greutatea si inaltimea potrivita

06-02-2013
cristi sara
Nu este medic/terapeut
cristi sara
Buna ziua fetita mea are 8 luni si 5 zile s-a nascut de 3.400 kg de 51 cm, iar acum are 73 cm, si 9 kg, in ultimile zile nu prea manank, deabea acum ii iese un dintisor iar fontanela nu s-a inchis, ii dau vigantol 3 pic/zi, nu o alaptez si nici nu am alaptato decat 2 saptamani, ii dau formula de continuitate milupa 3 si cereale milupa, diversificarea am inceput-o de la 5 luni, din cauza ca se constipa si are imunitatea scazuta(raceste foarte repede) ii mai dau si colostrum probiotic iar din cand in cand debridat. a-si dori sa stiu daca are greutatea si lungimea normala si daca ar trebui sa ii dau mai mult vigantol sau calciu? va multumesc!!!!!!
3 comentarii
0
06-02-2013, ora 19:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
La varsta asta fetitele ar trebui sa cantareasca intre 7, 260-9, 080 kg si sa aiba inaltimea cuprinsa in intervalul 65 -73 cm. Vigantolul si/sau calciul se administreaza/ intrerup de catre medicul care monitorizeaza copilul, nu este recomandat sa cereti sfaturi de genul asta online.
0
06-02-2013, ora 22:33
cristi sara
Nu este medic/terapeut
cristi sara
stiinda ca pe acest site raspund si medici in acest domeniu de-aia am adresat aceasta intrebare...oricum multumesc pentru raspuns.
0
06-02-2013, ora 23:10
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Un medic iti va raspunde acelasi lucru...calciul si vigantolul se dau personalizat, in functie de istoricul medical al fiecarui copil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •