Greutate bebelus la 4 luni

22-03-2018
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Am un băiețel de 4 luni, cântărește 6 kg, născut cu o greutate de 3470g iar la ieșirea din spital avea 3360g.mananca la 2 ore 60 ml rar 90-100 ml.caca face o data la 4 zile.am fost în spital deoarece ajunsese să mănânce 30 ml, se agita, își freca piciorușele, trăgea un part și nu mai mânca.am făcut analize crezând că are o infecție urinară, a ieșit negativ.a zis sa ii dau linex timp de 3 săptămâni, primele 2 săptămâni a mâncat bine dupa care am luat o de la capăt.mananca cam 650ml in 24 de ore.hranit mixt cu lapte praf Nan 1 Comfortis.vreau să știu dacă greutatea e buna?ce analize pot să i fac sa aflu daca are ceva la burtica sau lipsa de calciu, fier?am motive de îngrijorare sau așa e ritmul lui?noi părinții suntem mai slăbuți și de statura medie tatăl eu scunda, are legătură și cu materialul genetic moștenit?
3 comentarii
0
23-03-2018, ora 09:37
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Baietelul Dvs. are greutatea normala, conform curbei de crestere in greutatea, acceptata international. Pot fi variatii de apetit, dar pana in prezent castigul lui in greutatea nu a fost afectat. Sanatate !
0
23-03-2018, ora 10:11
AlexandraDavid
Nu este medic/terapeut
AlexandraDavid
Mulțumesc.Dar as vrea să știu dacă pot să i administrez vreun sirop pentru pofta de mâncare?medicul de familie ne a dat Liv52, ii dau de 2 săptămâni dar nu e nici o schimbare..
0
23-03-2018, ora 12:13
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Nu obisnuiesc sa recomand stimulente pt cresterea poftei de mancare. Reglarea apetitului se va produce firesc. Scoateti copilul la plimbare zilnic, cateva minute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul