grad de handicap

83 comentarii 1 2 3
0
23-03-2015, ora 14:36
adelina axinte
Nu este medic/terapeut
adelina axinte
buna ziua, scurt si cuprinzator.tata are 7o ani iesit la pensie normal a facut vara trecuta AVC.ce acte imi trebuie pentru a putea sa-i fac si pensie de handicap.cum se calculeaza daca are si pensie de drept.se poate adauga si indemnizatie de handicap pe langa pensia de handicap si cea de drept?va rog sa ma lamuriti.el a stat la mine si vreau sa-l duc acasa si sa plec de aici cu toate actele sa nu ne poarte pe drum.el este din botosani eu stau in bucuresti.va multumesc anticipat!
0
23-03-2015, ora 18:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ adelina axinte

Se poate lua si pensie normala si indemnizatie de handicap, doar daca boala lui este inscrisa in lista bolilor cu handicap.
Pentru a verifica acest lucru si a afla in cazul unul raspuns favorabil, actele de care aveti nevoie, trebuie sa sunati la Primaria de care apartine cu domiciliul pe buletin tatal dv. si sa intrebati unde se afla Comisia de handicap.

Cu toate actele pe care le detineti in dosar va prezentati la doctorita care face programari la aceasta comisie. Ea va va spune in primul rand daca tatal dv. se incadreaza pentru bolile de handicap si daca da, va va da de acolo o lista printata a actelor pe care trebuie sa le aduceti si va va programa la comisie. Trebuie sa vina si tatal.

* sa aveti la dosar cand va duceti sa va programeze si un talon de pensie

Indemnizatia de gradul II e 272 lei.
0
24-03-2015, ora 10:18
adelina axinte
Nu este medic/terapeut
adelina axinte
va multumesc frumos!
0
15-06-2015, ora 02:07
Calatorul01
Nu este medic/terapeut
Calatorul01
Buna ziua
Sora mea e diagnosticata cu schizofrenie paranoida. Este pensionata medical cu invaliditate de gradul 2. In plus de schizofrenie are si un diabet pentru care trebuie sa ia insulina in fiecare zi (injectie) Locuieste singura dupa decesul mamei carte s-a petrecut acum 6 luni. Eu locuiesc in strainatate si o mai ajut financiar. Dupa decesul mamei a avut 2 crize psihotice dar care ambele par declansate sau in legatura cu diabetull. La prima criza am venit in tara si am internat-o fortat iar a doua oara a fost internata (de buna voie) la interventia vecinilor. Problema e ca nu recunoaste ca este bolnava (diabet si boala psihica) si ca nu Isi ia medicamentele decat o perioada scurta de t'imp dupa externare. Medicul psihiatru ma sfatuieste sa o internez intr-o casa de batrani privata, insa pentru acest lucru, in primul rand ar trebui sa obtin acordul ei, pe care sunt mai mult ca sigura ca nu-l voi obtine, si in al doilea rand pretul unui astfel de loc inteleg ca este in jur de 2000 de lei, in timp ce pensia ei este de 600 lei - 200 lei ( retineri timp de 1 an pentru regularizarea unor sume incasate pe nedrept in trecut ). In aceasta situatie care ar putea fi alternativele daca ea nu vrea sa mearga intr-o astfel de casa/ centru de persoane in varsta sau daca nu reusesc sa gasesc suma corespunzatoare ? De asemenea, ce consecinte legale si administrative ar avea pentru ea faptul de a o declara cu grad 1 de invaliditate ? Va multumesc anticipat pentru sfaturile dvs.
0
16-06-2015, ora 23:36
Calatorul01
Nu este medic/terapeut
Calatorul01
Buna seara
Revin catre dvs in speranta unui sfat.. Multumesc anticipat
0
17-06-2015, ora 12:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa va interesati cat costa sa fie preluata de un azil de stat. Stiam ca unele persoane cu handicap nu platesc nimic. Probabil ca tre sa dea si casa la azil. Intetesati-va direct acolo.
0
17-06-2015, ora 12:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fara sa discutati aceste amanunte cu directorul azilului, aceste amanunte nu se pot afla de pe un forum pe net.
0
19-06-2015, ora 16:10
Calatorul01
Nu este medic/terapeut
Calatorul01
@ clara_p

Multumesc pentru indrumari. O zi buna
0
28-05-2016, ora 16:25
giovis85
Nu este medic/terapeut
giovis85
neurofibromatoza se incadreaza in boli rare dar nu stiti daca se elibereaza certificat de handicap?
0
28-05-2016, ora 17:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa intrebati la Comisia de handicap care functioneaza pe langa primaria de care apartineti cu domiciliul.
Mergeti cu dosarul cu acte doveditoare acolo si stati de vorba cu doctora care face programarile la comisie.
0
28-05-2016, ora 17:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca aveti rabdare sa cititi legislatie, gasiti aici:

http://www.romedic.ro/forum/lista-cu-bolile-de-handicap-87514

Dar cel mai bine e sa intrebati cu actele direct la comisie.
1
28-05-2016, ora 21:09
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Pentru o tulburare psihica, ca sa obtii certificat de handicap, trebuie sa aduci acte doveditoare ca boala a debutat inainte de 26 de ani.
0
14-01-2018, ora 18:00
Mihaila Iuliana
Nu este medic/terapeut
Mihaila Iuliana
Buna seara, ma numesc Iuliana, am 27 de ani si m-am nascut cu MALADIA LOBSTEIN, la varsta de 5 ani mi-a fost pus diacnosticul, am avut multe fracturi si ultima fiind pe 18 ianuarie 2016.In noiembrie 2015, in urma unui RMN am fost diacnosicata si cu SCOLIOZA si HERNIE DE DISC.Vreau sa stiu daca ma pot incadra la pensia de handicap si la ce grad.De-a lungul timpului am fost un copil putin activ, pentru ca stiam ca orice cazatura imi e fatala, mama nu a mers cu mine la doctori, nu stiu de ce, si nu am avut nici un tratament. Multumesc.
0
14-01-2018, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti si interesati-va la comisia de handicap de pe langa primaria de care apartineti. Sunati la primarie, aflati unde este comsia si va duceti cu dosarul cu acte doveditoare la ei. Daca raspunsul este pozitiv va vor face programarea pentru comisie.
0
14-01-2018, ora 20:22
Mihaila Iuliana
Nu este medic/terapeut
Mihaila Iuliana
Multumesc
0
17-01-2018, ora 16:05
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Buna ziua!Astazi am luat certificatul de handicap grad accentuat.Eu lucrez.As vrea sa stiu ce inseamna ca sunt scutit de impozitul pe salariu.De exemplu eu am salariu brut X si salariu net Y.Cum se procedeaza?Nu inteleg.Din cate stiu am impozit pe venit 167 lei.
1
17-01-2018, ora 18:55
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
O sa iei cu aproximativ 10 % mai mult decat un coleg care aceeasi incadrare dar este sanatos ! E o forma de incurajare pt integrare ! Cred ca si angajatorul beneficiaza de cateva procente scutite pt impozitul pe salariul tau ! Banii aia oricum iti trebuie pt medicatie, consultatii, testari psihologice..
Traiasca social-democratia ! :)
1
18-01-2018, ora 07:12
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Netsky, ma bucur ca ai trecut cu bine de hopul asta, chiar ma intrebam zilele trecute ce-o fi cu tine. In privinta scutirii de impozit si cum sa procedezi: du certificatul de handicap la persoana ce calculeaza salariile la locul tau de munca, ca sa opereze modificarile in calculul salariului tau.
0
19-01-2018, ora 18:44
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Am intelrs ca pe langa indemnizatia sociala pt grad accecntuat de 350 lei mai se da un stimulent de incadrare sociala de 500 lei.Are cineva idee daca conteaza ca sunt salariat?Am impresia ca doar pt cei din bucuresti se da acest stimulent
0
19-01-2018, ora 23:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru cei cu domiciliul in Bucuresti.
0
20-01-2018, ora 14:37
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Am domiciliul in Bucuresti.Dar conteaza ca sunt salariat?
0
20-01-2018, ora 15:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Depune si tu dosarul la dgas.ro pe sectiunea Stimulente financiare si vezi daca ti se aproba.
0
04-02-2018, ora 11:47
Liliana C.
Nu este medic/terapeut
Liliana C.
Buna ziua.Am revizuire pentru pensia de handicap.Pana acum am avut gradul de handicap grav cu însoțitor.Am făcut dosarul si indicele bartel a iesit scorul 40.Mentionez ca am 2 Avc.Poate cineva sa mi spuna daca si acum obțin același grad?O zi bună si multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
83 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •