Gripa (febra, frisoane si fruntea si obrajii grei)

31-01-2014
mitza_m13
Nu este medic/terapeut
mitza_m13
buna seara, am si eu o problema. De miercuri ma confrunt cu febra, imi curge nasul, precizez si cu sange dar nu exagerat de mult si o secretie galbuie, si simt ca ma supara gatul partea dreapta si acum seara ma luat cu frisoane. Nu stiu daca este gripa sau alta problema, doar ca eu am mai avut probleme cu sinusurile (doar senzatie de greutate deasupra frunti si secretia acea galbena cand imi sufman nasu). Am fost ieri la farmacie i-am spus problema si am primit Sinupret drajeuri 2 buc de 3 ori pe zi si modafen 200mg/30mg pastile 1 buc de 3 ori pe zi. Am luat aseara, azi si nu am simtit nici o inbunatatire ba chiar mai rau in seara asta febra mia crescut de la 38.6-39.1 la 39.8-40. In seara aceasta am luat un Parasinus si mi-am facut compresa cu apa si otet si din fericire febra sa redus la 37.5. Nu stiu daca e recomandat sa combin Modafen si Parasinus si ce medicamente as putea lua in special pentru febra sau ce ar trebui sa fac.
1 comentarii
0
01-02-2014, ora 00:02
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
DECI: toate simptomele acestea arată că aţi rămas însărcinată fără să ştiţi... :) Am glumit, nu vă speriaţi... Sunteţi doar răcită. Adică o infecţie bacteriană şi dacă este nevoie puteţi lua antibiotic. Diferenţa dintre gripă şi raceală, este că la gripă pe lânga celelalte simptome apare strănutul. dacă nu strănutaţi, este doar o răceală. Iar febra este semnul că organismul luptă cu infecţia ridicând temperatura pentru a distruge bacteriile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  • Estrogenul protejează femeile de gripă, nu și bărbații
  • Răceală sau gripă?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Siguranța medicamentelor pentru gripă în sarcină
  • Eficiența vaccinului antigripal poate fi dată de gene
  • Bebelușii cu un frate sau o soră mai mare au un risc crescut de gripă
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •