greutate bebe 8 luni...

27-03-2012
elenadavid
Nu este medic/terapeut
elenadavid
Buna seara, am fost astazi la doctor cu piticul meu si nu prea suntem in parametrii(adica cantarim 7880 kg).Ce trebuie sa fac?Eu zic ca mananca destul de bine, cei drept nu prea i-am dat fainoase deoarece se constipa.
4 comentarii
0
28-03-2012, ora 00:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Bebelusul este bine, facand un calcul :
nascut cu 3000 gr.
in primele 4 luni creste 750 gr / luna, deci3 kg.
in urmatoarele 4 luni, creste 500 gr/ luna, deci2 kg.
CONCLUZIE 8 KG.
Nu este asa o catastrofa, faceti diversificarea corect, dati fructe nu trebuie sa fie pastos un bebe, ci bine ca si musculatura.
Lasati-l in pace, hidratati-l corespunzator si evitat constipatia...ceai de musetel, apa plata.
sa va traiasca si sa va bucure toata viata..
0
28-03-2012, ora 09:58
elenadavid
Nu este medic/terapeut
elenadavid
multumesc din suflet
0
29-03-2012, ora 10:03
elenadavid
Nu este medic/terapeut
elenadavid
La ultimul control doamna doctoluir a observat coloana puiutu putin deformat in partea de jos.(stand in fundulet nu era curbata in interior ci putin bombata)M-a calmat zicand sa mai asteptam pana incepe sa mearga, dar vreau sa zic ca deja sunt obsedata de acest lucru.Va rog sa-mi spuneti daca s-a mai confruntat cineva cu un caz similar si ce ati facut.
0
01-07-2012, ora 15:47
nimela
Nu este medic/terapeut
nimela
Dna Elena,
in legatura cu greutatea, si al meu baietel avea 7.9kg la varsta de 8 luni. E adevarat ca el s-a nascut mai micut, la 2.5kg, dar ideea e ca daca e hranit corespunzator, creste, e voios si se dezvolta normal, nu ar trebui sa fie probleme. Nu are rost sa ii fortam sa manance. Ei isi iau cat le trebuie, nu stau flamazi. :)
Sper sa se rezolve si cu coloana, sigur daca ceva nu e in regula va va zice dna doctor.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •