GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014

7466 comentarii 1 2 ..... 208209210 ..... 248 249 Înainte ›
0
14-07-2017, ora 16:54
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Imi poti scrie detalii despre aceasta doamna intr un mesaj privat te rog?
Multumesc!
0
14-07-2017, ora 21:10
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Lelia Marcu e o habotnica ordinara. Trebuie sa fiti nebuni sa apelati la serviciile ei...
0
14-07-2017, ora 21:30
CONSTANTIN ANA
Nu este medic/terapeut
CONSTANTIN ANA
Mă alături și eu vouă. Am atacuri de 8 ani.tot și nu reușesc sa La rezolv.îmi vine sa plâng pe ca toate analizele sunt bune și eu mă topesc pe picioare.chiar acum am făcut unu și mam speriat Cum nu se poate mai tau
1
15-07-2017, ora 00:24
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@romedic: Am o propunere pt cei care detin si administreaza forumul...Ce ar fi sa introduceti un captcha la crearea unui cont nou, care sa presupuna intr-un test de gramatica elementara a limbii romane?! N-ar fi o idee buna? Sau si mai bine, un IQ test in genul celui Mensa, care sa permita accesul doar utilizatorilor care obtin un scor de minim 100.
0
17-07-2017, ora 14:52
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
:)))
1
19-07-2017, ora 19:23
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Deci am intrat intr o multinationala.
Sunt foarta mandra de mine :)))))
0
21-07-2017, ora 16:03
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Lauda-ma gura, ca-ti dau prajitura... :)) Bun venit in clubul corporatistilor, Catalina!
Sau in clubul roboteilor, cum il numeste Andreea. :))
0
22-07-2017, ora 10:33
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Multumesc frumos David.
Sincer parca e o alta lume:cafea la discretie, ceai cat cuprinde, fructe la greu, telefon de ultima generatie, laptop si asigurari de tot felul.
Nu regret ca am ajuns aici.Tot raul a fost spre bine.
Si am bucatica mea de tinut nu toata contabilitatea.
Din cauza ca m am linistit vad ca pot supravietui fara anxiolitic si cu doza minima de antidepresiv.
Poate ca aici era o parte din dezechilibrul meu.Spun o parte pt ca cealalta parte o cunosc foarte bine doar ca acolo nu prea am variante...
1
22-07-2017, ora 11:40
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ma bucur foarte mult pt tine. :)
Cealalta parte, care presupun ca se refera la relatia cu sotul, poate fi si ea imbunatatita semnificativ, bineinteles daca se si doreste acest lucru din partea amandurora...
1
30-07-2017, ora 12:10
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Despre cealalta parte nu vreau sa comentez.
Au trecut 2 sapt de cand m am angajat si de cand nu am mai luat anxiolitic deloc.
Totusi desi Spitomin se spune ca nu produce dependenta simt lipsa lui.Nu intr atat cat sa il reiau.
In privinta antidepresivului nu cred ca pot sa renunt.
As reveni la starea mea de nervozitate si nu vreau.
Posibil sa o tin lunga toata viata cu antidepresive.
Doar ora cand il iau am schimbat o.Il iau seara sa am mintea limpede.
Voi cum va mai simtiti?
0
31-07-2017, ora 17:34
Marco5
Nu este medic/terapeut
Marco5
Salut!
Am 23 de ani si sunt din Ploiesti. Si eu am probleme cu anxietatea.
As dori sa vorbesc cu tineri, de varsta apropiata, despre problemele noastre si alte subiecte de zi cu zi.
Pentru inceput am o intrebare: a mai luat sau ia in prezent cineva Rispolept sau un medicament asemanator?
0
02-08-2017, ora 20:48
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!
Asta e antipsihotic parca.
0
03-08-2017, ora 20:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Ce te intereseaza in legatura cu Rispoleptul?
0
08-08-2017, ora 22:31
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Buna ziua.Am schizofrenie paranoida si TOC.Insa simptomele in mare parte la schizofrenie mi-au trecut, nu mai am niciun fel de halucinatie/delir etc, probabil de la tratament dar am mari mari probleme cu TOC-ul. Vreau sa stiu si eu care sunt principalele modalitati, tehnici, metode pentru a vindeca sau ameliora tulburarea obsesiv compulsiva(OCD)? Ce principii trebuie sa aplic? Care sunt cele mai importante tehnici de a face fata gandurilor acelea eronate din tulburarea obsesiv compulsiva?Stiu ca gandurile acelea sunt false dar imi provoaca mare anxietate si imi vin des...Vreau sa stiu si eu niste metode de a lupta cu tulburarea asta, TOC-ul sau OCD.. Ajutati-ma va rog findca nu dispun de bani de psiholog..:( NU dispun de bani pentru psihoterapie momentan, sunt elev si traim doar dintr-un singur salariu destul de mic. Va rog frumos, pentru un psiholog sau psihoterapeut, sa ma ajutati macar cu cele mai importante tehnici si metode pentru vindecarea si inlaturarea TOC-ului sau macar ca pentru ameliorarea, rezistenta in fata aceste tulburari care ma mananca pe interior, in suflet.:( In ultimul timp imi vin foarte multe obsesii urate si fac foarte multe compulsii si practic trece ziua si eu fac numai obsesii si compulsii aproape.Ma simt rau.Va rog ajutati-ma va cer ajutorul disperat.TOC este o boala chinuitoare si ingrozitoare.:( Momentan iau tratament medicamentos cu multe pastile antidepresive, anxiolitice si antipsihotice dar parca fara efect major si eficient..Va raman vesnic recunoscator daca ma ajutati. Sufletul meu e plin de zbucium si tulburat..:(
1
18-08-2017, ora 13:48
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna ziua

Vorbiti cu medicul dvs sa va introduca un antidepresiv tip SSRi care merge pe serotonina. Se pare ca aveti un deficit in ceea ce priveste acest neurotransmitator si de aici si gandurile obsesive.
Vorbiti si spuneti-i clar ca va chinuie foarte mult gandurile obsesive.

Sanatate
0
21-08-2017, ora 23:36
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Prozac, ar fi trebuit sa te faci neuroscientist si nu corporatista, ca ai fi luat premiul Nobel cu descoperirea ta, aceea ca gandurile obsesive sunt date de un deficit de serotonina in creier... lol
0
31-08-2017, ora 16:29
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Din cate stiu eu in momentul de fata se poate merge la psiholog cu scrisoare medicala de la dr psihiatru.
Intereseaza te la dr tau.
Totusi medicamentele ar fi trebuit sa iti amelioreze simptomele poate ca nu mergi pe un tratament corespunzator si ar trebui schimbat.
Eu am renuntat si la Carmabazepina.Cand muncesti non stop nu mai ai timp de ganduri..
Mai am doar antidepresivul pe care nu il iau zilnic.
Desi pare un vis imposibil de realizat ma indrept catre zero pastile psihotrope.Sau catre dezastru!;)))
0
19-09-2017, ora 15:18
GeoFill
Nu este medic/terapeut
GeoFill
Buna ziua!

katy_p,
Si eu sunt bolnav de TOC. dar am gasit un tratament extraordinar.
Intra te rog pe link-ul de mai jos si citeste primul comentariu pe care l-am postat, acolo scriu mai multe, aici nu mai am timp, trebuie sa ies de pe forum:
http://www.romedic.ro/forum/un-aparat-exceptional-care-l-a-vindecat-de-cancer-metastazic-pe-un-prieten-de-al-meu-103360/1

o zi buna!
0
26-09-2017, ora 14:19
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Felicitari Katy pentru nou job. Sa fie intr-un ceas bun.
Nu am stiut David ca esti un corporatist.
0
26-09-2017, ora 14:19
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@GeoFill – aparatul cu pricina, la fel ca alte dispozitive similare, e cu atat mai eficient cu cat crezi mai mult ca o sa te vindece :)

Efectul pozitiv al ionizarilor negative e cunoscut de multa vreme. Chiar si eu am participat in studentie la o cercetare medicala care avea 2 loturi de studenti in sesiune: unii ce urmau saptamanal o cura de ionizari negative si altii care urmau un placebo.
Din pacate rezultatele sunt marginale. Exista un efect, dar e minim…restul e credinta.
Vezi si : http://www.blackmica.org/aqua-chi/is-aqua-chi-scam/
0
26-09-2017, ora 19:01
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Multumesc Rares!
E mai bine aici plus ca de cand m am angajat am redus tratamentul.Nu cred totusi ca voi renunta de tot la el.Probabil ca il voi lua tot restul vietii.
0
26-09-2017, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca e o rusine sa iei tratament redus sau neredus. Normal ca redus are mai putine efecte secundare. Nu stiu de ce fuge lumea asa de tratament daca functioneaza bine pe el. Oricum boala exista chiar daca persoana ia tratamentul sau il ia redus. Prejudecati care nu ar trebui luate in seama... Importanta e sanatatea noastra.
0
27-09-2017, ora 14:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
asa e...pana la urma e ca si cum ai lua orice alt tratament cronic... pentru hipertensiune, diabet sau alte probleme.
lasa prejudecatile sa-i macine pe altii
o zi placuta
0
27-09-2017, ora 16:52
GeoFill
Nu este medic/terapeut
GeoFill
Salutare!

Dr. Rares Ignat, Aqua Chi face mult mai mult decat o simpla ionizare negativa. Mai documentati-va. Eu am citit despre acest aparat sute de pagini.
Multumesc pentru mesaj, totusi, apreciez.

Katy_p, nici macar nu mi-ai raspuns la un amarat de mesaj :(
Multumesc. Multa sanatate iti doresc.
0
30-09-2017, ora 08:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Incetul cu incetul adevarul razbate spre suprafata Geo. Are insa nevoie de timp...pt ca de obicei afirmatiile neadevarate legate de vindecari miraculoase sunt invelite in "sute de pagini" si marturii ale unor persoane "vindecate", cum e cea care a utilizat tratamentul homeopatic minune pt cancer - vezi linkul

http://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/tanara-care-a-sustinut-ca-s-a-vindecat-de-cancer-cu-tratamente-naturiste-a-fost-amendata-pentru-mai-multe-minciuni-800973
0
08-10-2017, ora 11:08
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna tuturor!

Clara, nu e vb de prejudecati pentru faptul ca iei tratament.Mai degraba sa scapi de el si sa duci o viata normala fara ajutor din tratament.
Dupa ce am jonglat putin cu reducerea lui si am schimbat si ora in care luan depresivul m au apucat nervii la servici si am cam luat o tarr pe sefa.In conditiile in care aveam dreptate desigur.
Prin urmare am revenit la ora de dimineata.Sper sa ma tina destul de calma.Pt ca asa de fapt e problema mea ma enervez repede.
Concluzia? Nu se poate fara.

Pt Geofill.
Scuza ma te rog.Nu am timp sa mai intru pe forum.
In timpul sapt muncesc 12 ore iar in weekend sunt cu fata mea 100%.

Restul cum va mai simtiti?
Prozac, David Mr Steve?
0
08-10-2017, ora 14:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ katy_p

Multumeste-i lui Dumnezeu ca nu iei antipsihotice care te fac leguma si nu te lasa sa mergi la serviciu.
1
08-10-2017, ora 20:15
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Da, Clara sunt constienta ca putea sa fie si mai rau si chiar ii multumesc.
0
09-10-2017, ora 06:07
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Eu inca supravietuiesc, Catalina, insa nu ma aflu in cea mai buna forma, din punct de vedere al psihicului mai ales. Reusesc totusi sa merg la job si sa-mi mentin moralul, iar asta fara vreun ajutor medicamentos. Am unele momente in care imi amintesc lucruri neplacute despre o anumita persoana, iar acele ganduri ma cam macina pe interior, recunosc. Recent mi-am comandat niste "acid", forma "research chemical", si inca astept sa-mi fie livrat. Vreau sa incerc si varianta asta, in speranta ca ma va ajuta sa imi rezolv aceste conflicte interioare. Ori mi le va rezolva, ori va crea unele si mai mari, dar e un risc pe care mi-l asum... :)

P.S. Un lucru e cert, acela ca mi-am pierdut increderea si respectul fata de fete, ceea ce ma face sa aleg sa traiesc o viata solitara.
0
13-10-2017, ora 17:20
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Care sunt standardele tale minime David pentru ca o fata sa dobandeasca respectul tau ? mai jos de care nu ai putea sa cobori ‘stacheta’.
Adaugă un comentariu / răspuns
7466 comentarii 1 2 ..... 208209210 ..... 248 249 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: