Greutate Bebe 8 luni

20-04-2017
dianaj90
Nu este medic/terapeut
dianaj90
Buna ziua!
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati. Am o fetita de 8 luni jumate, nascuta cu 2720 kg si 51 cm. Am iesit din spital cu 2.640 kg. Acum are 6.880 kg. Fetita mea a pus constant in greutate, insa de la 5 luni a pus doar cate 300 de gr pe luna. In schimb are o inaltime de 70 de cm. Am facut analize de sange, urina, scaun, panel pediatric si inclusiv calprotectina. Toate sunt perfecte.
In aceste conditii, acesta sa fie ritmul ei de crestere? Mentionez ca si noi, parintii suntem slabuti. Eu am 1.64 m si 47 kg iar sotul are 1.79 m si 72 de kg.
Este diversificata de la 6 luni. Nu mananca foarte mult cantitativ. Undeva la 100 gr si are scoasa doar o masa de lapte. Programul ei este in felul urmator:

8:00 - 160 ml lapte
10: 00 - fructe cu biscuiti sau cereale
13:00 - piure de legume cu paste sau legume cu carne/ oua/ ficat de pui
15:00 - 160 ml lapte
18:00 - un iaurt sau la fel ca si micul dejun
20:30 - 160 lapte ( azi a baut 200 ml lapte )

Si mai are o masa de lapte noaptea in jur de ora 3/4.

Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc !!!!
8 comentarii
1
21-04-2017, ora 09:43
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata

Fetita Dvs. are o talie usor mai mare decat media varstei ( un plus de cca 2 - 2, 5 cm) si o greutate la limita inferioara, determinata statistic, pt. varsta aceasta, de aici si aspectul gracil al fetitei.
Ea a recuperat in ritm destul de bun in greutate fata de greutatea de la nastere si, asa cum ati remarcat si Dvs., poarta bagajul genetic al parintilor...
As dori sa va sugerez, totusi, sa introduceti 2 mese de mancare/zi, alta decat lapte si sa nu o privati de plimbarile zilnice pe afara.
Dezobisnuiti-o de masa nocturna, ea trebuie sa doarma noaptea.
Prin urmare nu va ingrijorati, fetita Dvs. este un copil cu ritm propriu de crestere in inaltime si greutate si pe masura ce creste si ii veti diversifica tot mai mult alimentatia va capata corpolenta.
0
21-04-2017, ora 12:16
dianaj90
Nu este medic/terapeut
dianaj90
Va multumesc frumos! :) m-am linistit acum. O zi buna va doresc!!
0
21-04-2017, ora 12:17
dianaj90
Nu este medic/terapeut
dianaj90
Afara iesim aproape zilnic. Exceptie fac zilele ploioase sau zilele in care sufla tare vantul. :)
0
24-04-2017, ora 11:37
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Sanatate si griji cat mai putine !
0
18-08-2019, ora 13:14
ElenaIonela
Nu este medic/terapeut
ElenaIonela
Bună ziua! Băiețelul nostru a fost născut la termen cu 2800 g, iar acum la 8 luni are fix 7 kg și 69, 5 cm. Menționez că în primele 4 luni a luat în greutate în total 3 kg, iar în următoarele 4 luni doar 1, 2 kg. Diversificarea am început-o la 6 luni...acum mănâncă 3 mese solide pe zi (fructe, legume și carne, cereale) și în rest lapte matern. Este foarte energic, mănâncă bine, are 3-4 scaune pe zi. Nu a fost niciodată răcit sau bolnav. Dar conform graficului de creștere, având în vedere greutatea de la naștere, ar trebui să aibă 7, 6 kg la 8 luni. Oare ar fi cazul să ne îngrijorăm?
1
19-08-2019, ora 10:43
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Baietelul Dvs. trebuie sa aiba, conform curbei internationale de crestere, greutatea normala admisa, intre 7, 400 si 10, 700 kg. Este un deficit de greutate pe care il va recupera fara probleme pana la un an, prin urmare nu trebuie sa va ingrijorati, caci este sanatos si isi are propriul sau ritm de crestere. Sanatate !
0
20-08-2019, ora 13:58
ElenaIonela
Nu este medic/terapeut
ElenaIonela
Vă mulțumesc din suflet pentru răspuns!
0
13-04-2020, ora 23:05
Yoser
Nu este medic/terapeut
Yoser
Bună ziua! Am o fetiță care are 8 luni. S-a născut cu 3100 g și am ieșit din spital cu 2950 g, iar acum cântărește 6400 g și are aproximativ 70 cm. Conform graficului de creștere dat de OMS am văzut că se încadrează la limita inferioară in ceea ce privește greutatea. Ea este alăptată exclusiv, și mănâncă și solide de la 6 luni. Nu știu dacă ar trebui să mă îngrijorez sau acesta este ritmul ei. Menționez că și noi că părinți suntem slăbuți. Vă mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •