Grija Obsesiva - Posibilitate HIV?

13-03-2011
Montana12
Nu este medic/terapeut
Montana12
In primul rand, stiu ca "grija mea obsesiva" s-ar putea sa amuze pe multi.

Pentru mine pare foarte, foarte real.

Situatia: Prieten aduce o fata. Fata e depedenta de etnobotanice. Fata face sex oral neprotejat (fara finalizare).

Acum imi este frica de HIV. Problema e ca sunt predispus spre OCD (Obsesive Compulsive Disorder) si fac mare caz din toate prostiile.

Asta s-a intamplat chiar in seara asta. 3 luni, mai ales cum eu imi fac griji din orice prostie... ar fi un cosmar.

Deci, care sunt sansele sa patesc ceva? Pentru mine, sa am asta, e de neconceput. Imi doresc un copil in curand si poate familia e cel mai important lucru in viata.

Tin sa precizez:
* E de acord sa-si faca analizele. Asta imi va reduce oarecum din "tensiune" (bine, daca ies pozitiv...).
* Nu am nici o rana deschisa / zgarietura pe, penis.
* M-am oprit dupa aproximativ 5 minute.

Imi cer scuze, stiu ca a fost stupid, dar... pur si simplu transpir. Simt ca nu mai pot respira. Si nu am rabdare sa astept 3 luni controlul medical.

Un sfat? Eu unul, oricat de patetic sau imatur ar suna, am spus ca daca voi ajunge in aceasta pozitie si voi deveni un risc pentru ceilalti, prefer sa nu traiesc asa.

Multumesc
3 comentarii
0
13-03-2011, ora 09:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Calmeaza-te caci HIV nu se ia chiar atat de usor..ia fata cu binisorul si du-o sa faca un test HIV..spune-i ca-i si spre binele ei, si a altora, sa stie cam cum sta.mergi cu ea la un centru de epidemiologie - daca stai intr-un oras mare- sau la un laborator bine dotat.sa nu spui ca vrei un rezultat cat mai rapid, lasa-i pe medici sa-si faca treaba pentru a iesi o interpretare exacta a testului..ne scriii pe urma din nou.
0
13-03-2011, ora 11:08
Montana12
Nu este medic/terapeut
Montana12
Multumesc, voi incerca sa fac asta.

Insa acest test, nu este cu trei luni in urma? In alte cuvinte, daca ea ar fi fost infectata acum o saptamana, apare in aceste teste?
0
13-03-2011, ora 15:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ei nu mai spune, chiar asa, s-a infectat cu o saptamana inainte de a fi cu tine !!! Tine-ti imaginatia sub control in astfel de cazuri, nu alimenta inutil panica.Cea mai rapida metoda de a afla daca te-ai infectat sau nu este sa se testeze ea..daca testul e negativ - si asa cred ca este -, iti vei continua viata linistit si la trei luni faci si tu un test...Si daca tot stii ca esti o fire anxioasa, decat sa te imbolnavesti de-atatea griji, fii mai atent pe viitor si apeleaza la prezervativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.