Greturi pe tot parcursul zilei | Forumul Medical ROmedic

Greturi pe tot parcursul zilei

28-09-2016
Luci12344
Nu este medic/terapeut
Luci12344
Buna ziua. Am 21 de ani 1.82 si 71 kg. De peste o saptamana ma confrunt cu greturi pe tot parcursul zilei cand ma trezesc dimineata sau cand manananc, cand fac sport incep iar greturile dar toturi sunt aleatorii, spontate. Nu am nici un fel de durere sau nu am vomitat pana acum chiar daca am mancat foarte mult nici macar nu intampla mereu greata cand mananc si aleatoriu.. Am fost la medicul de familie si am facut o programare pentru analize ceva generale dar treb sa astept pana pe 10 octombrie. Aseara am avut si prima mea varsatura dupa o saptamana jumate doar de greturi.Ceea ce am varsat a fost mancat cu 3 ore jumate inainte si nu am avut nici o greata pe parcursul acelui timp. Daca puteti sa va dati o parere ar fi perfect. Multumesc!
1 comentarii
0
28-09-2016, ora 14:02
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, in primul rand trebuie sa ne asiguram ca aveti varsaturi si nu doar regurgitatii, in acest scop e important sa stim exact daca ati avut si efort de varsatura sau daca ce ati mancat a fost eliminat fara efort. Greata poate avea multiple cauze care trebuie evaluate separat. Un mecanism posibil este reprezentat de stimularea stomacului si/sau a esofagului, prin inflamatia mucoasei. O alta cauza frecventa este reprezentata de tratamente recente cu antibiotic si/sau antiinflamatorii nesteroidiene. Parazitozele intestinale pot produce greata si varsaturi. In plus, un nivel crescut al ureei in sange reprezinta o potentiala cauză pentru greata. Ocluzia intestinala si hipertensiunea intracraniana reprezinta alte cauze posibile pentru greata si varsaturi. In afara de aceste cauze mai frecvente exista si altele mai rare, dar bilantul trebuie realizat din aproape in aproape. Va recomand sa va programati la o consultatie gastroenterolgica pentru optimizarea bilantului si stabilirea celei mai bune conduite terapeutice. Sper ca aceste informatii sa va fie de folos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: