Greutate fetita 6 luni jumate motiv de ingrijorare ?

25-01-2011
luizamocanu
Nu este medic/terapeut
luizamocanu
Buna ziua,
Fetita mea are 6 luni jumate si cantareste 6800 kg si 70cm, am nascut-o cu 3100 kg si 53 de cm.
Nu ii place laptele praf bea foarte putin lichid max 250 ml/24h, insa acum ii pun in piureul de legume si cel fructe cate 3-4 masuri. Pana cand am inceput diversificarea a baut lapte numai in somn, altfel nu voia, san am avut pana la 3 luni.
Meniul ei este : 7-8 150ml lapte cu cereale
10-11 100 gr mar +cereale +3 lg lapte praf
14-15 150 gr piure de legume+3lg lapte praf+1lg ulei de masline+30gr carne
17-18 150 gr iaurt sau branzica cu cereale
21-22 150 lapte cu cereale
Acum 2 saptamani a facut faringita acuta, am luat tratament cu augumentin bis si enterol 7 zile ( timp in care a slabit 250 gr de la 6500 cat avea inainte de boala ).Dupa antibiotic vreo saptamana jumatate numai se satura de mancare si a ajuns la 6800 kg, acum insa face iar mofturi, numai vrea nici laptic, nici mancare.
Are intre 3-5 scaune/zi unele mai tari, unele mai moi si o mai doare burtica din cand in cand sau atunci cand face caca.
La analizele de sange i-au gasit o usoara anemie, am inceput sa ii dau fier 10 pic/zi.
Mentionez ca acum ii dau vigantol 2 pic/zi, fier 10 pic/zi, calciu 5 ml/zi si sanzime 5 ml pe zi.
Va rog sa ma sfatuiti ce analize sa ii fac pentru depistarea lipsei poftei de mancare si cam ce greutate ar trebui sa aiba la varsta ei.
Multumesc,
1 comentarii
0
25-01-2011, ora 11:31
isabellinda
Nu este medic/terapeut
isabellinda
la 6 luni un copil care ia normal in greutate isi dubleaza greutatea de la nastere, iar la un an isi tripleaza greutatea de la nastere, adica daca s-a nascut la 3100 nu era rau nici daca avea doar 6200 dar ea are 6800, este o greutate normala pt varsta ei.eu am o fetita de 2 ani si jumatate care a respectat regula intocmai la 6 luni 6 kg si la 1 an 9 kg si am nascut-o la 3 kg.eu zic ca nu e cazul sa-ti faci probleme
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •