greutate la 5 luni

06-03-2011
elenazamcu
Nu este medic/terapeut
elenazamcu
Buna ziua! Am o intrebare pentru dna doctor. Am un baietel de 5 luni care s-a nascut cu o greutate de 3.340, iar acum are exact 8 kg la fix 5 luni. Pana acum a fost alaptat exclusiv la san, dar acum nu mai este suficient si am inceput sa-i dau seara 120 ml MILUMIL completare. Va rog sa-mi spuneti daca greutatea este corecta si daca procedez corect cu administrarea Milumil (mentionez ca bebe e tare mancacios). As vrea sa-i dau si cereale de la milupa. Multumesc.
10 comentarii
0
06-03-2011, ora 09:19
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Greutatea este foarte bună pt vârsta lui, nu vă faceţi probleme. de ce spuneţi că nu mai este de ajuns laptele de sân? vi se pare că nu se satură? Ca idee, a-i administra Milumil, chiar şi o dată spre zi este primul pas spre înţărcare (cu alte cuvinte este posibil să vi se diminueze cantitatea de lapte treptat, până nu veţi mai avea)- dacă asta doriţi, puteţi continua aşa, deşi este recomandat numai laptele de sân exclusiv, până la vârsta de 6 luni- are toţi nutrienţii şi cantitatea de lichide necesară unui bebe până la această vârstă- dar de preferabil direct la sân, nu din biberon, pentru a stimula şi secreţia lactată in continuare. Puteţi să mai aşteptaţi o lună şi să începeţi diversificarea - puteţi despre asta să vorbiţi eventual cu medicul de familie mai mult pentru a vă spune exact cu ce şi cum să procedaţi (vă rog, nu urmaţi exemplul negativ de "măr cu biscuite").
De vreme ce bebele a luat atât de frumos în greutate, nu consider că este nevoie de diversificare de acum (recomandarea oficială este nimic altceva decâţ lapte de mamă până la vârsta de 6 luni)
0
07-03-2011, ora 07:56
elenazamcu
Nu este medic/terapeut
elenazamcu
Multumesc mult.
0
10-03-2011, ora 13:20
IONY20
Nu este medic/terapeut
IONY20
Buna ziua, sunt ionela si am un baietel de 4 luni si 7 zile si are 8, 400g. S-a nascut cu o greutate de 3930g. mananca doar san si as vrea sa incep sa-i mai dau cate ceva dar nu stiu ce ar fi mai indicat ca sa nu aiba prea multe calorii. doctorul de familie, si medic pediatru de altfel, mi-a recomandat sa-i dau spanc cu morcovel ( asat in loc de fier ca e cam anemic). ce sa fac si cu ce sa incep. piure de morcobel i-am mai dat pt ca am avut probleme cu diareea. va multumesc
0
13-03-2011, ora 11:42
UTZI
Nu este medic/terapeut
UTZI
buna ziua as avea si eu o intrebare.am o fetita de 5 luni si 3 sapt, am nascuto cu 2600gr, si 52cm am iesit din spital cu 2430gr acuma are 7500 gr si 65cm.la 4 luni iam facut vaccinu corespunzator pt varsta ei si dupa 2 ore fata mi-a facut convulsi fara febra, am fost cu ea in spital 5 zile si au diagnosticato cu epilepsie si un pic de anemie...miau dat sa ii dau ferrun hausmann 1, 5ml de 2 ori pe zi, fenobarbital un sfert dim si un sfert seara si vitamina b6 fiole o data pe zi..acuma trebuie sa mergem la control.mi-au zis atuncia ca este supraponderala la 4 luni jumatate avea 6900gr.este bine sau nu?ii dau numai lapte cu cereale de 2 zi si legume pasate, ce as mai putea sa ii dau pt varsta ei?este o fetitza super vesela rade la orsicine, isi atinge piciorusele, duce jucari la gurita, tipa, gangane...credeti ca ar putea avea epilepsie sau doar o cadere de vit b6???va multumesc din inima
0
22-03-2011, ora 21:39
sebastien
Nu este medic/terapeut
sebastien
am un baiat de aproape 6 luni si cantareste 7 kg ii dau lapte praf lactana 1 dar nu prea mai mananca...Se poate sa fie de la lapte nu ii prieste bn?astept un raspuns
0
24-03-2011, ora 13:02
sebastien
Nu este medic/terapeut
sebastien
Va rog raspundeti la intrebarea mea.va multumesc
0
24-03-2011, ora 14:30
IONY20
Nu este medic/terapeut
IONY20
buna, in primul rand, daca tot continua cu refuzul lapticului mergi la medic si-i faci analize. daca nu face diaree inseamna ca-i prieste lapticul. acum nu stiu cat mananca bebele, si cate luni are. poate ii e suficient si se satura
0
01-06-2012, ora 14:37
UTZI
Nu este medic/terapeut
UTZI
buna fetitza mea are 1 an si 8 luni si are numai 4 dinti..ii normal???
0
01-06-2012, ora 22:49
Iulia Stancu
Nu este medic/terapeut
Iulia Stancu
buna ziua.. am si eu o fetita de 5 luni aproape, si am o mare problema, am nascuto cu greutatea de 2800g si din maternitate am inceput sai dau lapte praf Milupa1 (tin sa mentionez ca incepuse sa ia foarte bine in greutate)apoi doctorul de familie care nu este pediatru ci generalist mia recomandat sai dau Nan 1, iam dat 1 luna de zile ptc nui placea si chiar nu lua deloc in greutate am trecut iar pe Milupa1 (bineinteles fara stirea doctorului) si vreau sa va spun ca incepuse sa ia foarte bine in greutate... papa fff bine si cu pofta lucru care nu se intamppla cu Nanu, dar de 2 saptamani fetita mea a ramas la greutatea de 5.560 g, ce ma sfatuiti sa fac... mentionez ca ii dau in fiecare zi piure din morcovel pasat cu un biscuite pe care il papa cu placere. va multumesc, pt timpul acordat
0
26-10-2015, ora 21:59
flory_flory182@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
flory_flory182@yahoo.com
A mea la 4 luni si 3 sap si are 6 kg si sa nascut cu 2700 kg si 47cm ieste bn cat are
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •