici o analiza nici un consult medical din cauza problemei financiare.(sint pensionata pe caz de boala avind o pensie de 3.500mil.)Nu mai pot rezista am dureri insuportabile.Mentionez gaci plinuta am fost toata viata mea de mic copil.De slabit am incercat dar ne folosindu-mi picioarele sa merg, sa circul...nu se poate.Nu maninc decit o singura data pe zi, nu mai fumez de 2 ani.Va implor din suflet dati-mi un raspuns ce ar trebui sa urmez, sau la ce doctor expert as putea sa ajung de ama pune pe picioare, as da orice din viata mea, numai sa scap de dureri, si sa ma pot misca.astept urgent raspuns.cu respect Dmn.Andone.
9 comentarii
0
24-06-2010, ora 01:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema D-voastra esentiala nu este gonartroza, ci obezitatea.
Nu exista absolut nici un tratament in lume eficace pentru genunchi, la o greutate uriasa ca a D-voastra. Orice interventie este strict contraindicata, fiind inutila si periculoasa.
Contactati un psiholog/psihiatru, pentru ca obezitatea reprezinta o dependenta de drog (mancarea) si se trateaza dupa principiile dependentei de drog.
Daca veti manca doar o data pe zi va fi imposibil sa slabiti.
De asemenea, trebuie sa intelegeti ca nu veti slabi indiferent cata miscare veti face. Esential este sa mancati mai putin, fara paine, paste, carbohidrati, dulciuri, fructe dulci.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 01:22
Paki
Nu este medic/terapeut
Paki
Va multumesc din suflet ptr.sfat Domnule Doctor Marius U.Dar in legatura cu varicele la ambele picioare???Le-as putea opera?Imi cer mii de scuze de deranj.Cu respect Dmna.Andone
0
24-06-2010, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sigur ca teoretic puteti opera varicele, insa greutatea D-voastra reprezinta o contraindicatie relativa, nu stiu ce chirurg vascular responsabil va va opera in aceste conditii. Se vor reface grabnic daca nu intelegeti necesitatea de a slabi vreo 50 de kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-02-2011, ora 16:34
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
draga doamna ati reusit sa va puneti pe picioare?sunteti bine acum?
0
11-02-2012, ora 18:00
Alice-Ionela
Nu este medic/terapeut
Alice-Ionela
Buna ziua! Am 44 de ani si am fost diagnosticata cu gonatroza incipienta, insuficienta venoasa cronica (la acelasi picior) si ingustarea spatiului articular la maini. In urma consultului la dr. reumatolog, a analizelor si a radiografiilor mi s-a prescris ca tratament : Aflamil, Nolpazo si Dona. Am zile in care genunchiul de la piciorul respectiv (drept) mi se umfla, datorita programului de serviciu si tot timpul imi trosneste si ma doare.Solicit foarte mult mainile si seara ma dor si imi amortesc incheieturile degetelor si umerii.As vrea sa stiu daca operatia de varice ma poate ajuta in diminuarea gonatrozei si daca am nevoie de calciu si vitamina D3.Va multumesc anticipat.
0
11-02-2012, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Scuzati-mi ignoranta, insa nu am inteles tocmai elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, inflamatorii-reumatologice, metabolice, etc etc.
Nu aveti nevoie de calciu si vitD, ba chiar dimpotriva.
Operatia de varice nu are legatura cu gonartroza, care este determinata mai mult de suprasolicitarea de tip mecanic.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
12-02-2012, ora 18:27
Alice-Ionela
Nu este medic/terapeut
Alice-Ionela
Inaltimea : 1, 57 si greutatea 70 kg. Sunt operator cablaje-auto, lucrez 8 ore in picioare. Nu practic sporturi, nu am alte antecedente.
0
12-02-2012, ora 22:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Distrugerea cartilajului articular (gonartroza) este datorata supraincarcarii de tip mecanic, mai ales prin greutate excesiva si efort fizic exagerat.
Prin urmare, singurele solutii logice pentru calmarea suferintei sunt scaderea ponderala (20 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
In rest, orice tratment este pur paleativ, avand efecte limitate (antiinflamatoare, balneo-fizio-terapie etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
09-08-2013, ora 23:10
niknik
Nu este medic/terapeut
niknik
buna seara.am varici la piciorul drept de la 18 ani-la recrutare mi-au fost depistate-nu ma dor nu m-au deranjat dar de la un timp mi-a aparut in parta dreapta a piciorului o usoara umflatura cam de 4cm de culoare usor vanata si simt usoare amorteli si furnicaturi uneori, mai ales cand conduc mult.ar trebui sa merg sa ma operez mai ales ca acum am 38 ani si varicii s-au mai accentuat sau pot trata altfel?ar putea fi furnicaturile si amorteala de la o infectie la unghia mare de la picior care nu-mi mai trece?.multumesc.sanatate tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •