Greutate bebe 11 luni

18-09-2018
EmaS
Nu este medic/terapeut
EmaS
Buna ziua. Am o fetita de 11 luni nascuta cu 3.020kg si 53cm care acum cântărește 7.900kg si 75cm. Tin sa mentionez ca I-am făcut toate analizele scaun, sange, urina si sunt toate in grafic inclusiv panelul de alergii. La 6 luni avea 6.400 si la 8 luni avea 6.800 de aceea le-am facut pentru ca mi se parea ca pune putin pe ea. Am repetat la 10 luni si din nou au iesit bune. Are 3 mese de solide pe zi (fructe, legume, cereale, proteine) si lapte aprox 600ml pe zi. Este activa, zambareata, umbla, gangureste dar totusi ma "sperie" greutatea. Care ar fi deficitul ponderal? Cum as putea sa o "ajut"?
1 comentarii
0
18-09-2018, ora 16:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Fetita Dvs. are greutatea minima considerata normala pt varsta sa, conform curbei internationale de crestere, dar... are talia mai mare cu 11 cm fata de minimul pt talie. De aici si aspectul slabut. Are ritmul sau propriu de crestere.Daca este sanatoasa si Dvs. ii asigurati alimentele corespunzatoare este in regula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •