greutate in respiratie, oboseala

04-07-2013
andreiserban
Nu este medic/terapeut
andreiserban
De cateva luni bune am o greutate in respiratie, oftez des si parca ma apasa ceva in piept.Am si o stare generala de oboseala desi nu fac efort excesiv.Am o viata linistita, deci nu poate fi vorba de vreo suparare. Insa am avut si am in continuare probleme cu tensiunea.Sunt sub tratament de Tritace 5mg pe zi.Am 33 de ani.
Va multumesc
4 comentarii
0
04-07-2013, ora 18:47
armina
Nu este medic/terapeut
armina
De cat timp sunteti diagnosticat cu HTA/ ce analize ati facut inainte de a primi tratamentul?
0
04-07-2013, ora 22:02
crymyan
Nu este medic/terapeut
crymyan
buna ziua ! am 29 ani si am cam aceleasi sintome! si de un an de zile tot mai mare am greutatea in respiratie ! oftez f greu ma balonez si dupa ce ragaie ma simnt putin mai bine.nu pot dormi pe partea dreapta si pe burta respir f greu. am facut ecografie abdominala si mi sa spus ca este f k! sunt fumator ! datimi va rog niste informati ce pasi sa parcurg pt ami rezolva problema ! ma simnt din ce in ce mai rau! ? va multumesc
0
04-07-2013, ora 23:45
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca atunci cand vi s-a prescris tratamentul ptr HTA ati facut ECG, eventual eco si test de efort, deci din punct de vedere cardio totul este OK, va trebui sa va orientati catre GASTRO, informati-va inainte ptr a gasi un medic cu suficient timp si rabdare ca sa va asculte si sa va explice pasii ce-i aveti de facut, faceti o endoscopie ( nu este asa rau cum se crede ) si poate ar fi bine, dat fiind ca fumati, un consult la plamani( daca nu l-ati facut deja).Mergeti cu incredere la medic, nu lasati sa treaca timpul, se complica inutil.
Sanatate.
0
10-07-2013, ora 08:05
andreiserban
Nu este medic/terapeut
andreiserban
Acum 3 ani am nascut, iar dupa nastere am ramas cu tensiune.In timpul satcinii am luat dopegyt, insa la nastere am fost diagnosticata cu preeclamsie severa.Tensiunea mi-a aparut in timpul sarcinii.Bunica si tatal meu au fost hipertensivi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: