Greutatea copilului la 8 luni

113 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
05-07-2010, ora 11:06
marylus
Nu este medic/terapeut
marylus
buna ziua.am o fetita 10 luni care nu vrea deloc sa manance mancare solida.o alaptez natural si asta e toata mancarea ei.imi da peste maini, intoarce capul, refuza lingurita.nu mai stiu ce sa-i mai fac.daca incerc sa nu-i mai dau san plange pana se invineteste, iar mancare tot nu vrea.i-am facut si analizele si au iesit bine.s-a nascut cu 3, 200 kg si acum are 10, 200 kg.stiu ca e destul de bine la varsta ei cate kg are dar as vrea sa pape si ea mancare nu numai laptic.am inceput diversificarea de la 3 luni dar tot degeaba.abia inchite cateva lingurite plangand.ma sperie pt ca face aproape un an si nu mananca si ea ca un copil normal si nici nu stiu daca laptele meu e suficient de bun si sanatos la varsta asta.
0
05-07-2010, ora 12:02
anisoarasandu
Nu este medic/terapeut
anisoarasandu
Buna ziua!
Fetita mea are ramurile ischio-pubiene asimetrice. Are 9 luni si s-a vazut asta prin radiografie bazin.
Ce-mi puteti spune?
0
15-09-2010, ora 01:29
julie22
Nu este medic/terapeut
julie22
Buna seara.
Fetita mea are 8 luni si doua saptamani. S-a nascut cu 3 kg greutate si 49 cm lungime.
Acum are 9, 2 kg si 72 cm.
Pana acum nu a fost niciodata racita, nici o infectie, nici o boala. Este o fetita FOARTE energica, nu are stare deloc, sta in fudulet singura, far sprijin, are tendinte sa se ridice singura in picioare, sta doua secunde si cade la loc. merge in premergator. Insa vreau sa stiu daca este bine referitor la greutatea si inaltimea ei...
0
25-10-2010, ora 15:16
gabriela22
Nu este medic/terapeut
gabriela22
buna ziua,
am o fetita de 8 luni si are 6 kg jumate si este nascuta la 7 luni, nu stiu ce se intampla dar de cateva zile nu mai mananca lapte.. ce sa fac???? multumesc!
0
27-11-2010, ora 18:23
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Buna ziua am un baietel de 9 luni si jumatate si are 8.500kg, la nastere a avit 2.600kg si 49 cm.e foarte energic.cate kg ar trebui sa aiba la aceasta varsta????si daca e indicat ceaiul de tei pentru baietel.va multumesc.
0
04-12-2010, ora 17:51
briena
Nu este medic/terapeut
briena
Si Iana mea are aprox 8 luni si jumatate si are in jur de 7300 gr si 74 de cm( la nastere 3000 gr si 53 cm). Desi mananca nu creste in greutate. De la 3 luni foarte putin a evoluat. In schimb creste in cm. Nu are niciun fel de "simptom" c-ar avea vreo problema dar nu pricep unde merge toata mancare pe care o mananca. N-are decat un scaun, max 3 pe zi(ocazional) si mananca relativ bine si orice! Ii tot zic eu Pishpiric dar se pare ca chiar e. E falcoasa, nu pare slaba dar cantarul arata altceva. Mentionez ca inca o alaptez la san, ca ia fier. Medicul periatru., mi se pare mie, se ocupa superficial de bebelusi, nu masoara bine etc. Sunt putin depasita de situatie. Nu as vrea un bebelus gras, neaparat dolofan si unul care sa creasca.normal!Multumesc, Briena
0
20-12-2010, ora 23:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru gabriela 22 - e util sa-i administrati ferrum haussman pentru profilaxia anemiei si Vit. C. Este posibil sa fie si alte cauze ale anorexiei si e bine de facut si analize pentru a vedea daca e vorba de anemie sau nu.
0
20-12-2010, ora 23:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru gabriela olteanu - greutatea e foarte buna pentru varsta - media la 9 luni e de 8250 g. Se poate da ceai de tei.
0
20-12-2010, ora 23:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru briena - pe langa Ferrum Haussman ar fi util si Pikovit 1 lg pe zi si Sanzyme solutie cate 10 pic inainte de masa de 3 ori pe zi. Important este sa urce in greutate chiar daca este mai activa si nu urca foarte mult.
0
15-02-2011, ora 23:47
SimmonaC
Nu este medic/terapeut
SimmonaC
Buna ziua!
Am un baietel de 9 luni cu o greutate la nastere de 2, 690 kg si 49 cm. Acum, la 9 luni cantareste 8, 000 kg si 72 cm. Pana la 8 luni jumatate nu i-am administrat nimic in afara de vigantol 2-4 picaturi (pentru ca i se inchide destul de greu fontanela), fiind un copil foarte pofticios, vesel si activ, . De curand mergand la control ni s-au prescris 2000 vigantoletten si 10 zile pe luna calciu, cu specificatia ca are o discreta evazare a coastelor toracelui si ca greutatea este cu mult sub limitele normale. Specific ca dentitia a aparut deja de la 6 luni. Dupa aceasta trecere, pofta de mancare a scazut, in schimb consumul de apa era foarte mare. Asadar am decis singura sa reducem doza de vigantolette la 1000, dupa cateva zile am constat ca pofta de mancare a revenit. Este un baietel vesel, sta foarte bine in fundulet, nu se ridica inca, insa are tendina de a se agata. Este un copil normal? Ce ma sfatuiti sa fac? Este normala greutatea lui pentru aceasta varsta? Continui cu 1000 sau 2000 vigantolette?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
16-02-2011, ora 14:54
ivanovsanda
Nu este medic/terapeut
ivanovsanda
Buna ziua doamna doctor. Am un baietel de 9 luni si are 9200 kg si este subtirel ca aspect. De la 6 luni medicul de familie mi-a spus sa ii dau fier picaturi, profilcatic. Nu i-am dat chiar zilnic, insa ii dau in medie cam 15-20 de zile pe luna cate 6 picaturi pe zi. Este bine ? El mananca 6-7 mese pe zi din care sunt doua biberoane cu lapte, ( unul noaptea unul dimineata) o masa de fructe pasate la 11, o masa supa cu carne/ou/ ficat, inca o masa de iaurt cu branza si biscuite si inca o masa de lapte dar nu in fiecare zi. Ia in greutate maxim 200-300 gr pe luna si slabeste foarte repede, daca mananca mai putin de 6 mese pe zi. La o masa are cantitativ 200-240 ml lapte sau 180-200 supa cu carne, 180 lapte cu cereale. Ce parere aveti vizavi de raportul alimente/ crestere in greutate. Multumesc
0
23-02-2011, ora 23:43
nistor ada
Nu este medic/terapeut
nistor ada
Buna seara.as avea si eu o intrebare...baietelul meu are 7luni jumate si are 8, 100g, la nastere a avut 4, 170, mananca lapte praf NAN iar la 4luni am inceput diversificarea, problema este ca nu prea are pofta de mancare la 6luni i-au iesit 2 dintisori si o saptamana i-a mers burtica si deabia a vrut sa manance, acum iarasi nu mai are pofta de mancare si nici nu prea ea in greutate, pediatra a zis ca de la dintisori e problema, ce sa fac ca mi se pare ca slabeste tot mai mult?
0
24-02-2011, ora 08:46
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Simona - greutatea bebelusului e buna, insa ar fi necesar si Ferrum Haussman pentru profilaxia anemiei - min. 5 pic pe zi, iar cat priveste dozele de vigantol e bine sa nu-i scadeti doza decat dupa ce faceti in sange analiza numita fosfataza alcalina, care va poate indica daca are predispozitie spre rahitism.
0
24-02-2011, ora 08:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru Sanda - i9ntre 9 si 12 luni e normal ca ritmul de crestere sa fie de 250 g pe luna. Fierul dupa cum vi s-a indicat trebuie administrat zilnic, chiar si dupa varsta de 1 an. In rest, e bine.
0
24-02-2011, ora 08:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru nistor ada - in general copiii cu greutate mai mare la nastere tind sa stagneze un pic in crestere. oricum, trebuie sa-i administrati fier pentru profilaxia anemiei si pentru cresterea apetitului - min. 5 pic. pe zi si vitamina c 7 picaturi pe zi timp indelungat.
0
03-03-2011, ora 18:59
Buburuza.trista
Nu este medic/terapeut
Buburuza.trista
Buna seara!
Am si eu o fetita de 8 luni si jumatate. Am nascut-o la 3600 gr si 50 cm, acum are 8200 gr si 72 cm. Pana la 3 luni am alaptat-o la san apoi mi-a refuzat trecand pe NAN. De la 4 luni am inceput diversificarea treptat de la suc apoi la mancare solida. Mentionez ca mi-a refuzat orice fel de mancare specifica varstei ei. Am lasa-o o perioada in pace dupa care am revenit insa fara rezultat. Imi refuza lingurita, tine buzele stranse. La 5 luni i-au iesit primii dintisori, am dat vina pe eruptia dentara. Dupa care am revenit cu mancarica, si de aceasta data fara rezolvare. Pe la 7 luni jumate a acceptat iaurtel cu fructe si f rar piureul de legume. Nu manca in cantitati mari ci doar 80 gr insa era ceva nou pt mine. Minunea a durat 2 saptamani. Fetita mea iarasi refuza orice fel de mancare administrata cu lingurita. I-am facut tot ce se poate, am combinat cum am putut, am pus si putina sare si nimic. Nu-i place nimic. Mananca numai lapte cu cereale dar cu biberonul. Am schimbat si locul mesei, i-am si cantat, i-am dat jucarii, lingurite, tot ce am crezut ca o va face sa deschida gura.
M-am tinut tare insa sunt om si am ajuns la capatul puterilor. Nu mai stiu ce sa-i fac imi e frica de ce va fi pe viitor. Dl dr mi-a recomandat Peritol pt pofta de mancare. Insa nu vreau sa-i administrez acest medicament. va rog frumos sa ma ajutati intr-un fel! Multumesc!
0
23-03-2011, ora 23:56
Natalia81
Nu este medic/terapeut
Natalia81
Buna seara,

Am un baietel care va implini in curand 10 lunite, s-a nascut la 37 de saptamani cu o greutate de 2, 5Kg si 48 cm, sanatos, scor Apgar 10. L-am hranit cu lapte de la san (muls) pana la 7 luni; de la 5 luni a primit si san si lapte praf. A crescut foarte bine pana la 4 luni cand a avut 6.2 kg, de la 4 luni a inceput sa refuze sa mai manance..manca 50 de ml la o masa...un chin, de la 5 luni am inceput diversificarea, sperand ca va manca mai bine mancarea. Total gresit, nu avea apetit deloc, nu-i era foame niciodata :(. De la 4 luni la 8 luni si jumatate asa am tinut-o cu el, mesele lui se desfasurau cum nu se poate mai gresit..in fata Tv cu jucarii, cantecele si exact ce nu trebuia..dar in disperare de cauza.Pe la 8 luni jumate a inceput sa manance mai bine (zile mai bune si zile mai rele), dar tot nu cerea nicidoata de mancare, ci aveam orar de mese. Cand nu manca mai nimic, l-am lasat si 7-8 intre mese si la fel a refuzat mancarea :(, la 5 luni i-am facut si analize, au fost ok. In februarie am repetat analizele (hemoleucograma, Ca, Mg, sideremie, etc..urocultura, exudat faringian si examen coproparazitologic, rezultatele au fost minunate.

Nu i-am dat fier sau vitamine, pediatra mea nu m-a sfatuit in acest sens. As vrea de la Dvs. un sfat, ce-i de facut pt a-i stimula apetitul, nu poate sa continue asa...ma gandeam sa-i administrez vitamine, fier si vitamina C, insa nu stiu in ce cantitati si cam cat timp???

La 9 luni jumatea avea 8.3 kg si 71/72 cm, nu e atat de rau tinand cont ca f f f prost a mancat, dar acest lucru e doar datorita perseverentei mele si nervilor tari pe care m-am straduit sa-i am...Daca e sa ne luam dupa greutatea de la 4 luni ar fi trebuit sa aiba mai mult, si da..stiu ca raportat la greutatea de la nastere sta fff bine, DAR pt mine e un chin, nu reuseste nimeni altcineva sa i dea mancare, doar eu pot sa-l pacalesc. In timpul meselor e total preocupat de altceva, ba vrea sa sara din scaun, ba se uita pe peretii. Dezbracat deja arata rau, i se vad toate oasele :(, deci se vede ca nu prea e ok cu mancarea. De la 6 la 8 luni, i-au iesit 6 dinit( 2 jos si 4 sus), am pus si pe treaba asta lipsa apetitului, dar nu cred ca numai asta, asa o fi el??? oare? de cateva zile din nou nu mananca...si am uitat sa mentionez ca lapte nu bea mai deloc, max 100-130 ml...:(

In concluzie as vrea sa fie si el un copil cu apetit normal, sa i fie foame sa deschida gurita :). Am uitat sa mentionez ca e si foarte activ, de la 5/6 luni umbla tars, la 7 luni fara un pic s-a ridicat in picioare si imediat a inceput sa mearga si in 4 labe, e vesel si vioi si pt asta ii multumesc lui D-zeu.


In speranta ca nu am plictisit, astept un SFAT si va multumesc mult, anticipat
0
24-03-2011, ora 00:17
Natalia81
Nu este medic/terapeut
Natalia81
Am uitat sa adaug, in decurusul acestor luni decand nu mananca cum trebuie a slabit, cumulat vre0 600 de grame :(, in senul ca o sapt stanga, sapt. viitoare scadea, urmatoarea sapt abia reusea sa ajunga la greutatea ce o avusese cu 2 sapt in urma, apoi iar urca un pic, stagna...Cantarirea se efectua mereu la aceeasi ora, dupa ce a facut scaun, cantar pus in acelasi loc, deci nici o indoiala ca era eroare de cantarire.

Multumesc inca o data!
0
15-04-2011, ora 01:43
gabrielu
Nu este medic/terapeut
gabrielu
Buna ziua, am si eu un baietel de 2 luni(fara 3 zile).S-a nascut de 3450 g, iar acum are 5200 g.Mie laptele mi-a venit dupa 5 zile de la nastere iar intre timp bebe s-a obisnuit cu biberonul si pana la o luna i-am dat lapte muls de la san (maxim 50 ml/masa) si lapte praf.La o luna a inceput sa suga la san, insa pt a se satura trebuia sa ii dau si lapte praf.Acum procedam la fel, insa imi este teama ca mananca prea mult, am incercat sa ii mai reduc din mancare, plange de foame, am incercat sa ii dau ceai dupa ce mananca lapte si se mai linisteste, dar nu stiu daca e bine, Pe cutia de lapte praf scrie 120 g de 5 ori pe zi, iar el mananca atat dar de 6 poate chiar 7 ori pe zi.Ce ma sfatuiti?
El nu pare grasut, si e foarte energic.
Multumesc anticipat
0
16-11-2011, ora 01:10
gbr_9017
Nu este medic/terapeut
gbr_9017
Buna seara. Sora mea are un baiat de 4 luni si aproximativ 1 saptamana. La nastere a avut 3kg 800 iar acum are 8 kg 700. Mananca cam de 7 ori pe zi cate 150 ml de lapte, preparat cu lapte NAN de la nastere. De la san a fost alaptat mai putin de 1 saptamana. Nu e foarte activ, nu-si ridica singur capul si nici nu sta in sezut. As vrea sa stiu daca e o problema. Urmatoarea problema ar fi greutatea. Dupa spusele Dumneavoastra, cu cresterea de greutate de 750gr/luna in primele 4 luni, ar trebui sa aiba 6 kg 800, dar el are 8 kg 700. E o problema ?
0
02-12-2011, ora 18:20
Luiza Andreea
Nu este medic/terapeut
Luiza Andreea
Buna ziua! Am un baietel care implineste 8 luni pe 7 decembrie 2011! sunt ingrijorata putin din cauza greutatii sale! L-am nascut prin cezariana cu greutatea de 4, 500, am iesit cu el din spital cu 4, 260.A luat in prima luna 1 kg, apoi a facut pneumonie, a slabit 500 de gr si de atunci a luat pana la 7.200 in prezent.
i-am dat fer haussman la incept 6 pic/zi, apoi cate 10 plus 10 pic de vit.C.Pb este ca papa f putin pt varsta lui.!ii dau si pikovit, si sanzyme...cam asa suna o zi de masa 8-9 -100mll lapte praf, apoi fructe 50 gr pe la 12, apoi ficatel 100 gr cu pireu de legume, , , altadata cu carnita sau galbenus de ou, apoi seara 100 ml lapte si printre timp lapte dintr-un san, , , care e putin! Dentitia i-a aparut la 7 luni 2 dinti are in prezent!Ce ma sfatuiti sa ii mai fac si sa ii mai dau!?!Multumesc!
0
26-12-2011, ora 10:58
alinamiha
Nu este medic/terapeut
alinamiha
buna ziua am o fetita de 8 luni careia nu i sa inchis bine fontanela de la 6 luni ii dau 4 pic de vigantol, calciu gluconic 5ml, vitamina 5, iar greutatea ei este de 7200 g la nastere a avut 2450g, cu o lungime la nastere de 45cm, iar acum de 72cm, de miincat maniinca tot ce ii dau doar lapte de baut bea dar nu mai mult de 350ml pe zi in reat maniinca fructe, legume si carnita, ea e vioaie sta in fundulet merge in premergator cu spatele, nu prea imi doarme pe zi decit 2-3 ore maxim, iar seara uneori e putin cam agitata, dintisori nu avem inca. Va rog sa imi spuneti daca e bine greutatea si ce trebuie sa fac? multumesc
0
29-12-2011, ora 13:15
andreea85br
Nu este medic/terapeut
andreea85br
buna ziua am fetita de 8 luni si15 zile si cantareste 7.300g, la nastere avea 3, 400g...doctorita imi spune ca este bn dar eu nu prea o vadca ia in greutate si mananca c-am orice...si mai avem o problema imi raceste fffffff des si doctorita imi da mereu acelasi antibiotic...sincer nu stiu ce sa-i mai fac...la 6 luni si jumatate i-au iesit 2 dintisori si acum cred k o sa ii iasa cei de sus...nu ii dau decat vitamina d3 2 picaturi pe zi de cand sa nascut...va rog indrumatima sa fac ce este mai bn pt copilasul meu ca nu prea am mare incredere in doctorita mea va multumesc din suflet sarbatori fericite
0
25-01-2012, ora 14:37
mircioiuandreea
Nu este medic/terapeut
mircioiuandreea
Buna ziua! am si eu o fetita de 9 luni si 2 saptamani si are 7, 400 kg avand in vedere ca sa nascut la 37 de sapt. cu o greutate de 2, 400 kg iar la plecarea din spital avea 2, 280 kg este normal sa aiba atat sau este un motiv de ingrijorare va rog frumos sa ma luminati! multumesc
0
02-03-2012, ora 18:13
silvianita
Nu este medic/terapeut
silvianita
buna ziua. am o fetita de 8 luni cu o greutate de 7, 5 kg care nu imi accepta sub nici o forma alimente solide. in urma analizelor i-a iesit o usoara anemie, i-am administrat fe (tothema) infant formula (vit c) si sanzyme. totul fara rezultat si in continuare o acuta lipsa a poftei de mancare. mananca in jur de 750-900 ml lapte nan pe zi. inca se trezeste noaptea si mananca iar aceasta este masa cea mai consistenta 210-240 ml. nu stiu cum sa procedez sa imi accepte si alte alimente. va rog insistent astept un raspuns!
0
07-05-2012, ora 11:55
ione22
Nu este medic/terapeut
ione22
Buna ziua. am o fetita de 6 luni la nastere a avut 3, 200 la o luna am fost in spital ca am facut enterocolita, si de atunci ia in greutate putin, acuma are 6, 700 ii dau ferrum hausmann si vit d3, la o masa de lapte nu mananca mai mult de 120 ml, milupa, am introdus si mancarea solida care este acceptata cu greu, acuma urmeaza sa-i iasa si dintisori si va scadea iarsi si nu stiu ce sa-i mai fac.va rog ajutati-ma multumesc
0
23-05-2012, ora 16:42
oanaeve
Nu este medic/terapeut
oanaeve
Am o fetita de 7 luni si jumatate care cantatreste 8kg si 71cm, acum in mai, iar cu o luna in urma cantarea 7950kg.Nu a luat prea putin in greutate?are un meniu diversificat, dar nu mananca foarte mult, mai ales la masa de la pranzin schimb lapte mai bea si noaptea(in total cam 600ml pe zi), i-am dat si vitamine multi sanostol si ii dau in fiecare zi fier si vit D3.Ea este foarte vioaie, sta in fundulet, se catara, sta in patru labe.Credeti ca este ok greutatea ei?am nascut-o cu 3700kg, si 52cm.Multumesc
0
26-05-2013, ora 02:57
Vasyle29
Nu este medic/terapeut
Vasyle29
Am si eu un baietel de 8luni si doua săptămîni si are când 7 kg sa născut cu 2, 400kg maninca bine dar nu ia mai mult in greutate arctrebui sa mă ingrijorez.
0
10-10-2013, ora 14:04
Calugaru Elena
Nu este medic/terapeut
Calugaru Elena
Buna,
Am si eu o fetita de 7 luni si 3 saptamani si are 7, 300kg si 71 cm. S-a nascut cu 3.200kg si 51 cm prin operatie de cezariana la 39 de saptamani. Pana la 5 luni am alaptat-o mixt deoarece nu vroia sa traga de la san si astfel ma storceam cu pompa si ii dadeam cu biberonul iar in completare ii dadeam lapte praf. Am inceput diversificarea la 5 luni dar o luna nu a vrut sa deschida gura la lingurita. De pe la 6 luni putem spune ca mancam in felul urmator:
dimineata 05-06.00 - 150-170 ml lapte cu cereale
09.00 100 gr fructe (mar, par, nectarina, prune, piersica) cu biscuit/cereale/branza calcica
11.30-12.00 - supa de legume cu carne sau orez cu ficat/ branza/ galbenus sau mancarica de cartofi sau supa de galuste cu carne. Mananca cam un castronel, nu i-am cantarit niciodata pranzul pt ca ii dau pana vad ca nu mai vrea.
17.00 - 130-150 ml lapte.
21.30 - 170-200 ml lapte.
Spuneti-mi va rog daca este bun acest tip de meniu si ce alimente ar trebui sa-i mai introduc in alimentatie?
Deasemenea am uitat sa precizez ca de la 3 luni ii dau Fe.
0
13-10-2013, ora 22:20
alessia10
Nu este medic/terapeut
alessia10
Buna ziua. Am o fetita de 5 luni si are 6 kg. am alaptato 3 luni si dupa i-am dat lapte praf aptamil. de o luna am inceput difersificarea morcovel cartof dovleac branzica, dar problema mea este ca nu manaca lapte cat ar trebui doar 120-130 ml si nunumai cand vrea ea mananca 150 ml la 3-4 ore depinde. ce as putea face ca totusi nu mi se pare normal cum papa ea si cum ea in greutate.
Adaugă un comentariu / răspuns
113 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •