Greutate bebe 6 luni

07-05-2018
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Buna ziua, am un bebe de 6 luni care cântărește 7 kg și are 67cm.la naștere a avut 3, 470 kg și 50cm.am inceput diversificare la 4 luni jumate, acum mănâncă: 8:00-120 ml lapte cu cereale
11:00-100g piure de fructe cu biscuitit
15:00-100gpiure de legume cu carne
19:00-120ml lapte cu cereale
22:00-60ml lapte. Între mese bea apa.
Are greutatea buna?mănâncă suficient pt vârsta lui?mesele sunt potrivite pt vârsta lui?medicul lui spune că are un deficit ponderal de cel puțin 500gr..am luat sirop infant formula de la Calivita pt pofta de mâncare dar nu a avut niciun rezultat...
3 comentarii
0
08-05-2018, ora 15:54
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Doresc sa va felicit ca aveti un baietel cu greutatea si talia normale pt varsta, conform curbei internationale de crestere, si, totodata, sa va "cert" ca dati bebelusului medicament pt cresterea apetitului, el neavand nevoie, fiind absolut normal. Sanatate !
0
08-05-2018, ora 16:52
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Mulțumesc pt răspuns.Dar totuși de ce medicul spune că este sub greutate, și că 7kg trebuia să aibă la 4 luni, nu acum?!...medicamentul pt pofta de mâncare i l-am dat la sfatul medicului.
0
08-05-2018, ora 17:17
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Am retinut din primul text datele pe care mi le reamintiti.
Eu v-am indicat faptul ca micutul Dvs. se inscrie in intervalul considerat normal.
Limitele intervalului considerat normal sunt mai largi, cuprinse intre 6, 400 kg-9, 800 kg. Prin urmare este foarte bine, nu putem fi toti
"ideali".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •