greutateconstanta chiar daca fac miscare

30-11-2011
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
Buna seara din nou. am o problema cu greutatea. am 17 ani si 7 luni, 1.70 inaltime, 80 kg. Am incercat de multe ori sa slabesc dar nu am reusit pt ca nu aveam activitate fizica. acum muncesc, de dimineata de la 7 pana seara la 16:30, nu stau la birou, e genu de munca care cere activitate, de exemplu urc / cobor scarile, urc sau cobor cu ceva lucruri pe scari(greutati: sac plin, tabla, diferite unelte de lucru) umblu foarte mult, e foarte multa activitate fizica in 8-9 ore. de mancat mananc de 3 ori pe zi dimineata pe la 9 o gustare mica, un sandwich sau o bucata de prajitura, la 12 mananc 2 sandwichuri iar seara la 6 mancare gatita(dupa ora 6 nu mai mananc si nu mananc foarte mult seara la ora 6) tin sa mentionez ca beau si destul de multa apa (minerala pt ca m-am obisnuit cu apa minerala). lucrez de 1 luna dar nu observ o scadere in greutate, este la fel ca inainte, saptamana asta imi arata cantarul 81/82kg saptamana viitoare imi arata 80 si tot asa nici mai mult nici mai putin. credeti ca am nevoie de un sport pe langa munca? sau o cura?sau sa renunt la o masa? sunt destul de epuizat dupa munca, nu cred ca as rezista cu un sport sau o cura pe langa. tin sa precizez ca mai muncesc 1 luna jumatate iar apoi ma apuc de sala. imi puteti da niste sfaturi in legatura cu ce am spus mai sus? multumesc.
7 comentarii
0
01-12-2011, ora 00:21
bicapaul
Nu este medic/terapeut
bicapaul
SAll, da te inteleg credema, totusi la greutatea ta si ma gandesc ca la tipul tau endomorf este cam greu sa dai jos, , burtica", nu are rost sa ti cure deoarece nus bune de nik daca nu sunt facute de cnv cu experienta in domeniu, eu te-as indruma catre o sala de forta, odihna, alimentatie bogata in protene si putini carbo, si un antrenamnet:3-4 ori/sapt, exerciti de baza, miscari controlate nu bruste, trisate..executate cu greutati mici si pana la epuizarea muschiului respectiv, de ex: poate tu poti sa impingi piept 70KG si poti executa 4 bucati, U vei face nu cu 70 ci cu 40 sau 50 si nu 4 bucati ci pana la epuizare.Adauga cand poti cat mai mult chiar zilnic daca ai timp o alergare in aer liber, alearga cat poti ff mul cu timpu vei alerga multi km s vei da jos grasime, fa cum iti spun si vei vedea rezultate.
0
01-12-2011, ora 00:27
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
o sa ma duc la sala in urmatoarele 7 luni incepand din ianuarie, multumesc de sfat. as dori mai multe pareri daca se poate :)
0
01-12-2011, ora 00:33
bicapaul
Nu este medic/terapeut
bicapaul
Daca fumezi, consumi alcol nu are rost sa faci ceea ce ti-am scris mai sus, daca nu fumezi, consumi alcol atunci fa ce am scris..ambitie si rabdare si vei vedea rezultate.
0
01-12-2011, ora 00:43
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
fumez, de consumat aclool foarte rar, dar de fumat fumez, daca ma las ma ingras...
0
01-12-2011, ora 15:25
Laur12
Nu este medic/terapeut
Laur12
imi scuzati dublu post. altcineva nimeni?..
0
01-12-2011, ora 23:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna Laur!
Sfatul meu este sa respecti cateva principii alimentare pe langa mersul la sala de 3 ori pe saptamana, si anume sa renunti definitiv la paine, paste, orez, dulciuri, zahar, bauturi carbogazoase, bauturi alcoolice si FOARTE IMPORTANT mare atentie la asocierea alimentelor.
Nu manca niciodata la aceeasi masa alimente cu continut mare de carbohidrati si alimente proteice, de exemplu niciodata nu manca paine cu carne, painea contine carbohidrati si carnea face parte din alimentele proteice. Ori paste cu carne, ori orez cuc arne, aceste asocieri te vor ingrasa mai ales daca ai un metabolism mai lenes. Mananca friptura de piet de pui cu salata ( orice fel de salata) la masa de seara, iar la pranz poti manca supa insa e cam dificil in cazul tau pentru ca esti la munca..
Niciodata sa nu sari peste micul dejun, cu cat micul dejun e mai consistent, cu atat vei manca mai putin in decursul zilei. La micul dejun poti manca iaurt cu fructe proaspete taiate de tine, branzeturi cu legume- ardei, rosii, castraveti, cascaval.. Nu dulceturi, nu miere, nu unt, nu smantana.
Pe scurt :
-sa nu sari niciodata peste micul dejun
- nu asocia alimentele cu conitnut mare de carbohidrati cu alimentele proteice la aceeasi masa ( poti invata singur care alimente fac parte din fiecare categorie, gasesti pe internet foarte usor)
- renunta total definitiv si pentru totdeauna la zahar si dulciuri, iar la paine, orez, paste pana vei reusi sa ajungi la greutatea ideala
- cina sa fie totdeauna compusa din gratar si salata ( bineinteles nu cantitati impresionanate, insa nici sa te infometezi)
Asteapta-te la rezultate dupa cel putin o luna jumatate de la inceputul regimului si mersului la sala si, cel mai important, NU RENUNTA si sa nu te cantaresti in fiecare zi. Nu astepta rezultate imediate, aceasta este marea greseala a tuturor celor care nu reusesc sa slabeasca.
Eu nu am fost niciodata supraponderala insa ma ingrasasem 7 kg, respectiv de la 52kg la 59 kg, si chiar si mie mi-a luat o luna jumatate sa slabesc.. In prima luna am dat jos doar 3 kg, iar in urmatoarele doua saptamani inca 4, pe care nu le-am mai pus la loc de un an jumate de cand am slabit., dar eu am facut sport 6 zile pe saptamana..
Fii perseverent!
0
01-12-2011, ora 23:50
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Imi cer scuze pentru greselile de tastare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul