greutate la inghitit

26-09-2010
s_alexandraro
Nu este medic/terapeut
s_alexandraro
Am amigdalele iritate. Nu fac febra, am doar probleme la inghitit, parca mi s-a ingustat gatul iar musculatura ma impiedica sa inghit normal, trebuie sa ma concentrez la fiecare inghititura. Am facut un control ORL si o endoscopie esofagiana. De partea amigdalei marite sinusul piriform era si el marit drept pentru care medicul mi-a prescris Zinat de 500mg. de 2 ori pe zi timp de 7 zile, nurofen, rhinocort si o tableta de aerius. Am inceput tratamentul prescris si a doua zi mi-au aparut puncte de puroi pe amigdala fara sa fac febra. Tratamentul cred ca nu l-am facut corect pentru ca tab. de zinat nu le-am inghitit intregi ci sfaramate !!! Dupa o sapt. mi-a disparut oarecum disconfortul la inghitit si roseata din gat. Pentru linistea mea mi-am facut un exudat faringian si un ASLO si ambele analize mi-au iesit bune. ASLO 153, streptococ beta-hem, Stafilococ auriu - si candida - absent. De ieri insa iar mi s-a inrosit gatul si ganglionul pe aceeasi parte. Am inceput sa fac gargara cu sare, sa sug voseptol sa iau miere cu propolis. Ce as putea sa fac mai mult, fiindca incep scoala si meseria ma obliga sa vorbesc mult, in frig si-n praf ?( prof.de ed.fizica ) Am si o usoara deviatie de sept si in plus ragusesc atunci cand vb mai mult. Va multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
27-09-2010, ora 06:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important regimul alimentar
Excludeti in totalitate din alimentatie ACRU ( muraturi, otet, fructe citrice s.a)
excludeti bauturile acidulate si tot ce este picant.
TRebuie sa aveti acasa un aparat de aerosoli.. sau sa faceti inhalatii si gargara dupa fiecare masa
Voseptol tab de supt la buzunar si de folosit 4-5 pe zi ( la nevoie)
control repetat la acelas medic ORL.. pentru a sesiza schimbarile locale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: