grabirea menstruatiei!

21-06-2011
dora_me
Nu este medic/terapeut
dora_me
Pentru ca am avut examene de sustinut, am inceput o noua folie de novinette fara a face pauza aceea de 7 zile, amanand astfel pentru o luna menstruatia. Problema este ca exact la terminarea celei de a 2-a folie, cand ar urma menstruatia, incepe o alte serie de examene. O varianta ar fi sa iau si a 3-a folie, insa ar insemna 3 luni consecutive fara pauza si nu cred ca e sanatos. As putea sa intrerup acum, la a 12-a pastila, adica sa nu mai iau si restul de pastile? in felul asta, presupun ca o sa-mi vina si menstruatia mai devreme. Multumesc!
6 comentarii
0
21-06-2011, ora 14:44
becca45
Nu este medic/terapeut
becca45
da ai putea sa le intrerupi si in 2-3 zile o sa iti vina menstruatia!dar ceea ce ai facut nu e deloc bine...iti poti da tot organismul peste cap.dupa ce incepi din nou o folie sa faci toate pauzele.
0
22-06-2011, ora 09:19
dora_me
Nu este medic/terapeut
dora_me
stiu ca nu este bine, dar nu am avut incotro. Multumesc pentru raspuns. :)
0
24-06-2011, ora 11:55
dora_me
Nu este medic/terapeut
dora_me
revin cu inca o intrebare. am intrerupt pastilele, urmeaza pauza normala de 7 zile, apoi pot lua in continuare o noua folie?
Multumesc!
0
28-06-2011, ora 22:55
alynnna
Nu este medic/terapeut
alynnna
Buna Seara !
Eu termin pastilutele din prima folie sambata..urmatoarea sambata ar trebui sa plec in concediu ! Daca le termin aceasta sambata... pe marti, miercuri ar trebui sa inceapa menstruatia ! Problema mea este : daca nu incepe la 2. 3 ( in timpul perioadei de pauza de 7 zile ) ?? si incepe exact cand plec? Si nu stiu ce sa fac mai bine.sa intrerup aceasta folie acum cand mai am 4 pastile din ea... sa imi inceapa ma devreme... sa scap pana atunci.. sau sa nu fac pauza de 7 zile si sa incep o noua folie...? ( asta ar presupune ca o luna sa sar peste menstruatie.. si nu stiu cat de ok e.) :-s
0
29-06-2011, ora 20:47
alynnna
Nu este medic/terapeut
alynnna
Imi puteti raspunde va rooogg... Multumesc mult !
0
29-06-2011, ora 21:28
dora_me
Nu este medic/terapeut
dora_me
daca intrerupi acum, ar insemna sa iei mai putin de 21 pastilute, si nu e bine pentru ca dupa pauza de 7 zile, vei avea nevoie de protectie suplimentara. mai bine continua cu a 2-a folie fara sa faci pauza de 7 zile, si vei avea menstruatie luna viitoare. Eu am facut lucrul acesta de cateva ori si n-am patit nimic. Ba chiar pe prospect scire ceva de amanarea menstruatiei, lucru ok, insa sa nu amani mai mult de 3 luni, adica sa nu iei pastilele mai mult de 3 luni consecutive, fara pauza. Mai cauta pe forum sa vezi ca ai sa gasesti mai multe subiecte asemanatoare :) concediu placut! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul